Glista ludzka - droga zakażenia, objawy i leczenie

Glista ludzka jest jednym z pasożytów przewodu pokarmowego. Jej obecność najczęściej nie daje specyficznych objawów, stąd często trudno wpaść na ślad jej istnienia i dociec przyczyn różnych dolegliwości. Glistą ludzką można zarazić się w prosty sposób - wystarczy chwila nieuwagi bądź bycie na bakier z higieną. Jakie są objawy zakażenia tym pasożytem? Jak się go pozbyć?

Glista ludzka (łac. Ascaris lumbricoides hominis) to pasożyt ludzki z rodzaju Ascaris, który wywołuje chorobę zwaną glistnicą. Glista ludzka żywi się nabłonkiem niszczonej ściany jelita i substancjami zawartymi w treści jelitowej. Należy do grupy pasożytniczych nicieni jelitowych.

Zobacz wideo

Glista ludzka - budowa i drogi zakażenia

Glista ludzka osiąga długość około 40 centymetrów, choć długość samców nie przekracza zwykle 30 centymetrów. Ciało pasożyta jest obłe, o bladoróżowej barwie. Wzdłuż ciała biegną cztery podłużne linie: linia grzbietowa, brzuszna i dwie boczne. Otwór gębowy glisty ludzkiej otoczony jest trzema wargami, które są narządem czepnym, spełniają rolę narządów dotyku.

Do zakażenia glistą ludzką dochodzi drogą pokarmową, najczęściej:

  • w wyniku nieprzestrzegania zasad higieny osobistej (na przykład brak nawyku mycia rąk po wyjściu z toalety),
  • poprzez zjedzenie niedomytych owoców lub warzyw, na których znajdują się jaja glisty (na przykład nawożonych ludzkimi odchodami),
  • przez napicie się skażonej wody ze stawu czy jeziora,
  • poprzez brudne ręce (które miały na przykład kontakt z zarażoną ziemią bądź skażonym przedmiotem. Tym sposobem najczęściej zarażają się dzieci, które biorą wszystko do buzi).

Należy pamiętać, że jajami glisty ludzkiej można się zarazić także w domu. Można je wnieść na butach, zabawkach, kołach wózków czy rowerków.

Glista ludzka - cykl rozwojowy

Glista ludzka jest rozdzielnopłciowa. Dorosłe samice żyją w jelicie cienkim i składają dziennie do 200 tysięcy jaj, które z kałem żywiciela wydostają się na zewnątrz. W optymalnych warunkach larwy glisty ludzkiej mogą zachować żywotność nawet przez kilka lat. Po kilku tygodniach, w sprzyjających warunkach środowiska zewnętrznego, rozwijają się inwazyjne larwy. W takiej postaci czekają na połknięcie przez żywiciela.

Kiedy larwy zostają połknięte, w jelicie człowieka wydostają się z osłon jajowych, przenikają przez ścianę jelita cienkiego i trafiają do naczyń krwionośnych. Z prądem krwi trafiają do wątroby, a następnie do serca i płuc. Kiedy docierają do pęcherzyków płucnych, linieją. Następnie, po osiągnięciu 2 mm długości przemieszczają się - przez oskrzeliki, oskrzela, tchawicę - do krtani. Potem, odruchowo połknięte, wraz z odkrztuszoną wydzieliną docierają do żołądka, a później do jelita, gdzie osiągają dorosłą postać i dojrzałość płciową. Okres wędrówki larw glisty ludzkiej trwa około 2 tygodnie. Już w jelicie, po około 2 miesiącach od zakażenia, glista ludzka zaczyna rozmnażać się płciowo. Może tu przeżyć mniej więcej rok.

Glista ludzka - objawy zakażenia

Zakażenie glistą ludzką w wielu przypadkach jest bezobjawowe. Jej obecność w organizmie człowieka najczęściej manifestuje się, gdy dojdzie do intensywnej inwazji pasożytów. Objawami wówczas są:

  • osłabienie,
  • zawroty głowy,
  • obrzęki twarzy i rąk,
  • nadmierna pobudliwość,
  • reakcje alergiczne - pokrzywka, świąd skóry,
  • zapalenie spojówek, łzawienie oczu,
  • suchy kaszel,
  • bezsenność lub niespokojny sen,
  • nadmierna pobudliwość nerwowa.

Gdy zakażenie jest masowe (mowa o kilkudziesięciu osobnikach), może dojść do braku drożności jelit. Z kolei jej długie bytowanie w jelicie naraża organizm na niedobory składników mineralnych i witamin. W rezultacie zaburzona zostaje praca układu pokarmowego, szwankuje układ odpornościowy, który jest przeciążony toksynami pochodzącymi z rozkładających się obumarłych pasożytów.

Glista ludzka - rozpoznanie i leczenie

Zakażenie glistnicą można rozpoznać, wykonując badaniach - zarówno z krwi, jak i kału. Świadczy o tym obecność jaj glisty ludzkiej w rozmazach kału, testy serologiczne wykażą zaś obecność swoistych przeciwciał skierowanych przeciwko antygenom glisty ludzkiej, jak również podwyższoną ilość eozynofilii.

Leczenie glistnicy polega na podaniu leków przeciwpasożytniczych - doustnie w jednorazowej dawce. Terapię należy powtórzyć po 2-3 tygodniach, z uwagi na ryzyko zainfekowania jelita przez larwy glist, które wędrowały po organizmie podczas pierwszej tury leczenia (znajdowały się w naczyniach krwionośnych lub układzie oddechowym).

Nasze babcie próbowały pozbyć się glisty ludzkiej za pomocą jedzenia pestek dyni i innych produktów, których pasożyty nie lubią. Zwolennicy metod naturalnych zalecają leczenie nalewkami ziołowymi. Jednak zdania co do tych metod są podzielone.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.