Czy komornik może zająć 500 plus? Zasady w tym przypadku są jasne. A co z pozostałymi świadczeniami?

500 plus jest to świadczenia, które przysługuje polskim rodzinom od 1 kwietnia 2016 roku. Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym czy komornik może zająć 500 plus, dziś odpowiemy na to pytanie.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Obecnie w Polsce panuje wysoka inflacja, czego skutkiem są wciąż rosnące ceny jedzenia i podstawowych środków do życia. Wielu rodziców w tak ciężkich czasach decyduje się na zaciągnięcie zobowiązań, których często nie ma się potem, z czego spłacić. W takich momentach przychodzi do głowy pytanie, czy komornik może zająć 500 plus lub inne świadczenia rodzinne? Dziś odpowiemy na to pytanie.

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

Rodzina 500 plus: wartość tego świadczenia wciąż spada

Świadczenie w wysokości 500 zł s tytułu programu rodzina 500 plus przysługuje rodzicom już od 2016 roku. Przysługuje ono na każde niepełnoletnie dziecko w rodzinie. Niestety wydatki na dzieci wciąż rosną w związku z wysoką inflacją. W związku z tym właściwa wartość świadczenia z roku na rok spada. 500 plus w 2022 roku będzie warte tyle, co 400 zł w 2016 roku.

Czy komornik może zająć 500 plus? Odpowiedź jest prosta

Wielu rodziców borykających się z problemami finansowymi zastanawia się, czy komornik może zająć 500 plus. Warto wiedzieć, że jest to świadczenie rodzinne, a komornik nie ma prawa zając pieniędzy z takiego świadczenia. A więc zgodnie z prawem 500 plus jest wolne od zajęcia komorniczego.

Świadczenia rodzinne a komornik. Jakich świadczeń nie można pobrać od dłużnika?

Na pytanie, czy komornik może zająć świadczenia rodzinne takie jak np. wyżej wspomniane 500 plus, również odpowiadają przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Treść art. 831 k.p.c. wskazuje, jakie świadczenia nie mogą być zajęte przez komornika w ramach postępowania egzekucyjnego. Są to takie świadczenia jak:

  • jednorazowa zapomoga z tytułu przyjścia na świat dziecka t.zw. becikowe
  • dodatek do zasiłku rodzinnego i sam zasiłek rodzinny
  • świadczenie pielęgnacyjne
  • świadczenie rodzicielskie

Jeśli były mąż nie płaci alimentów i pobierane jest świadczenia alimentacyjne z MOPS, również jest ono chronione i nie może być zajęte przez kancelarię komorniczą w ramach egzekucji.

Więcej o:
Copyright © Agora SA