Polki nie chcą rodzić. "Najgorszy miesiąc od czasu drugiej wojny światowej"

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, w lutym 2022 roku w Polsce urodziło się 23 tys. dzieci. "Był to najgorszy miesiąc od czasu drugiej wojny światowej. Z kolei zmarło 42 tys. osób" - zauważył ekonomista, Rafał Mundry.

Więcej wiadomości z Polski przeczytasz na Gazeta.pl.

Od około 30 lat w Polsce utrzymuje się zjawisko depresji urodzeniowej, czyli niskiej liczby urodzeń, która nie zapewnia prostej zastępowalności pokoleń. W tym roku dane Głównego Urzędu Statystycznego również nie napawają optymizmem.

Zobacz wideo "Ubytek populacji w Polsce będzie porównywalny do II wojny światowej"

Rekordowo niska liczba urodzeń

W okresie od stycznia do marca bieżącego roku urodziło się mniej dzieci niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Niepewność i stres związany z pandemią koronawirusa nie sprzyjały podejmowaniu decyzji o rodzicielstwie. 

Podczas pandemii wzrasta niepewność, która jest bardzo poważnym czynnikiem hamującym prokreację. Niepewność związana jest nie tylko z własną sytuacją zdrowotną i obawami o zdrowie bliskich, czy z sytuacją finansową gospodarstwa domowego i obawami o pracę, ale także z szerzej postrzeganymi skutkami zarządzania kryzysem wywołanym pandemią

- zauważyła już w zeszłym roku podczas rozmowy z Onetem członkini Komitetu Nauk Demograficznych PAN prof. Irena E. Kotowska z Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. 

GUS podkreślił także, że w wyniku niższej liczby urodzeń niż zgonów, przyrost naturalny w Polsce pozostał ujemny. Jak zauważył ekonomista Rafał Mundry, 23 tysiące urodzeń w lutych to najgorszy wynik od czasu drugiej wojny światowej. Wstępne szacunki GUS-u pokazują, że populacja Polski zmniejszyła się od zeszłego roku o ponad 180 tys. osób. Na każde 10 tysięcy mieszkańców, ubyło 14 osób. 

Jesteśmy w tragicznej sytuacji demograficznej Nadal duży deficyt, luty z rekordem najniższej liczby urodzeń. A rząd chyba zawiesił całkowicie prace nad i tak dość niedopracowaną Strategią Demograficzną 2040 r.

- podkreślił w rozmowie z Money.pl Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.