Przegrzanie organizmu u dziecka - jakie są objawy? Jak uniknąć udaru cieplnego?

Przegrzanie organizmu większości z nas kojarzy się z ekstremalnymi przypadkami, kiedy ktoś np. zaśnie na plaży w pełnym słońcu. Niestety, aby doszło do przegrzania wcale nie trzeba spędzić wielu godzin na słońcu. Jak chronić siebie i dziecko przed udarem? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w artykule.

Każdy z nas ma różną tolerancję na wysoką temperaturę: jednym nie szkodzi przebywanie na słońcu przez wiele godzin, innym zaś wystarczy chwila w przegrzanym pomieszczeniu. Przegrzanie organizmu to sytuacje szczególnie niebezpieczne - zwłaszcza dla osób starszych i dzieci. 

Objawy przegrzania - uczucie gorąca, pocenie się i rumieńce to pierwsze oznaki

Przegrzanie organizmu to inaczej hipertermia, czyli stan w którym ciało człowieka osiąga temperaturę znacznie powyżej normy. Stan ten powoduje, że organizm nie jest w stanie samodzielnie ochłodzić się, np. poprzez pocenie. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia.

Objawy przegrzania organizmu da się bardzo łatwo zaobserwować. Osoba, która doświadcza hipertermii przede wszystkim ma uczucie gorąca. Jej ciało staje się bardzo ciepłe, a skóra oblewa się potem. Na twarzy pojawiają się też czerwone rumieńce. Jeśli w porę nie zaczniemy schładzać organizmu, to mogą pojawić się kolejne dolegliwości: osłabienie, zawroty głowy, nudności i wymioty, zaburzenia świadomości, kołatanie serca oraz utrata przytomności. 

Przegrzanie niemowlaka

Przegrzanie niemowlaka to bardzo częsty problem młodych rodziców. W trosce o zdrowie malucha, mamy nakładają niemowlakom za dużo warstw ubrań. Szczególnie widoczne jest to w lecie, kiedy zamiast pozwolić dziecku ochłodzić się, mamy nie tylko zakładają pełny strój i czapkę, ale potrafią jeszcze narzucić kocyk na dziecko. Pamiętajmy, że w lecie noworodkom zakładamy tylko jedną warstwę ubrań więcej niż sobie. Niemowlaki powinniśmy ubierać dokładnie tak jak siebie, by czuły się komfortowo. Warto też pamiętać, by nie zakładać na wózek pieluchy, bo to dodatkowo podnosi temperaturę pod nią i powoduje, że zamiast chłodnego cienia, dziecku jest jeszcze goręcej.

Zobacz wideo Nakrywasz wózek pieluszką? To może skończyć się w szpitalu

Przegrzanie organizmu - ile trwa? Ważne jest, by reagować natychmiast

Kiedy zaobserwujemy u siebie lub drugiej osoby objawy przegrzania organizmu, natychmiast trzeba podjąć działania, które zapobiegną rozwinięciu się przegrzania w udar cieplny. W tym celu taką osobę należy zaprowadzić do chłodnego, zacienionego miejsca. Można przygotować jej chłodne okłady na czoło i resztę ciała. Warto też podać jej do picia chłodną wodę. Ważne jest, aby okłady czy napoje były chłodne, a nie zimne. Przegrzanie organizmu w zależności od indywidualnych predyspozycji naszego ciała, a także stopnia przegrzania, może utrzymywać się od kilku godzin do nawet kilku dni. 

Dzieci niestety nie mają tak sprawnych mechanizmów termoregulacji, co dorośli. Dlatego w upalne dni powinny unikać męczących aktywności fizycznych na słońcu i przyjmować duże ilości wody. W przypadku, kiedy zaobserwujemy niepokojące, silne objawy przegrzania - należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który wskaże dalsze postępowanie.

Udar cieplny u dziecka - jak postępować?

W lecie bardzo łatwo jest o sytuację, w której nasz maluch narażony jest na udar cieplny - gdy temperatura organizmu wyniesie ponad 40 stopni. Kiedy podejrzewamy u naszego dziecka udar cieplny, wówczas natychmiast należy udać się do lekarza. Nim tam dotrzemy, należy zapewnić dziecku cień i podawać mu do picia wodę. Można robić też okłady z ręczników namoczonych w letniej wodzie. Jeśli dziecko wymiotuje, należy ułożyć je w pozycji bocznej, aby zapobiec zachłyśnięciu. 

W takich sytuacjach należy unikać gwałtownych zmian temperatur. By ochłodzić dziecko nie wolno oblewać go zimną wodą czy okładać lodem, bo może to wywołać szok termiczny. Objawia się on szybkim oddechem oraz zaburzeniami krążenia krwi.

Przegrzanie dziecka to problem nie tylko w lecie

W przypadku dzieci do przegrzania może dochodzić nawet w sezonie jesienno-zimowym, kiedy temperatury na dworze wcale nie są wysokie. Wszystko za sprawą ubrań, które są nieodpowiednie do panujących warunków atmosferycznych. Niestety zarówno przegrzewanie, jak i zbyt chłodne ubieranie dziecka w tym czasie może skutkować większą podatnością malucha na infekcje.

Więcej o: