"Grill bez browara, ojciec bez wyobraźni". Grafika skłania rodziców do przemyśleń

Upał, skwierczący grill, biegające dookoła dzieci i schłodzone piwo. Letnia sielanka czy czyhające na najmłodszych niebezpieczeństwo? Marta Frej przygotowała grafikę, która powinna dać rodzicom do myślenia. "Dzięki wielkie za dosadność w przekazie" - zwrócił się do niej aktor Sebastian Cybulski, który podzielił się obrazkiem z obserwatorami.

Wakacyjne wieczory sprzyjają spotkaniom ze znajomymi. Po ciężkim tygodniu rodzice zapraszają do siebie przyjaciół, żeby zrelaksować się przy schłodzonych drinkach. Grill się dymi, dzieci biegają dookoła, sielanki nie ma końca. Ten powszechny widok może mieć jednak przykre konsekwencje. "Lampka wina czy jedno piwo, to przecież nic złego" - myśli sobie wielu rodziców. 

Zobacz wideo Trzy proste myki, które przydadzą się podczas piwa w plenerze. Otwieracz nie będzie już potrzebny!

Rodzice pod wpływem alkoholu

Pijąca para z małym dzieckiem to niestety powszechny widok. W społeczeństwie panuje przekonanie, że jedno piwo przecież nie może wyrządzić krzywdy. Idąc tym tropem, jeden z partnerów wypija jedną butelkę, a drugi sobie nie żałuje. Bo przecież teoretycznie "trzeźwy" rodzic stoi na posterunku. 

Warto pomyśleć, czy ten wypity kolejny browar, czy też kolejne pół butelki wina, czy aby na pewno jest tak istotne?! Czy jest ważniejsze, niż uwaga i odpowiedzialność za własne dziecko?

- napisał aktor Sebastian Cybulski pod udostępnioną grafiką Marty Frej.

 

Niezależnie od spożytej ilości, alkohol wydłuża czas reakcji i ma wpływ na koordynację ruchową. Rodzic, który wypił, chociażby jedno piwo, nie będzie mógł prowadzić samochodu i w razie wypadku, nie będzie w stanie zawieźć dziecka do szpitala. Poza tym w świetle prawa picie alkoholu w trakcie sprawowania opieki nad dziećmi może być kwalifikowane jako przestępstwo.

Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3

- mówi art. 160 kodeksu karnego. Jak wyjaśnia w rozmowie z Wirtualną Polską mecenas Joanna Hetman-Krajewska, jeżeli podczas opieki nad dzieckiem rodzice byli pod wpływem alkoholu i doszło do wypadku, poniosą konsekwencje.

Czy dziecko może pić piwo bezalkoholowe? 'Kultura toastowania była zarezerwowana dla dorosłych'Czy dziecko może pić piwo bezalkoholowe? "Kultura toastowania była zarezerwowana dla dorosłych"

Policjant, będący na miejscu zdarzenia, może poinformować o tym sąd rodzinny. Wówczas wszczynana jest sprawa o wgląd w sytuację opiekuńczo-wychowawczą dziecka. Sąd może zlecić kuratorowi sporządzenie wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania, co może objąć rozmowy z sąsiadami

- wyjaśnia i dodaje, że zawsze jeden z opiekunów powinien być całkowicie trzeźwy.

Jaki ojciec, taki syn?"Zakrapiane" rodzicielstwo. Pijemy przy dzieciach, tylko niektórzy się tego wstydzą. A pijemy coraz więcej

Więcej o: