Niedziele handlowe 2020. Kiedy zrobimy zakupy, a kiedy obowiązuje zakaz handlu?

Niedziele handlowe 2020 to coś, co można policzyć na palcach. W ubiegłym roku były towarem deficytowym, w tym zakaz handlu w niedziele odczujemy jeszcze bardziej. Przyzwyczailiście się już, że w niedziele sklepy zamknięte?

Niedziele handlowe 2020

W tym roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w cztery niedziele. Zakupy będziemy mogli zrobić jedynie w ostatnią niedzielę w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu. Oprócz tego sklepy będą czynne w "dodatkowe" niedziele handlowe - tą poprzedzającą Wielkanoc, a także dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. To daje nam siedem niedziel, w których zrobimy zakupy. Musimy pamiętać, że jeśli w niedzielę handlową wypada święto, obowiązuje wtedy zakaz handlu. W Wielką Sobotę i Wigilię sklepy mogą być czynne do godz. 14.

Zakaz handlu w niedziele

Ustawa, która ogranicza niedzielny handel weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zmiany zostały wprowadzone stopniowo. Najpierw, w 2018 roku, zakaz handlu nie obowiązywał w dwie niedziele w miesiącu, w 2019 roku zakupy mogliśmy zrobić jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2020 roku niedzielami handlowymi są jedynie cztery niedziele w roku.

Musimy także pamiętać o wyłączeniach: to dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia oraz jedna przed Wielkanocą.

Nie tylko niedziele handlowe musimy wpisać w kalendarz. Warto zaznaczyć tam także wydarzenia ważne dla uczniów:

Zobacz wideo

Gdzie zrobimy zakupy w każdą niedzielę?

Zawsze będą otwarte sklepy w których handlować będzie właściciel. To głównie małe sklepy osiedlowe. Otwarte będą także m.in.

  • stacje paliw,
  • apteki i punkty apteczne,
  • placówki handlowe, w których przeważająca działalność polega na handlu artykułami wymienionymi w ustawie (np. kwiatami, pamiątkami, prasą),
  • placówki handlowe w zakładach leczniczych podmiotów leczniczych,
  • strefy wolnocłowe.

Szczegółowy wykaz miejsc, których zakaz handlu nie obejmuje, znajdziemy w ustawie (Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni).

embed

Niedziele handlowe: czy można się do tego przyzwyczaić?

Zakaz handlu? Ile ludzi, tyle opinii. Jedni uważają, że to jedynie kwestia dobrej organizacji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupy zrobić wcześniej. A jeden dzień z zamkniętymi sklepami to coś, co można przetrwać. Przecież dzięki temu pracownicy sklepów mogą odpocząć, spędzić czas z bliskimi. Inni uważają, że to im zabrano czas na wypoczynek - weekend się "kurczy", zakupy możemy zrobić tylko w sobotę, a przez to, że robi tak wiele osób, spędzamy w sklepie cały dzień. A na inne aktywności, na które nie mamy czasu w tygodniu, zostaje tylko niedziela. Jak jest u was? Przyzwyczailiście się już to tego, że niedziele handlowe to towar deficytowy? A może zakaz handlu wciąż wywołuje u was mieszane uczucia? Napiszcie w komentarzu.

Więcej o: