Zmiany w 500 plus. Jak uniknąć odrzucenia wniosku? Poznaj ważne terminy

Program Rodzina 500 plus to świadczenie, które dotyczy wielu gospodarstw domowych. Obsługę nad programem przejmuje od teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W jaki sposób możemy złożyć wniosek o świadczenie 500 plus i o jakich terminach powinniśmy pamiętać?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Od 1 lutego rodzice mogą już składać wnioski o świadczenie wychowawcze 500 plus na nowy okres rozliczeniowy. Od tego momentu to Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie obsługiwał program. Zainteresowany składa wniosek do ZUS wyłącznie w formie elektronicznej, a ZUS wypłaci świadczenie tylko w formie bezgotówkowej, na wcześniej wskazane konto. 

Dorota Gardias Dorota Gardias ma modną kamizelkę! Podobna w Top Secret

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Nowy okres świadczeniowy 500 plus: ważne terminy

Prawo do świadczenia wychowawczego będzie ustalone na nowy okres. Rozpocznie się on 1 czerwca 2022 roku, a zakończy 31 maja 2023 roku. Jeżeli złożymy wniosek między 1 lutego a 30 kwietnia 2022 roku, wypłata powinna nastąpić 30 czerwca 2022 roku. Inaczej będzie w sytuacji, kiedy chcemy otrzymać świadczenie wychowawcze 500 plus z wyrównaniem od 1 czerwca 2022 roku, wtedy należy pamiętać o złożeniu wniosku do końca czerwca. Jeżeli złożymy wniosek o ponowne świadczenie wychowawcze po 30 czerwca, to będzie ono wypłacone od miesiąca złożenia wniosku.

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne) 500 plus dla emeryta? Seniorzy mają swoją wersję świadczenia

Trzy sposoby jak złożyć elektroniczny wniosek o świadczenie 500 plus:

  1. przez portal PUE ZUS (należy zalogować się do swojego konta na PUE ZUS, a następnie przejść do zakładki Ogólny, Ubezpieczony lub Świadczeniobiorca. Kolejnym krokiem jest wybranie z bocznego menu Rodzina 500+ opcji Wniosek i informacje -> Utwórz nowy wniosek. Informacja o przyznaniu świadczenia będzie się znajdowała w zakładce Świadczeniobiorca -> Dokumenty i wiadomości -> Skrzynka odbiorcza);
  2. przez portal Ministerstwa Rodziny Emp@tia (należy zalogować się pod adresem https://wnioski.mpips.gov.pl/ do modułu eWnioski PIU Emp@tia. Można to zrobić, korzystając z profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu kwalifikowanego. Następnie uzupełniamy wniosek o wszystkie wymagane informacje. Uwaga! Po wysłaniu wniosek będzie dostępny na portalu PUE ZUS!);
  3. przez bankowość elektroniczną.

Warto wiedzieć, że niedopełnienie formalności skutkować będzie brakiem wypłaty pieniężnej w nowym okresie. W ramach programu złożono już ponad 392 tysiące wniosków na około 633,7 tysiąca dzieci.

500 plus zdjęcie ilustracyjne, pieniądze 500 plus wlicza się do dochodu? Niektórzy mogą być stratni

Czego dotyczy zmiana w programie 500 plus?

Zmiana w ustawie tyczy się sposobu prowadzenia spraw dotyczących świadczenia wychowawczego. Od tej pory pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy PUE ZUS. Gdy w systemie PUE ZUS pojawi się ważna informacja w sprawie programu 500 plus to rodzice otrzymają powiadomienie w formie SMS lub na e-maila.

Więcej o: