Bulimia to poważne zaburzenie odżywiania o podłożu psychicznym. Charakteryzuje się naprzemiennymi napadami objadania się, wręcz bez umiaru, a następnie prowokowaniu wymiotów bądź też stosowania drastycznych diet, czyli de facto głodówek. Najczyściej choroba ta uaktywnia się w okresie dojrzewania i dotyczy głównie dziewczynek.
Jednak na bulimię chorują również kobiety w ciąży, co jest niezwykle niebezpieczne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.
U dzieci, których mamy borykało się z bulimią, zwiększa się ryzyko wielu wad rozwojowych, spowodowane stosowaniem w nadmiernej ilości środków przeczyszczających i moczopędnych. Stosowanie takich środków ma wpływ również na niedobór wartości odżywczych w diecie matki. Dziecko bulimiczki może urodzić się z niską masą urodzeniową lub jako wcześniak.
Bulimia jest bardzo groźną chorobą - skrajne przypadki osób chorujących na tę przypadłość zakończyły się śmiercią. Dlatego tak ważne jest rozpoznawanie objawów już we wczesnym stadium i jak najszybsze podjęcie leczenia. Wśród głównych objawów bulimii wymienia się:
W zaawansowanym stadium mogą się także pojawić:
W przypadku rozpoznania choroby zwraca się uwagę na takie kryteria, jak:
Do tej pory nie został określony jasno jeden czynnik, który bezpośrednio przekłada się na zachorowanie na bulimię. Naukowcy zgodnie twierdzą, że jest wiele czynników przyczyniających się tego rodzaju zaburzeń odżywiania. Przede wszystkim, zarówno bulimia, jak i anoreksja, to choroby mające podłoże psychiczne. Bulimicy zajadają negatywne emocje - najczęściej smutek albo złość.
Na zachorowanie na bulimię wpływają następujące czynniki:
biologiczne, czyli:
psychologiczne, czyli:
społeczne, czyli:
Pacjentom chorującym na bulimię zaleca się przede wszystkim psychoterapię. Każdy przypadek jest indywidualny i od niego zależne jest dopasowanie odpowiedniej terapii. Jedną z częściej wybieranych form jest terapia poznawczo-behawioralna oraz terapia rodzinna.
Aby zmniejszyć napady głodu, niektórych chorym proponuje się leczenie farmakologiczne. Lek, który jest szczególnie pomocny w takich sytuacjach to fluoksetyna - zaliczana do inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.
Zdarzają się jednak przypadki osób, którym choroba wyrządziła już w organizmie spore spustoszenia i zanim podejmie się jakąkolwiek formę leczenia, konieczny jest najpierw pobyt pacjenta w szpitalu. Dzieci i nastolatków hospitalizuje się na oddziale pediatrycznym, zaś dorosłych na oddziale internistycznym. Podczas pobytu pacjenta ma zostać unormowany jego stan somatyczny.
Poznaj sześć zasad bezpiecznego stosowania ziół. Nie są obojętne dla zdrowia i mogą bardzo zaszkodzić, a w najlepszym wypadku: nie przynieść oczekiwanych efektów