Ulga podatkowa 2021 na dziecko. W tym roku rodzice mogą liczyć na przelew. W przyszłym wielu czeka rozczarowanie

Ulga podatkowa 2021 na dziecko to zwrot, na który z utęsknieniem czeka wielu rodziców. Niestety ostatni raz w tym roku wszyscy spełniający warunki ją otrzymają. Co się zmieni od 2022 roku?

Ulga podatkowa 2021 na dziecko. Na co przeznaczają ją rodzice?

 Ulga podatkowa 2021 na dziecko, nazywana też ulgą prorodzinną czy ulgą na dziecko, jest najczęściej występującym odliczeniem podatkowym w rozliczeniu PIT. Co więcej, możliwe jest nie tylko odliczenie tej ulgi od podatku, lecz także jest możliwość zwrotu niewykorzystanej ulgi, gdy niskie zarobki rodziców nie pozwoliły na skorzystanie z odliczenia.

Rodzice czekają na ten zastrzyk gotówki każdego roku. Jak przyznają, najczęściej wydają na bieżące wydatki i odkładają pieniądze na wakacje:

Wszystko niestety idzie na bieżąco. Pieniądze przydają się na nowe buty na wiosnę dla dzieciaków czy kurtki
Odkładamy całą sumę na wakacje. Potem przychodzą trudne miesiące, trzeba zapłacić za kolonie, obozy, to zawsze solidny zastrzyk gotówki
Zwrot z podatku przeznaczamy częściowo na zakupy bieżące, a częściowo na przyjemności. Zawsze zabieramy dzieciaki do kina, na pizzę i jeszcze jakąś większą atrakcję

- opowiadają zapytani rodzice.

Ulga podatkowa 2021 na dziecko. Warunki

Przypomnijmy najważniejsze warunki ulgi podatkowej na dziecko. Ulga podatkowa 2021 na dziecko należy się tylko na dzieci:

  • małoletnie,
  • bez względu na wiek, jeśli w 2021 roku otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • do czasu ukończenia 25 roku życia, jeśli studiują w Polsce lub za granicą.
  • zarabiające mniej niż 3089 zł.

Ważne jest też kryterium dochodowe. Rodzice przez cały rok nie mogą  zarobić więcej niż 112 tys. złotych. Rodzice, którzy nie są w związku małżeńskim, mogą zarobić maksymalnie 56 tys. złotych przychodu rocznie. 

Zobacz wideo Polski Ład. Czy rozliczanie się z małżonkiem się opłaca? [Q&A]

Ulga podatkowa 2021 na dziecko. Co się zmieni?

W tym roku ostatni raz rozliczymy ulgę według starych ustaleń. Dlaczego? Już tłumaczymy. Ulga na dziecko jest powiązana tylko z wysokością zapłaconych składek ZUS i zdrowotnych. W sytuacji gdy w zeznaniu podatkowym była ona wyższa lub równa uldze, odliczenie było naliczane w całości.

Zmieni tę sytuację Polski Ład, który wprowadził zwolnienie od podatku do dochodu 30 tys. zł rocznie. Ci, którzy zarabiają najniższą krajową, nie będą mieli potrącanych zaliczek na podatek. A składek społecznych będzie za mało. Te musiałyby być równe lub wyższe od ulgi. U osób zarabiających najniższą krajową ta sytuacja nie może mieć miejsca. Jest to warunek niemożliwy do spełnienia.

Więcej o: