Laura Prepon: Moja mama nauczyła mnie bulimii. "To był nasz sekret"

W Laura Prepon przez ponad 10 lat walczyła z bulimią. Dopiero ciąża i macierzyństwo wyleczyły jej zaburzenia odżywiania. W swojej książce opisała, jak do bulimii przyczyniła się jej mama.

Laura Prepon znana jest z ról w serialach "Różowe lata 70." i "Orange is the new black". W obu jej bohaterka jest silną, odważną i bezkompromisową kobietą. Dlatego fanom Laury trudno sobie wyobrazić, że aktorka przez większość swojego życia miała niską samoocenę i zmagała się z ukształtowaniem w sobie pozytywnego wizerunku swojego ciała.

Bulimia miała pomóc nastolatce w karierze

Laura jest najmłodsza z pięciorga rodzeństwa. Zaczęła karierę jako 15-latka. Była tancerką, potem modelką - występowała na wybiegach w Paryżu i Mediolanie. To właśnie wtedy, jako nastolatka usłyszała, że jej kariera szybciej by wystartowała, jeśli schudnie około 10 kilogramów. Od tamtej pory, jak opowiadała w magazynie People, to był główny projekt jej i jej matki, Marjorie Prepon. Matka codziennie rano mierzyła i ważyła Laurę. W pewnym momencie, kiedy waga nie spadała tak szybko, jakby tego oczekiwała, powiedziała córce, że może jeść co chce, ale jednocześnie chudnąć. W ten sposób namówiła ją do bulimii. 

Ortoreksja to obsesja na punkcie zdrowego odżywiania. Jak ją rozpoznać?

Laura zmagała się z bulimią przez ponad 10 lat. Wyleczyła się dopiero pod koniec swoich lat 20. To był wspólny sekret jej i jej mamy. Widziała, jak jej walka o szczupłą sylwetkę napawa matkę dumą. Sama Marjorie też była chora od lat studenckich. Bulimia sprawiła, że wyszczuplała i właśnie wtedy spotkała swojego przyszłego męża, ojca Laury. Więc odchudzanie kojarzyło jej się z sukcesem w życiu i tego chciała nauczyć córkę. "Myślała, że mi pomaga" - mówi Laura.

 

Macierzyństwo pomogło zaakceptować ciało

Laura zdecydowała się na to odważne wyznanie o zaburzeniach odżywiania przy okazji promocji książki o macierzyństwie: "You & I, as Mothers". Mówi w wywiadzie dla People:

Żeby opowiedzieć, jak się czuje jako matka trzeba wrócić do momentu, kiedy same byłyśmy dziećmi

Laura chce zachęcić inne mamy do bycia szczerymi. Nie ukrywania swoich problemów. Do tego w poradniku jest mnóstwo porad na temat zdrowego odżywiania, zaakceptowania swojego ciała, eliminowania stresu.

Nie próbuj tego w domu. Czyli jak wychować niejadka

W wyleczeniu się z bulimii pomogła decyzja o rozpoczęciu macierzyństwa. Laura jest mamą dwójki dzieci, 3-letniej Elli i kilkumiesięcznego synka. Laury mama zmaga się z Alzheimerem. Córka nie chce chować urazy, bo nie wie, ile czasu im zostało. Czas, który spędzają razem ma być wypełniony pozytywnymi chwilami.

Zobacz wideo
Więcej o: