Jak zrealizować bon turystyczny? Rodzicom przysługują dodatkowe pieniądze od rządu. Aby z nich skorzystać, muszą się pospieszyć

Jak zrealizować bon turystyczny? Okazuje się, że jest to bardzo prosta rzecz, jednak rodzice dzieci, którzy mają do wydania dodatkowe pieniądze na wakacje - muszą się spieszyć. Bon już niedługo traci swoja ważność, a niewykorzystane środki przepadną. Nie ma też możliwości wymiany tej formy pomocy na gotówkę.

Jak zrealizować bon turystyczny? Rodzice, którzy jeszcze nie wykorzystali płatności tym środkiem, mogą to zrobić maksymalnie do końca września. Po tym terminie niewykorzystane środki przepadną. Co ważne, bonem można płacić za wszelkie usługi turystyczne i noclegowe tylko na ternie Polski. Wystarczy podać 16-cyfrowy kod, który po zarejestrowaniu przyjdzie na podany nr telefonu bądź adres e-mail.

Zobacz wideo Kunz: Chęć podróżowania jest tak duża, że naprawdę duże lotniska korkują się

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak zrealizować bon turystyczny?

Bon turystyczny wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Za jego pomocą można płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego, lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Pełna lista usługodawców dostępna jest TU.

Jednak, aby mieć możliwość płatności bonem turystycznym - najpierw trzeba go aktywować. Tutaj sprawa jest o tyle prosta, że nie trzeba składać wniosku o jego przyznanie. Trzeba go jedynie aktywować. Aby to zrobić, rodzic musi zalogować się na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Następnie wybrać zakładkę „ogólny" i przejść do zakładki o nazwie „Polski Bon Turystyczny", potem kliknąć „Mój bon". W dalszej kolejności trzeba uzupełnić dane, czyli podać aktualny e-mail oraz numer telefonu komórkowego.

Jak płacić bonem? Instrukcja krok po kroku

Przyznanym bonem turystycznym można zapłacić  m.in. za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, turnusie rehabilitacyjnym, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym na terenie Polski. Przy takiej rezerwacji należy wcześniej podać informację o chęci skorzystania z bonu. Wtedy wystarczy numer bonu (zostanie wysłany na nr telefonu rodzica bądź adres poczty e-mail). Następnie przy jego użyciu - przyjdzie kod do potwierdzenia użycia bonu, który działa bardzo podobnie, jak płatność blikiem.  

Bon działa na zasadzie portmonetki - korzystać z niego można wielokrotnie, do wyczerpania puli środków.

Lista podmiotów i usługodawców, gdzie można zrealizować płatność, dostępna jest TU.

Istotną informacją jest również fakt, że bon wakacyjny jest ważny do końca września 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze.

Więcej o:
Copyright © Agora SA