Ta niebezpieczna roślina może dotkliwie poparzyć dziecko. W majówkę miej oczy dookoła głowy

Nadeszła wyczekiwana wiosna. Zrobiło się cieplej, łąki i parki zazieleniły się wypuszczając nowe pędy. Jednak studząc nieco euforię budzącej się do życia przyrody - ostrzegamy. Na jedną z roślin trzeba szczególnie uważać, zwłaszcza podczas majówkowych wycieczek. Chodzi tu o barszcz Sosnowskiego. Roślinę, która może wywołać silne poparzenia u dorosłych i dzieci. Lepiej jej unikać.

Planując dzień spędzony na łonie natury, pamiętajmy przede wszystkim o tym, że niektóre rośliny, mogą wywołać dotkliwe reakcje na naszej skórze, często objawiające się poważnymi oparzeniami. Warto wiedzieć, jak wygląda barszcz Sosnowskiego, aby się do niego nie zbliżać oraz co zrobić w przypadku kiedy się na niego natkniemy, a nasza skóra w błyskawicznym tempie zacznie robić się czerwona.

Zobacz wideo Dlaczego należy unikać barszczu Sosnowskiego?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Podstawowe różnice, czyli jak odróżnić barszcz Sosnowskiego od pospolitego

Najważniejsza jest profilaktyka, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby poprawnie rozpoznawać niebezpieczny dla zwierząt i ludzi barszcz Sosnowskiego.

Najbardziej charakterystyczną cechą tej toksycznej rośliny jest rozmiar. Jest jedną z największych roślin zielnych na świecie. Osiąga nawet do czterech metrów wysokości. Charakteryzuje się baldaszkowatymi ogromnymi kwiatostanami koloru białego (niekiedy różowawego), które wydają bardzo charakterystyczny, ostry zapach. Roślina ta ma też wielkie liście, które dochodzą nawet do metra długości.

Rodzice helikoptery są nadopiekuńczyHelikopterowi rodzice nie wiedzą, że wyrządzają dziecku krzywdę

Gdzie możesz spotkać barszcz Sosnowskiego?

Dzięki łatwości rozmnażania się barszcz Sosnowskiego stał się niebezpiecznym chwastem, opanowującym znaczne tereny, zwłaszcza wzdłuż rzek i nasypów kolejowych. Spotykany jest także w przydrożnych rowach i dolinach rzecznych. Bez problemu rośnie na obrzeżach łąk i pól uprawnych, a także w ogrodach, parkach i lasach, a nawet w miastach, wśród zabudowań (np. pustostany lub place budowy).

Co zrobić w przypadku poparzenia barszczem?

Objawy reakcji skóry z toksycznym działaniem substancji zazwyczaj występują po około 15 minutach od kontaktu z rośliną, a ich intensywność wzrasta gwałtownie w ciągu dwóch godzin od kontaktu. Zmiany pojawiają się głównie na twarzy, rękach i nogach, w postaci zaczerwienienia skóry, bolesnych pęcherzy wypełnionych płynem. Innymi objawami kontaktu z barszczem Sosnowskiego są nudności, zawroty głowy, wymioty, zapalenie spojówek oraz obrzęk miejsca, który miał bezpośredni kontakt z rośliną.  

Indie. Ciężarnej odmówiono przyjęcia do siedmiu szpitali mimo ciężkiego stanu. Zmarła w wejściu do ósmegoPochwaliła się jak chce nazwać syna. Teściowa powiedziała, że to imię dla psa

W przypadku poparzenia barszczem jak najszybciej umyj skórę zimną wodą z mydłem, aby usunąć z jej powierzchni sok rośliny. Ważnym jest też, żeby chronić skórę przed słońcem, minimum 48 godzin – nawet jeśli w tym czasie nie pojawią się żadne objawy. Promienie słoneczne zwiększają stan zapalny i ryzyko powstania blizn. Jeśli natomiast wystąpi reakcja zapalna można robić okłady z mokrych kompresów lub lodu, a doustnie zażyć dostępne bez recepty leki antyhistaminowe. Jednak bez wizyty u specjalisty się nie obejdzie - warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa. W razie nasilających się problemów z oddychaniem, niezwłocznie wezwij pogotowie ratunkowe

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: