Zbliża się termin wystawiania ocen końcowych, a uczniowie i rodzice zastanawiają się, czy religia niebędąca obowiązkowym przedmiotem liczy się do średniej. Czy będzie miała wpływ na ostateczny wynik na świadectwie?
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Choć w trakcie nauki wystawiane są takie same oceny jednostkowe w przypadku wszystkich przedmiotów, to jednak wynik końcowy z religii lub etyki nie jest traktowany na równi z pozostałymi.
Jak powszechnie wiadomo, uczęszczanie na zajęcia z religii bądź etyki nie jest obowiązkowe. Jeżeli uczeń zrezygnuje z obydwu przedmiotów, na świadectwie w miejscu oceny zostanie wstawiona kreska. Oznacza to, że zarówno religia jak i etyka wliczają się do średniej, ale nie są obligatoryjne.
Dla uczniów, którzy walczą o wyższe wyniki końcowe, często właśnie stopień z religii jest tym dodatkowym, który wpływa na podsumowanie całości na świadectwie. Uczęszczanie na jedno z tych zajęć może być korzystne zwłaszcza dla dzieci kończących ósmą klasę. Jak wiadomo, poziom średniej wpływa na możliwość dostania się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej.
To, co odróżnia ocenę końcową z religii od innych to fakt, że nawet jeśli uczeń otrzyma z przedmiotu ocenę niedostateczną, nie będzie narażony na żadne konsekwencje. Jednym słowem zda do następnej klasy bez względu na wynik.
Potwierdzeniem tego jest zapis zawarty w treści Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach:
Ocena z religii (etyki) nie ma wpływu na promowanie ucznia do następnej klasy
- zapisano w §9 pkt. 2 Rozporządzenia.