Kolka jelitowa - objawy, przyczyny. Jak łagodzić dolegliwości?

Kolka jelitowa dokucza nie tylko niemowlętom, choć głównie z nimi jest kojarzona. Jej napad objawia się nagłym, silnym i ostrym bólem brzucha. Jego przyczyną jest skurcz mięśni gładkich. Jakie są inne objawy oraz przyczyny kolki? Jak łagodzić dolegliwości? Jak zapobiegać napadom kolki jelitowej?

Kolka jelitowa, powstająca wskutek nadmiernego rozciągania ściany jelita i pokrywającej je otrzewnej, to przypadłość nie tylko niemowląt, ale i dorosłych. Często spotykana jest kolka jelitowa w ciąży. Zawsze pojawia się nagle, a towarzyszy jej silny ból.

Zobacz wideo

Kolka jelitowa - przyczyny

Przyczyną kolki jelitowej jest silny skurcz mięśni gładkich, który jest efektem:

 • spożycia produktu, który jest źle tolerowany przez organizm (na przykład mleko),
 • kamienie kałowe,
 • u niemowląt zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, niedojrzałość układu nerwowego, alergia (głównie na białko krowiego mleka), nietolerancja laktozy,
 • ciało obce w przewodzie pokarmowym (na przykład pestka),
 • przewlekłe zaparcia,
 • gromadzenie się gazów,
 • duża ilość treści pokarmowej, która nie może być w danej chwili wydalona,
 • zaburzenia flory bakteryjnej,
 • niewłaściwa dieta,
 • zaburzenia układu pokarmowego,
 • spowolnienie pasażu jelitowego,
 • działanie zażywanych leków.

Kolka jelitowa może być również objawem nieprawidłowości w obrębie jelit. To zrosty jelitowe, polipy, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a także procesy nowotworowe. Przyczyną mogą być także schorzenia neurologiczne.

Kolka jelitowa - objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem kolki jelitowej jest ból brzucha o charakterze tępym lub kłującym, który może się przemieszczać w czasie napadu. Ale pojawiają się też inne symptomy, takie jak:

 • nudności,
 • zaburzenia łaknienia,
 • wymioty,
 • napięty brzuch (u niemowląt),
 • oddawanie gazów.

Kolka u niemowląt

Kolka jelitowa to częsta dolegliwość okresu niemowlęcego. Problem dotyka nawet co piąte dziecko. Kolka jelitowa u niemowląt pojawia się najczęściej pomiędzy 3. a 12. tygodniem życia i zwykle ustępuje po 3. miesiącu życia. Napad kolki definiuje się jako ból brzucha i napad płaczu u dziecka, którego nie można ukoić, który trwa co najmniej 3 godziny, co najmniej 3 razy w tygodniu, przez co najmniej 3 tygodnie. Kolka ma to do siebie, że zaskakujący jest zarówno jej początek, jak i nagły koniec - pojawiające się bez konkretnej przyczyny.

Na kolkę częściej cierpią chłopcy niż dziewczynki, a objawy nasilają się głównie wieczorem. Objawami kolki jest płacz i krzyk dziecka. Boli je brzuszek, maluch podkurcza nóżki, ma zaczerwienioną twarz. Często oddaje gazy.

Kolka jelitowa - jak łagodzić dolegliwości?

Metoda leczenia kolki jelitowej zależy od przyczyny zaburzenia, jakie ją wywołało, niemniej w głównej mierze polega na łagodzeniu dolegliwości.

W łagodzeniu dolegliwości wiążących się z kolką jelitową pomoże kompres rozgrzewający, delikatny masaż brzucha, ciepła kąpiel w wannie. Podczas napadu kolki jelitowej ulgę przynosi przyjęcie odpowiedniej pozycji: leżenie na boku albo siedzenie z podkurczonymi nogami. Można też sięgać po leki rozkurczowe czy przeciwbólowe. Trzeba jednak pamiętać, że te działają objawowo - nie likwidują przyczyn powstawania kolki. Mało tego - zbyt częste stosowanie leków rozkurczowych powoduje zmniejszenie napięcia ściany jelitowej i zwolnienie perystaltyki, co w rezultacie może nasilać dolegliwości. To dlatego warto trzymać rękę na pulsie i zapobiegać napadom kolki jelitowej.

Jak zapobiegać napadom kolki jelitowej?

W zapobieganiu napadom kolki jelitowej bardzo ważna jest dieta, a i zażywanie probiotyków, zarówno z apteki, jak i w postaci kefirów, jogurtów i innych produktów zawierających bakterie probiotyczne (to pozwala na przywrócenie prawidłowej flory jelitowej).

Dieta osób, które cierpią na kolki, powinna być racjonalna i lekkostrawna. Warto ograniczać bądź eliminować nie tylko pokarmy, które wywołują dolegliwości jelitowe, ale i potrawy wzdymające, zawierające cukry proste, jak również dania ciężkostrawne i tłuste. Do diety należy wprowadzić warzywa, owoce oraz produkty zawierające błonnik. Nie mniej ważne jest nawadnianie organizmu. Deficyt wody w organizmie skutkuje przenikaniem wody z jelita do światła naczyń krwionośnych i znacznym zagęszczeniem treści jelitowej, co prowadzi do zaparć i sensacji jelitowych.

Niemowlętom, którym dokucza kolka jelitowa, należy podawać mieszanki o znacznym stopniu hydrolizy białek (zamiast mieszanek mlecznych). Jeśli dziecko jest karmione piersią, prawdopodobnie niezbędna jest zmiana diety matki. Leczenie farmakologiczne jest wprowadzane na zalecenie lekarza.

Jeśli napady kolki jelitowej są dokuczliwe, pojawiają się często, a dolegliwości nie ustępują albo się nasilają, konieczna jest wizyta u lekarza. Należy wówczas zrobić niezbędne badania i ustalić ich przyczynę (zdarza się bowiem, że to objaw choroby bądź niebezpiecznego dla zdrowia stanu zapalnego).

Więcej o: