Niedziele handlowe 2020. Kiedy zrobimy zakupy, a kiedy obowiązuje zakaz handlu?
Niedziele handlowe 2020
W tym roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w cztery niedziele. Zakupy będziemy mogli zrobić jedynie w ostatnią niedzielę w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu. Oprócz tego sklepy będą czynne w "dodatkowe" niedziele handlowe - tą poprzedzającą Wielkanoc, a także dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. To daje nam siedem niedziel, w których zrobimy zakupy. Musimy pamiętać, że jeśli w niedzielę handlową wypada święto, obowiązuje wtedy zakaz handlu. W Wielką Sobotę i Wigilię sklepy mogą być czynne do godz. 14.
Zakaz handlu w niedziele
Ustawa, która ogranicza niedzielny handel weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zmiany zostały wprowadzone stopniowo. Najpierw, w 2018 roku, zakaz handlu nie obowiązywał w dwie niedziele w miesiącu, w 2019 roku zakupy mogliśmy zrobić jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2020 roku niedzielami handlowymi są jedynie cztery niedziele w roku.
Musimy także pamiętać o wyłączeniach: to dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia oraz jedna przed Wielkanocą.
Nie tylko niedziele handlowe musimy wpisać w kalendarz. Warto zaznaczyć tam także wydarzenia ważne dla uczniów:
Gdzie zrobimy zakupy w każdą niedzielę?
Zawsze będą otwarte sklepy w których handlować będzie właściciel. To głównie małe sklepy osiedlowe. Otwarte będą także m.in.
- stacje paliw,
- apteki i punkty apteczne,
- placówki handlowe, w których przeważająca działalność polega na handlu artykułami wymienionymi w ustawie (np. kwiatami, pamiątkami, prasą),
- placówki handlowe w zakładach leczniczych podmiotów leczniczych,
- strefy wolnocłowe.
Szczegółowy wykaz miejsc, których zakaz handlu nie obejmuje, znajdziemy w ustawie (Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni).
Niedziele handlowe: czy można się do tego przyzwyczaić?
Zakaz handlu? Ile ludzi, tyle opinii. Jedni uważają, że to jedynie kwestia dobrej organizacji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupy zrobić wcześniej. A jeden dzień z zamkniętymi sklepami to coś, co można przetrwać. Przecież dzięki temu pracownicy sklepów mogą odpocząć, spędzić czas z bliskimi. Inni uważają, że to im zabrano czas na wypoczynek - weekend się "kurczy", zakupy możemy zrobić tylko w sobotę, a przez to, że robi tak wiele osób, spędzamy w sklepie cały dzień. A na inne aktywności, na które nie mamy czasu w tygodniu, zostaje tylko niedziela. Jak jest u was? Przyzwyczailiście się już to tego, że niedziele handlowe to towar deficytowy? A może zakaz handlu wciąż wywołuje u was mieszane uczucia? Napiszcie w komentarzu.
-
Nauka w klasach 1-3 wraca do trybu zdalnego. Niedzielski: "mały kroczek w tył"
-
Agata Młynarska świętuje urodziny syna. Nie widzieli się ponad rok. "Wiem, że jest szczęśliwy ze swoją fantastyczną żoną"
-
Powrót dzieci do szkół pod koniec marca bądź w kwietniu. Adam Niedzielski: "Sytuacja potoczyła się w innym kierunku"
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Do kiedy ulga na dziecko? Możesz dostać zwrot nawet jeśli twoje dziecko jest już pełnoletnie
- Polska mama z Austrii: Do porodu potrzebowałam jedynie własnej szczoteczki do zębów
- Nowe obostrzenia w Polsce. Konferencja ministra zdrowia. "Trzecia fala się rozpędza"
- Rok temu urodziło się dziecko ze wściekłym wyrazem twarzy. "Nie dajcie się zwieść fotografii, dziewczynka jest słodka"
- "Lalka" Bolesława Prusa - streszczenie lektur, plan wydarzeń, problematyka. Pewniak maturalny
- Zmiany w procesach z udziałem dzieci. Koniec "biało-czarnych kartek"