Kobiety nie chcą mieć dzieci w Polsce. "Są zmęczone wpływem religii i polityki na ich życie"

55 proc. kobiet w Polsce uważa, że nasz kraj nie jest dobrym miejscem do zostania mamą. Problemem są niskie zarobki, niestabilna sytuacja na rynku pracy oraz ograniczenie podstawowych wolności obywatelskich.

W Polsce trwa kryzys demograficzny. Chociaż tzw. depresja urodzeniowa utrzymuje się w naszym kraju od prawie trzydziestu lat, dane z GUS są dramatyczne. W lutym 2022 r. urodziło się zaledwie 23 tys. dzieci. Pod tym względem był to najgorszy miesiąc od drugiej wojny światowej. Kobietolożka Katarzyna Pawlikowska wraz z agencją marketingową Garden of Words i firmą badawczą SW Research przeprowadziła duże, przekrojowe badanie dotyczące postaw i wyborów Polek i Polaków w ostatnim roku. Okazało się, że większość kobiet twierdzi, że Polska nie jest dobrym miejscem do założenia rodziny.

Kobiety nie chcą rodzić i wychowywać dzieci w Polsce

Więcej artykułów o tematyce parentingowej znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

W badaniu wzięły udział kobiety w wieku 18-44 lat. Na pytanie, czy Polska jest dobrym krajem do tego, żeby zakładać rodzinę/być matką/mieć dzieci, aż 55 proc. wszystkich badanych kobiet (52 proc. matek) odpowiedziało, że nie. Wśród głównych czynników zniechęcających do macierzyństwa wskazano brak faktycznego wsparcia systemowego dla rodziny i dostępu do niezbędnych usług oraz ograniczanie podstawowych wolności obywatelskich. 22 proc. kobiet wśród przyczyn, które zniechęcają ich do założenia rodziny, podało brak tolerancji w naszym kraju. Martwiły się, czy dziecko w przyszłości będzie mogło wyrażać siebie i czy zyska akceptację otoczenia.

Istotną kwestią są także zarobki. 49 proc. ogółu respondentów oraz 46 proc. matek przyznało, że zarabiają zbyt mało, by pozwolić sobie na powiększenie rodziny. Istotną kwestią był także strach przed rezygnacją z pracy na czas ciąży i urlopu macierzyńskiego. Ankietowane obawiały się, że po urodzeniu dziecka nie będą mogły wrócić do swojego miejsca pracy. Wśród kwestii, które nie sprzyjają posiadaniu dziecka, wymieniły również wysoką inflację, wzrost stopy procentowej i kosztów kredytów przy jednoczesnym braku odpowiedniego wsparcia dla rodzin.

42 proc. kobiet przyznało, że do zajścia w ciążę zniechęca ich brak dostępu do aborcji w przypadku wykrycia ciężkich wad płodu. Blisko 40 proc. badanych boi się, że dziecko mogłoby urodzić się niepełnosprawne, a w Polsce, niestety, brakuje skutecznych rozwiązań wspierających rodziny z dziećmi i niepełnosprawnościami.

Respondentki zostały zapytane o to, czy czym rząd powinien się zająć w pierwszej kolejności, by zachęcić je do posiadania potomstwa. Na podstawie ich odpowiedzi autorzy badania wyłonili siedem najważniejszych dla nich obszarów:

  • Zdrowie (system publicznej ochrony zdrowia) – 48 proc.;
  • Ograniczenie inflacji – 34 proc.;
  • Gospodarka (więcej miejsc pracy, wyższe zarobki itd.) – 28 proc.;
  • Przywrócenie praworządności, państwa prawa – 28 proc.;
  • Zatrzymanie wzrostu podatków – 25 proc.;
  • Ochrona środowiska, ekologia – 17 proc.;
  • Edukacja (szkoły, przedszkola itd.) – 17 proc.

Podsumowano, że Polki są zmęczone wpływem religii i polityki na ich życie osobiste oraz życie ich rodzin. Są również bardziej świadome swoich praw i oczekują świeckiego państwa, które respektowałoby prawa obywatelskie i dbało o rozwój gospodarczy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.