Neutralne płciowo imiona dla dzieci. Są krótkie i cieszą się dużą popularnością wśród gwiazd

Wybranie imienia dla pociechy jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie może podjąć rodzic. Choć wielu wciąż szuka inspiracji, przeglądając tradycyjne listy propozycji dla chłopców i dziewczynek, to coraz więcej osób decyduje się na te bardziej uniseksowe. Jakie neutralne płciowo imiona dla dzieci warto wziąć pod uwagę?

Istnieje wiele powodów, dla których rodzice decydują się na neutralne imiona dla dzieci. Stają się coraz bardziej świadomi i chcą zapewnić swoim pociechom przyszłą elastyczność płciową. Dodatkowo taka decyzja pomaga zapobieganiu późniejszym stereotypom czy dednejmingowi. Terminem tym określa się imię, które nadano osobie niebinarnej lub transpłciowej, jednak jest ono niezgodne z jej płcią.

Zobacz wideo Szukasz imienia dla dziecka? Nie popełnij tych błędów

Przepisy nadawania imion w Polsce. Dawniej neutralne imiona były niedozwolone

Bez względu na powód uniseksowe propozycje są wyjątkowe. Choć w języku polskim ich nie znajdziemy, to od 2015 roku w naszym kraju możliwe jest nadawanie dzieciom imion zagranicznych. Wcześniej rodzice borykali się z wieloma wymaganiami. Imiona musiały jasno wskazywać płeć dziecka i nie mogły być zdrobnieniami. Obecnie mamy dużą swobodę w wyborze. Należy jednak uważać, by nie miały one charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego.

Zdjęcie poglądowe Terapeutka ma ważną wiadomość: Rodzicu, nie mów tak do dziecka, nigdy

Neutralne płciowo imiona dla dzieci. Decydują się na nie celebryci

Wśród jednych z najpopularniejszych propozycji jest Alex. Imię powstało od popularnego imienia Aleksander. Mimo to w wielu krajach noszą je zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. 

Rodzice często decydują się na nazwanie swojego dziecka Ariel. Choć jest to imię męskie pochodzenia biblijnego, to nie zapominajmy o popularnej czerwonowłosej syrence Disneya. Jedną z mam, którą urzekła ta propozycja, jest Aleksandra Domańska. Aktorka informowała, że chce wychować swoją pociechę w neutralny sposób. 

Było o włos od tragedii Chłopiec stanął przy krawędzi i stracił równowagę. Nagranie mrozi krew w żyłach

Imię gender neutralne, moi mili hejterzy, to nie jest żaden wybryk natury

- broniła swojego wyboru po krytyce wielu komentujących. 

Innym popularnym wyborem jest Andrea. Oryginalnie uznaje się je za żeńską formę greckiego imienia Andreas. Warto jednak wspomnieć, że we Włoszech noszą je mężczyźni. Obecnie często możemy się z nim spotkać niezależnie od płci. 

Wśród innych popularnych propozycji znalazły się takie imiona jak Angel, Robin, MaxBillieSashaTaylor czy Sam.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: