Pamiątka na pierwszą komunię. Najpiękniejsze propozycje dla chłopca i dziewczynki

Pamiątka na pierwszą komunię jest najczęściej tym, co pozostaje po tym szczególnym dniu na długo. Dzięki umiejętnie dobranemu drobiazgowi miłe wspomnienia mogą powracać nawet po latach. Jaki prezent wybrać dla dziewczynki, czym obdarować chłopca?

Pamiątka na pierwszą komunię. Co to znaczy?

Czym jest pamiątka pierwszej komunii? Co to znaczy, że chcemy upamiętnić ten szczególny dzień dla dziecka? Przystąpienie do sakramentu Eucharystii jest dla katolików bardzo ważnym przeżyciem religijnym. Towarzyszy mu szczególne przygotowanie - wcale nie chodzi tutaj o to, by zaaranżować wspaniałe przyjęcie, ale o długie godziny spędzone na katechezach i przygotowaniu duchowym. Często jest to dla dziecka i jego rodziców jeden z ważniejszych dni. Warto więc, aby pozostał zapamiętany. Emocje bowiem mijają, wspomnienia zacierają się, zaś prezenty psują i stają bezużyteczne. Tymczasem pamiątka na pierwszą komunię powinna być tym, co pozostanie na dłużej i będzie przypominać ten szczególny dzień nawet po wielu latach.

Pamiątka na pierwszą komunię dla chłopca. Co wybrać?

Jaka powinna być pamiątka na pierwszą komunię dla chłopca? Przede wszystkim warto tutaj zacząć od typowych prezentów religijnych. Jednym z podstawowych jest krzyżyk na srebrnym łańcuszku, który będzie noszony przez dziecko w kolejnych latach. Czasem prezentem bywa także Biblia. Można ją wybrać w postaci tradycyjnej, ale także postawić na egzemplarz z możliwością wpisania okolicznościowej dedykacji. 

Zawsze dobrym pomysłem są również elegancko wydane książki. Z pewnością zaś ciekawą opcją pozostaje zakup specjalnego komunijnego albumu. Można tu wpisać dedykację i umieścić okolicznościowe fotografie. Do ciekawych pamiątek na pierwszą komunię dla chłopca z pewnością należą również:

  • Srebrne obrazki dla chłopców z okazji pierwszej komunii.  
  • Kryształowe statuetki upamiętniające pierwszą komunię.
  • Okolicznościowe skarbonki dla chłopców.
  • Pamiątkowa ramka na zdjęcie.
Zobacz wideo 100 lat sukienek na komunię. Polskie gusta od 1915 roku

Jaka pamiątką na pierwszą komunię dla dziewczynki?

Jaka pamiątka na pierwszą komunię dla dziewczynki spotka się z najbardziej radosną reakcją ze strony dziecka? Oczywiście sprawdzą się tutaj wszelkie uniwersalne prezenty w stylu srebrnego lub złotego medalika, Biblii lub albumu. Dobrym pomysłem będą również ramki na zdjęcia i wszelkie pamiątkowe statuetki. Co jeszcze będzie właściwe dla dziewczynki? 

Zawsze dobrze przyjęta jest biżuteria. O ile w przypadku chłopca chodzi w praktyce o dewocjonalia, to dziewczynkom można ofiarować prezenty ze złota lub srebra w znacznie szerszym zakresie. Mowa tu o kolczykach, naszyjnikach czy wisiorkach. Do ciekawych pomysłów na prezenty komunijne dla dziewczynek z pewnością będą należeć:

  • Pudełka i szkatułki na biżuterię.
  • Okazjonalne pudełka wypełnione słodyczami i drobnymi prezentami.
  • Zestawy prezentowe z okazji pierwszej komunii. 

Pamiątka pierwszej komunii. Mniej typowe prezenty

Jaka jeszcze może być pamiątka pierwszej komunii świętej? Najczęściej kojarzy się nam ona z czymś, co jest trwałe, symboliczne i niekoniecznie praktyczne. Można jednak postawić na całkiem inny sposób myślenia o takich podarunkach. Wówczas jako dobra pamiątka z okazji pierwszej komunii świętej przedstawia się to, co ma praktyczne zastosowanie i będzie w przyszłości dobrze kojarzyło się obdarowanemu dziecku. Można tu posiłkować się jego zainteresowaniami. Przykładową pamiątką pierwszej komunii może wówczas być np. kurs jazdy konnej, fotografowania lub programowania dla dzieci. Wówczas cenne będą nowe umiejętności lub wspaniałe przeżycia związane z komunijnym prezentem. 

Nietypowym, ale zapadającym w pamięć prezentem komunijnym może być wymarzona wycieczka. Taka, o której dziecko marzy od dawna. Jej celem może być choćby park rozrywki lub inne miejsce związane z zainteresowaniami malca. Pierwsza komunia jest uroczystością religijną, celem wycieczki może być więc też pokazanie dziecku któregoś z ważnych miejsc kultu połączone ze zwiedzaniem ciekawych dla niego miejsc. 

Zobacz też: Wianek komunijny 2022 - proste pomysły DIY. Jak zrobić wianek komunijny krok po kroku?

Więcej o:
Copyright © Agora SA