Ostre zapalenie wątroby rozprzestrzenia się w Polsce. Zachorowały dwulatki z Poznania

W ostatnim czasie na świecie zdiagnozowano około 300 przypadków ostrego zapalenia wątroby. Występuje jedynie u dzieci, a lekarze nie potrafią jednoznacznie zdiagnozować jego przyczyny. Dwa kolejne przypadki wykryto u dwulatków z Poznania.

O wykryciu pierwszych przypadków tajemniczej choroby poinformowano 5 kwietnia 2022 roku w Wielkiej Brytanii. Zachorowały jedynie u dzieci, a wśród charakterystycznych objawów wystąpiły biegunka, wymioty oraz silny ból brzucha. Choroba szybko zaczęła rozprzestrzeniać się na inne kraje. Wykryto ją m.in. Hiszpanii, Danii, Izraelu, Norwegii, Francji, we Włoszech oraz w USA. Pierwszy przypadek w Polsce zdiagnozowano w Krakowie na początku maja.

Tajemnicza choroba dzieci rozprzestrzenia się w Polsce

Więcej artykułów dotyczących aktualnych wydarzeń w Polsce i na świecie przeczytasz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

Lekarze wciąż starają się ustalić przyczynę występowania tajemniczej choroby. Na razie wykluczono zapalenia wątroby typu A, B, C, D i E oraz inne znane dotychczas powody występowania tej dolegliwości.

Sytuacja jest bardzo poważna, bo chociaż większość dzieci wyzdrowiała, część wymagała przeszczepu wątroby z powodu niewydolności tego narządu. Dwa kolejne przypadki w Polsce wykryto w Poznaniu u dzieci w wieku około dwóch lat. Przebywały w Wielopolskim Centrum Zdrowia Dziecka, a ich stan określono jako dobry. 

Mieliśmy w ostatnim miesiącu dwójkę takich dzieci z zapaleniem wątroby o nieustalonej etiologii. W obu przypadkach przebieg był łagodny, bez cech niewydolności. Próby wątrobowe uległy normalizacji i dzieci wróciły do domu

- powiedziała dr hab. Ewelina Gowin z Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka cytowana przez TVN24.

Jak przekazała lekarka, dzieci trafiły do lekarza z wymiotami i biegunką, charakterystycznymi dla nieżytu żołądkowo-jelitowego. Rodziców zaniepokoiło jednak zażółcenie powłok, będące skutkiem żółtaczki. Dzieciom wykonano badania krwi, a wyniki wskazały na niewydolność wątroby.

Wśród podejrzewanych przyczyn ostrego zapalenia wątroby jest adenowirus, dotychczas mało groźny, powodujący głównie zakażenia układu pokarmowego oraz oddechowego. Tego typu infekcje są jednak rzadko poważne i dotychczas nie prowadziły do zapalenia wątroby u zdrowych pacjentów. WHO wśród potencjalnych przyczyn bierze pod uwagę zwiększoną podatność na chorobę ze względu na słabsze krążenie adenowirusów podczas pandemii COVID-19, połączenie się z infekcją koronawirusem albo pojawienie się nowego adenowirusa.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.