500 plus. Nowe zasady weszły w życie. "To niesprawiedliwy i szkodliwy program"

500 plus. Nowe zasady obowiązują od 1 lutego. Rodzice będą musieli pamiętać o wypełnieniu formalności. Nie wszyscy są jednak zadowoleni skutkiem wprowadzenia tego świadczenia. "Galopującą inflacja jest między innymi pokłosiem rozdawnictwa na prawo i lewo" - twierdzą.

Rządowy program "Rodzina 500+" obowiązuje od kwietnia 2016. Początkowo przysługiwał jedynie rodzinom z przynajmniej dwójką dzieci, ale od 2019 roku świadczenie mogą również pobierać rodzice jedynaków. Jak czytamy na stronie rządowej gov.pl, takie rozwiązanie przyczyniło się do "poprawy sytuacji materialnej rodzin, wzmocniło je i nadało należny priorytet".

500 plus - nowe zasady

Więcej artykułów na temat świadczeń znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Ma 25 lat, apartament wart 2 mln złotych, ale nie wszystko w jej domu jest idealne

W ramach programu 500 plus rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia. Aby pobierać środki, nie trzeba spełnić żadnego kryterium dochodowego. Prawo do świadczenia wychowawczego jest ustalane na roczny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

Od nowego roku zmieniły się jednak zasady naboru wniosków. Obsługę ich przyjmowania i rozpatrywania przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski do ZUS należy złożyć drogą elektroniczną. Jego wypłata odbędzie się wyłącznie w formie bezgotówkowej na wskazany rachunek bankowy.

Od 1 lutego 2022 roku rodzice mogą składać wnioski o świadczenie wychowawcze na nowy okres. Jeżeli wniosek zostanie złożony do 30 kwietnia 2022 r., to ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata powinny nastąpić 30 czerwca tego roku. Jeśli chcemy, aby świadczenie zostało wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca 2022 r., wniosek należy złożyć do końca czerwca 2022 r. Ubieganie się o 500 plus po 30 czerwca 2022 r. będzie skutkowało przyznaniem go od miesiąca złożenia wniosku.

Okazuje się jednak, że wprowadzenie takiego wsparcia nie zadowala wszystkich rodziców. Świadczą o tym komentarze internautów opublikowane pod artykułami na stronie facebookowej eDziecko.pl. Wiele osób martwi się rosnącą inflacją i otwarcie przyznaje, że wolałoby, aby środki zostały spożytkowane w inny sposób.

Galopującą inflacja jest między innymi pokłosiem rozdawnictwa na prawo i lewo.
500 plus to najbardziej niesprawiedliwy i szkodliwy program! Zabiera się pieniądze jednym, np. mi, która zarabia 4 tys. zł, a daje np. 2 x 500+ dzieciom prezesów i dyrektorów spółek skarbu Państwa, którzy zarabiają 40 tys. zł! Gdzie tu jest sens społeczny?  500 plus jedynie pogłębia biedę, powoduje niesłychaną inflację i tworzy grupę roszczeniowych nierobów
Najlepiej byłoby zlikwidować to rozdawnictwo i tyle.
Utoniemy w morzu inflacji.
Już lepiej niech nic nie dają, a ceny niech wrócą do takich, jaki były przed wprowadzeniem 500 plus.

- pisali.

Więcej o: