Ból w prawym boku - o czym świadczy? Co robić?

Ból w prawym boku może jedynie utrudniać funkcjonowanie, ale i być objawem choroby, która jest zagrożeniem dla życia. Ból bywa przeszywający, kłujący, pulsujący - często trudny do zniesienia. Najczęściej wywołują go dysfunkcje ze strony układu pokarmowego, moczowego lub krwionośnego. O czym świadczy ból w prawym boku? Co robić?
Zobacz wideo

Ból w prawym boku może mieć różne przyczyny, a w zależności od lokalizacji i źródła, charakteru dolegliwości oraz objawów towarzyszących, może wskazywać na różne schorzenia. Zwykle dotyczą one jednego z narządów, takich jak wątroba, pęcherzyk żółciowy, jelito cienkie czy jelito grube. Dolegliwości mogą mieć również związek z układem mięśniowo-szkieletowym oraz schorzeniami kręgosłupa.
Ból w prawym boku może być odczuwany w podbrzuszu, na plecach, pod żebrami. Szczególnym przypadkiem jest ból w prawym boku w ciąży, jak i ten, który pojawia się po jedzeniu. Ból pojawiający się w prawym boku może mieć różny charakter. Odczuwany jest jako:

  • być kłujący (co często oznacza kamicę nerkową),
  • tępy (bywa, że świadczy o problemach z wątrobą),
  • ostry (często wskazuje na stan zapalny w jelicie grubym bądź zapalenie otrzewnej), pulsujący (wskazujący na obecności tętniaka aorty brzusznej),
  • skurczowy i rozlany (może być objawem zapaleniu jajnika czy zapaleniem przydatków macicy).

Dyskomfortu, jaki rodzi ból, nie wolno lekceważyć, ponieważ może wskazywać na poważną dolegliwość, być symptomem wielu chorób, od kamicy nerkowej, przez tętniaka aorty brzusznej, po raka trzustki.

Ból w prawym boku na plecach

Ból w prawym boku z tyłu, na plecach, może być objawem nerwobólu, czyli schorzenia nerwów międzyżebrowych, świadczyć o przeciążeniu, wadach postawy, urazach kręgosłupa, dyskopatii, chorobie zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa, chorobach reumatycznych, jak również zapalenia nerek czy kamicy żółciowej. Jeśli ból nasila się w nocy, pojawiają się gazy, nudności i wymioty, może to być atak kolki żółciowej. Jeśli pojawiają się częstomocz lub zatrzymanie moczu, w urynie pojawia się krew, mogą być to objawy ataku kolki nerkowej lub kamicy nerkowej.

Ból w prawym boku brzucha pod żebrami

Za ból w prawym podżebrzu mogą odpowiadać choroby dróg żółciowych, choroby wątroby, wrzody żołądka i dwunastnicy, nieswoiste choroby zapalne jelit, niedrożność jelit, zapalenie trzustki, choroby układu moczowego. Kłujący ból w prawym boku pod żebrami, jeśli współistnieje z kaszlem i gorączką, może świadczyć o zapaleniu opłucnej. Jeśli ból w prawym boku pojawia się po jedzeniu, przyczyną mogą być dolegliwości trawienne, najczęściej zaś schorzenia pęcherzyka żółciowego bądź wątroby.

Ból w prawym boku podbrzusza

Ból w prawym boku brzucha na dole najczęściej pojawia się kobiet. Zwykle dolegliwości są związane z miesiączka bądź owulacją, endometriozą czy zapaleniem przydatków. Ból może wywołać torbiel jajnika, jak i zrosty. W innych przypadkach może się pojawić wskutek zapalenia wyrostka robaczkowego.

Ból w prawym boku w ciąży

Ból w prawym boku w ciąży może być wywołany zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie kobiety oraz powiększającą się macicą, która uciska narządy sąsiadujące. Najczęściej pojawia się w pierwszym trymestrze ciąży.

Gdy ból w prawym boku w ciąży jest silny, towarzyszą mu inne niepokojące objawy, takie jak krwawienie z pochwy, konieczna jest wizyta u lekarza. Może to być oznaka poronienia. Niezbędne jest wówczas konsultacja ginekologiczne, wykonanie kardiotokografii (KTG) lub ultrasonografii (USG), by ocenić stan zdrowia matki i dziecka.

Ból w prawym boku - rozpoznanie

Aby ustalić przyczynę bólu w prawym boku, niezbędna jest wizyta u lekarza oraz wykonanie badań. Po dokładnym wywiadzie i zbadaniu pacjenta lekarz powinien zalecić takie procedury jak: USG jamy brzusznej, RTG jamy brzusznej, badanie krwi i moczu. W przypadku kobiet wskazana jest wizyta ginekologiczna. Badania lekarz zleca indywidualnie, w zależności od podejrzeń różnych schorzeń. Ból brzucha promieniujący do barku czy łopatki jest wskazaniem do rozszerzenia diagnostyki o przyczyny kardiologiczne.

Czasem ból w prawym boku wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej - dlatego nie wolno zwlekać. Bywa, że jest objawem zapalenia wyrostka robaczkowego. Silny ból w prawym boku, który jest pulsujący i promieniuje w kierunku krzyża i krocza, może świadczyć o tętniaku aorty brzusznej. Ponieważ możliwe jest jego pęknięcie, które skutkuje wstrząsem krwotocznym, stanowi zagrożenia życia.

Każdy ból brzucha, zwłaszcza taki, który jest dokuczliwy, pojawia się nagle lub ma tendencję do nawracania jest powodem, by udać się do lekarza. Leczenie i postępowanie zależy od przyczyny, która go wywołała.

Więcej o: