ZUS - 500 plus wniosek. Niektórzy muszą zwrócić świadczenie z odsetkami. Chodzi o jedną sytuację

Świadczenie w wysokości 500 zł - na każde dziecko w rodzinie - jest przyznawane z rządowego programu "Rodzina 500 plus". Kwota, która zasila domowe budżety , przyznawana jest bez względu na dochód osiągany w rodzinie. O wypłatę pieniędzy mogą również starać się obywatele Ukrainy, którzy w związku z wojną, przybyli wraz ze swoimi dziećmi do Polski. Niestety, niektóre rodziny są zmuszone do zwrotu wypłaconego świadczenia, wraz z odsetkami.

W ramach rządowego programu, który jest dedykowany rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Zobacz wideo Biedroń o 500 plus: Wszystko wskazuje na to, że PiS zacznie je ograniczać

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

ZUS - 500 plus wniosek

Z dniem 1 stycznia 2022 r., zmieniły się zasady naboru wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego. Według nowych zasad, obsługę przyjmowania i rozpatrywania wniosków oraz przyznawania świadczenia wychowawczego przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych w miejsce dotychczasowych realizatorów programu. Jak czytamy na stronie gov.pl, wnioski do ZUS można złożyć tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazany we wniosku rachunek bankowy.

Co ważne, ZUS ma prawo do weryfikacji pod względem zasadności wypłacanych pieniędzy. W razie wątpliwości może nawet wstrzymać wypłatę, a nawet nakazać zwrot kwoty świadczenia, wraz z odsetkami.

Kto może stracić pieniądze?

Utrata świadczenia, czy nawet obowiązek zwrotu pieniędzy wraz z odsetkami może zostać nałożony na te osoby, które wyjechały z Polski i nie poinformowały o tym ZUS. Tyczy się to przede wszystkim Ukraińców, którzy korzystają w Polsce z programu „Rodzina 500 plus". Niektórzy o tym nie wiedzą, jeszcze inni nie pamiętają, ale obywatele Ukrainy mają obowiązek poinformowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jeśli opuszczają nasz kraj. Dotyczy to uchodźców, którzy przebywają poza granicami Polski powyżej miesiąca. Taka sytuacja pozbawia Ukraińców prawa do legalnego pobytu.

Konsekwencją utraty prawa do legalnego pobytu w Polsce jest utrata przez niego prawa do wypłat dla rodzin, czyli 500+, RKO i żłobkowego. Dlatego ważne jest, aby obywatele Ukrainy, którzy złożyli wnioski wypłaty i planują wyjazd z Polski, poinformowali o tym ZUS. Instrukcja, jak to zrobić, znajduje się na naszej stronie internetowej

- wyjaśnia regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis dla portalu internetowego infor.pl.

Jak uniknąć kary? Wniosek do ZUS o rezygnację z 500 plus

Kiedy dany obywatel Ukrainy decyduje się opuścić nasz kraj i wyjechać np. do Niemiec, powinien zgłosić swój wyjazd przez formularz POG. Można go wypełnić przez PUE ZUS. Pamiętajmy, że urząd ma możliwość sprawdzenia, czy dana osoba opuściła kraj. Jeśli zostanie to potwierdzone ZUS ma prawo wezwać świadczeniobiorcę do osobistego stawiennictwa w urzędzie i udzielenia wyjaśnień. Może także wstrzymać wypłatę, a także zażądać zwrot wypłaconych pieniędzy wraz z odsetkami.

Zasady te dotyczą wszystkich tych, którzy bezprawnie korzystają ze świadczenia 500 plus (wyjechały na stałe z Polski i nie poinformowały o tym urzędu, a nadal pobierają pieniądze). Zatem, aby uniknąć kar finansowych i nieprzyjemności, lepiej dopełnić formalnych obowiązków.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.