12 tysięcy na dziecko. Minął kluczowy termin. Spóźnialscy tracą pieniądze

12 tysięcy na dziecko, czyli rodzinny kapitał opiekuńczy to nowe świadczenie gwarantujące duży przypływ gotówki. Istotne jest jednak, aby pilnować terminów, a osoby, które nie złożyły wniosków do końca stycznia będą stratne.

Rodzinny kapitał opiekuńczy to nowe świadczenie, które weszło w życie od 1 stycznia 2022 roku w ramach Polskiego Ładu. Gwarantuje porządny zastrzyk gotówki, bo mowa tu aż o 12 tys. na dziecko. Żeby dostać środki, nie trzeba spełnić żadnego kryterium dochodowego. Znaczenia ma jednak wiek oraz liczba dzieci.

12 tysięcy na dziecko

Więcej artykułów na temat Polskiego Ładu znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jej torebki warte są kilkadziesiąt tys. złotych, ale ma w domu miejsce, które potrzebuje złotej rączki

12 tys. przysługuje dopiero na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Można je pobierać korzystając także z innych świadczeń, takich jak np. "Rodzina 500 plus" czy "Dobry Start". To rodzice wybiorą w jakiej formie dostaną środki. Rodzinny kapitał opiekuńczy wypłacany jest w formie miesięcznych rat i w zależności od preferencji można otrzymywać tysiąc złotych miesięcznie przez rok, albo 500 zł miesięcznie przez dwa lata.

To rodzice zdecydują, czy przeznaczą środki np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, ale również alternatywę.

- czytamy na oficjalnej stronie rządowej gov.pl.

Prawdo do świadczenia przysługuje osobą, które w dniu wejścia przepisów mają drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Na takie dzieci świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie - za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dziecko 35. miesiąca życia. Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy należy złożyć drogą elektroniczną. Można to uczynić pośrednictwem portalu Empatia, Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przypomniała, że w poniedziałek 31 stycznia minął  ważny termin w sprawie składania dokumentów. Osoby, które tego nie zrobiły nie dostaną środków za ubiegły miesiąc.

Jeżeli dziecko skończyło już pierwszy rok życia, ale nie ma trzech lat, rodzic powinien złożyć wniosek w styczniu. Wtedy kapitał zostanie policzony od początku stycznia. Dzisiaj jest na to ostatni dzień, dlatego gorąco zachęcam do wnioskowania wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili, a mogą. Jeśli rodzic złoży wniosek później, otrzyma świadczenie od miesiąca złożenia wniosku

- poinformowała.

Zobacz wideo Ma 25 lat, apartament wart 2 mln złotych, ale nie wszystko w jej domu jest idealne
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.