Nadchodzą zmiany w szkołach. Zostaną odnowione schrony, a dzieci ruszą na strzelnicę?

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak w ostatnim wywiadzie zwrócił szczególną uwagę na kwestię bezpieczeństwa dzieci w szkołach. Skomentował wprowadzane przez ministra edukacji zmiany, w tym wdrożenie nowego przedmiotu w ramach programu edukacji dla bezpieczeństwa. Według niego uczniowie powinni wiedzieć, gdzie w szkole znajduje się schron, a także posiadać podstawowe umiejętności obsługi broni.

Mikołaj Pawlak był gościem audycji w Programie Pierwszym Polskiego Radia. W rozmowie odniósł się do zapowiadanych przez MEiN zmian w polskich szkołach, a także do poczucia bezpieczeństwa, rodziców i dzieci w Polsce.

Trzeba spojrzeć na dzieci polskie, trzeba naszym dzieciom pomagać. Myślę, że wspólnymi siłami dążymy z ministrem edukacji do tego, by wzmocnić to poczucie bezpieczeństwa

"Dziękuję ministrowi"

W dalszej części wypowiedzi Mikołaj Pawlak wyraził aprobatę dla planu wprowadzenia nowego przedmiotu do szkół, przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Mowa o przedmiocie edukacja dla bezpieczeństwa, który ma zostać przywrócony do polskich szkół 1 września 2022 roku. W ramach edukacji dla bezpieczeństwa wrócą najważniejsze elementy przysposobienia obronnego, wraz z nauką strzelania i wiedzą obronną.

Tak zmiany skomentował RPD:

Można mówić o patriotyzmie, o wychowaniu, ale poczucie bezpieczeństwa, takiego fizycznego bezpieczeństwa, że dbamy o nasze dzieci, a one potrafią się zachować w sytuacji kryzysowej, jest bardzo ważne. Dziękuję ministrowi za to, że od września ruszy program edukacji dla bezpieczeństwa. W starszych klasach szkół podstawowych i w szkołach średnich jest to bardzo potrzebne, coś, co było zapomniane.
Zobacz wideo Andrzej Duda zawetował "lex Czarnek".

Odświeżanie schronów i nauka obsługi broni

Polityk wskazał na konieczność odświeżenia schronów w starszych szkołach:

I jeżeli w danej szkole są schrony, to one muszą być odświeżone, dzieci muszą wiedzieć, gdzie te schrony są (...).

Na pytanie o naukę obsługi broni wśród uczniów, RPD przywołał przykłady historycznych konfliktów zbrojnych z rozlewem krwi w tle:

Wsparcie dzieci w posługiwaniu się bronią jest właśnie po to, by się czuć bezpiecznym (...). Dzieci mają wiedzę patriotyczną, to, co było przenoszone przez dziesięciolecia, przez cały okres zaborów, było związane często z przelewem krwi (...).

Podczas kiedy Pawlak niebezpiecznie fantazjuje o przelewaniu krwi na kartach historii, Czarnek z sukcesem wprowadza kolejne reformy i zmiany, które mają zwiększyć poczucie bezpieczeństwa naszych dzieci. Jak wiadomo, nieletni posługujący się bronią palną, to bezpieczni nieletni.

Więcej o: