Ulga podatkowa 2021 na dziecko, nazywana też ulgą prorodzinną czy ulgą na dziecko, jest najczęściej występującym odliczeniem podatkowym w rozliczeniu PIT. Co więcej, możliwe jest nie tylko odliczenie tej ulgi od podatku, lecz także jest możliwość zwrotu niewykorzystanej ulgi, gdy niskie zarobki rodziców nie pozwoliły na skorzystanie z odliczenia.
Rodzice czekają na ten zastrzyk gotówki każdego roku. Jak przyznają, najczęściej wydają na bieżące wydatki i odkładają pieniądze na wakacje:
Wszystko niestety idzie na bieżąco. Pieniądze przydają się na nowe buty na wiosnę dla dzieciaków czy kurtki
Odkładamy całą sumę na wakacje. Potem przychodzą trudne miesiące, trzeba zapłacić za kolonie, obozy, to zawsze solidny zastrzyk gotówki
Zwrot z podatku przeznaczamy częściowo na zakupy bieżące, a częściowo na przyjemności. Zawsze zabieramy dzieciaki do kina, na pizzę i jeszcze jakąś większą atrakcję
- opowiadają zapytani rodzice.
Przypomnijmy najważniejsze warunki ulgi podatkowej na dziecko. Ulga podatkowa 2021 na dziecko należy się tylko na dzieci:
Ważne jest też kryterium dochodowe. Rodzice przez cały rok nie mogą zarobić więcej niż 112 tys. złotych. Rodzice, którzy nie są w związku małżeńskim, mogą zarobić maksymalnie 56 tys. złotych przychodu rocznie.
W tym roku ostatni raz rozliczymy ulgę według starych ustaleń. Dlaczego? Już tłumaczymy. Ulga na dziecko jest powiązana tylko z wysokością zapłaconych składek ZUS i zdrowotnych. W sytuacji gdy w zeznaniu podatkowym była ona wyższa lub równa uldze, odliczenie było naliczane w całości.
Zmieni tę sytuację Polski Ład, który wprowadził zwolnienie od podatku do dochodu 30 tys. zł rocznie. Ci, którzy zarabiają najniższą krajową, nie będą mieli potrącanych zaliczek na podatek. A składek społecznych będzie za mało. Te musiałyby być równe lub wyższe od ulgi. U osób zarabiających najniższą krajową ta sytuacja nie może mieć miejsca. Jest to warunek niemożliwy do spełnienia.