Zmiany w 500 plus w 2020 roku. Nie każdy będzie musiał wnioskować o świadczenie

500 plus to świadczenie, z którego korzysta wiele rodzin. Minister cyfryzacji, Marek Zagórski, zapowiedział zmiany, które ułatwią rodzicom załatwianie spraw urzędowych.

500 plus 2020: wnioski nie będą potrzebne?

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" Marek Zagórski opowiadał o zmianach, które planuje wprowadzić jego resort. Mają się wiązać przede wszystkim z cyfryzacją urzędów i łączeniem różnych usług, co będzie wielkim ułatwieniem dla obywateli. Co z 500 plus? Już teraz wnioski o świadczenie możemy składać przez internet, w planach jest, aby połączyć to z innymi formalnościami, które rodzice muszą załatwić po narodzinach dziecka.

Kiedy rodzi się dziecko, najpierw zgłaszamy jego narodziny, dostajemy dla niego PESEL. Możemy to zrobić przez internet. Nic nie stoi na przeszkodzie, by równocześnie zawnioskować o rzeczone już 500 plus, np. poprzez zaznaczenie odpowiedniego kwadracika. Na tej samej zasadzie można by dokonać zapisu do żłobka, przedszkola itd.

wskazywał  Marek Zagórski w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Minister podkreślił także, że zintegrowane centralnie, dostępne online usługi sprawią, że wnioski będziemy mogli składać nie tylko przez internet, lecz także w dowolnym urzędzie - tam, gdzie akurat się znajdujemy. To duże ułatwienie dla tych, którzy wniosek o 500 plus składają stacjonarnie. Będą mogli to zrobić np. w czasie wakacji, nie czekając, aż znów znajdą się w miejscu zamieszkania. A jeśli uda się połączyć różne usługi w całość - w ogóle nie będziemy musieli wypełniać oddzielnych wniosków.

Zagórski chciałby także, aby wiele rzeczy działo się automatycznie. "Na przykład, po co mamy składać wniosek o rejestrację dziecka? Mógłby to robić szpital. Państwo, administracja i prawo muszą zacząć uwzględniać, że mamy nowoczesne technologie. One nie znikną, będą się tylko rozwijać" - mówił.

Cyfryzacja wciąż się toczy, coraz więcej spraw możemy załatwić przez internet. Łączenie usług jest zadaniem trudniejszym, bo wymaga współpracy wielu jednostek, ale to także coś, co się dzieje. Zagórski wskazuje, że "w ciągu kadencji na pewno dużo da się zrobić".

Nie tylko 500 plus. Co jeszcze państwo oferuje rodzicom?

Zobacz wideo

500 plus: zmiany 2020

Łączenie usług w całość to nie jedyna zmiana, która nas czeka. Ci, którzy już teraz korzystają z 500 plus (składali wniosek w 2019 roku), nie będą musieli wnioskować o świadczenie w 2020 roku. Dlaczego? Zmienia się okres świadczeniowy programu. Do tej pory pieniądze z "Rodzina 500 plus" przyznawano na okres od października do września, od 2021 będzie to czerwiec-maj. Aby płynnie to zmienić, w tym roku świadczenie przyznano do 31 maja 2021. Oznacza to, że dopiero w czerwcu 2021 będziemy musieli złożyć wniosek o przedłużenie wypłaty 500 plus.

Więcej o: