Walka z robaczycą: pranie i prasowanie wszystkiego, łącznie z zasłonami. Co jeszcze trzeba robić?

Sezon na "przedszkolne" pasożyty rozpoczęty. Jaka robaczyca najczęściej występuje u dzieci i z czym muszą zmierzyć się rodziny, które podejmą walkę z pasożytami?
Przedszkola 2017 Przedszkola 2017 iStockPhoto

Walka z robaczycą: pranie i prasowanie wszystkiego, łącznie z zasłonami. Co jeszcze trzeba robić?

Sezon na "przedszkolne" pasożyty rozpoczęty. Jaka robaczyca najczęściej występuje u dzieci i z czym muszą zmierzyć się rodziny, które podejmą walkę z pasożytami?

Mama dziewczynki ze starszków:

W grupie przedszkolnej mojej córki, zaraz po wakacjach, dzieci miały sprawdzane główki. W zeszłym roku trzy razy dostawialiśmy maila z przedszkola z informacją, że w przedszkolu są wszy. W mailach proszona nas, aby każdemu dziecku umyć włosy na wszelki wypadek w specjalnym preparacie.

Mama dziewczynki z zerówki przedszkolnej:

Moja córka w zeszłym roku miała owsiki. Długo nie wiedzieliśmy, co dzieje się z dzieckiem. Miała podkrążone oczy, była blada, ospała, zgrzytała zębami, budziła się w nocy. Kiedy wreszcie doszliśmy, co dolega dziecku, lekarka przepisała leki, nie tylko dla córki, ale dla całej naszej rodziny. Sprzątanie domu, aby pozbyć się jaj owsików, to robota dla wytrwałych. Kto nie ma dziecka w przedszkolu, ten sprawy sobie nie zdaje, co to oznacza. Pranie wszystkiego i prasowanie, łącznie z zasłonami.

Choroby pasożytnicze często dopadają dzieci w wieku przedszkolnym. Przedszkolaki nie zawsze myją ręce, często za to biorą je do buzi. A branie brudnych rąk do buzi wystarczy, aby wprowadzić pasożyta do organizmu. Wystarczy też, że jedno dziecko w przedszkolu ma pasożyty i nieświadome niczego obdziela nimi hojnie i kolegów, i personel. Skądkolwiek by się wzięły, trzeba się ich pozbyć.

Według danych z Państwowego Zakładu Higieny w Polsce ok. 15 proc. dzieci zarażonych jest pasożytami jelitowymi. Najczęściej są nimi owsiki, rzadsze to glista ludzka, lamblia jelitowa.

Popularna choroba pasożytnicza u dzieci to również wszawica głowy. Kiedy pasożyt dopadnie dziecko, cierpi cała rodzina.

Co muszą robić rodziny, w których dziecko ma pasożyty? Jak skutecznie pozbyć się nieproszonych gości? >>>

Kto będzie uczył dzieci w przedszkolach? Kto będzie uczył dzieci w przedszkolach? Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl

Kiedy dziecko ma wszy

Co zrobić, jeśli dziecko ma wszy? Przede wszystkim nie denerwować się i nie wpadać w panikę. Ważne jest, aby na spokojnie porozmawiać z dzieckiem. Powiedz, skąd się biorą wszy i co zrobicie, aby się ich pozbyć. Leczenie najlepiej rozpocząć jak najszybciej. Dzisiaj, dzięki aptecznym preparatom, łatwo można przepędzić niechcianych gości.

Jak się ich pozbyć?

W aptece można kupić, bez recepty, kilka preparatów zwalczających wszawicę np. chemiczne, ziołowe. Najczęściej dostępne na rynku preparaty są z permetryną i dimetikonem. Upewnij się, że zakupiony środek (szampon, płyn, pianka) działa nie tylko na owady, ale również na gnidy, a także czy jest odpowiedni do wieku dziecka. Przeczytaj dołączoną ulotkę i stosuj się ściśle do zaleceń. Zazwyczaj kurację powtarza się po 7 dniach. Po kuracji odwszawiającej, przez minimum 10 dni, trzeba regularnie sprawdzać głowę dziecka, a także... głowy pozostałych członków rodziny.

Czas na dezynfekcję

Problem dotyczy całej rodziny i wszyscy domownicy powinni być w tym samym czasie leczeni. Pościel, ręczniki, czapki, szaliki należy uprać w temp. 60°C. Dobrze jest po wypraniu wszystko wypracować, bo wysoka temperatura zabija pasożyty. Kanapy, materace, podłogi należy odkurzyć, a pluszowe zabawki i ubrania, których nie można wyprać, zamknąć szczelnie w worku foliowym na 2 tygodnie. Poza idealnymi warunkami panującymi na głowie, wszy nie są w stanie przeżyć dłużej niż 2 dni, jaja natomiast przetrwają do 10 dni. Można też, jeśli w domu jest duża lodówka, szczelnie zapakowane w folię przedmioty, włożyć na dobę do zamrażarki. Rzeczy plastikowe takie jak szczotki, grzebienie, należy gotować przez 5 minut lub wysterylizować w kuchence mikrofalowej w specjalnych workach lub pojemnikach do tego przeznaczonych.

Zawiadom przedszkole

To że dziecko przeszło kurację przeciw wszawicy, nie chroni przed kolejnym zarażeniem się. Jeśli w grupie/klasie nadal będą chore dzieci, wówczas problem będzie się powtarzał. Najlepszą metodą, aby na dobre pozbyć się robaków, jest zastosowanie preparatów zwalczających pasożyty, tego samego dnia, przez wszystkie zakażone dzieci z grupy/klasy. Aby to było możliwe rodzice powinni informować opiekunów o problemie. Wszawicy nie należy traktować jak wstydliwego problemu czy tematu tabu.

Dziecko budzi się w nocy, narzeka na swędząca pupę, ma podkrążone oczy, zgrzyta zębami podczas snu? Sprawdź czy nie ma owsików Dziecko budzi się w nocy, narzeka na swędząca pupę, ma podkrążone oczy, zgrzyta zębami podczas snu? Sprawdź czy nie ma owsików fot: istockphoto

Wiercisz się, jakbyś miał owsiki

Wiercisz się, jakbyś miał owsiki - mówicie nieraz tak do dziecka, nieświadomi, że trafiacie w sedno choroby. Jeżeli zatem podejrzewasz, że malec ma owsiki, nie zwlekaj z wizytą u lekarza, która jest konieczna. Zakażony malec nie ma apetytu, często się drapie po pupie, ma podkrążone oczy, źle sypia.

Wszystkie leki stosowane przy owsicy są na receptę. Przed zapisaniem leków lekarz zapewne zleci badanie kału, by potwierdzić diagnozę. Czasem badanie niczego nie wykazuje, chociaż dziecko ma owsiki. Aby wynik badania był pewny, kał powinno się badać przez kilka dni z rzędu.

Niektórzy lekarze przepisują leki nieco w ciemno, kierując się objawami, bo wychodzą z założenia, że objawy kliniczne są wystarczającym wskazaniem do leczenia. Lekarz ma do wyboru kilka leków, dzieciom najczęściej podaje się pyrantelum w zawiesinie.

Kuracja jest krótka, ale trzeba ją powtórzyć w ciągu dwóch tygodni, a niektórzy lekarze zalecają nawet trzy etapy. Ponieważ leki działają na dorosłe osobniki, a nie na ich jaja, ponowne przyjęcie leków gwarantuje także wytrucie tych robaków, które wylęgły się z jaj po kuracji.

Trzeba leczyć całą rodzinę

Niestety, owsikami bardzo łatwo się zarazić. To dlatego problem szczególnie często dotyka tych maluchów, które chodzą do żłobka lub przedszkola. Wielu rodziców uważa ten temat za wstydliwy i nie mówi o nim innym rodzicom. A przecież dopóki leki nie zostaną podane wszystkim dzieciom w grupie, robaki będą powracać. Jeśli więc okaże się, że twój maluch ma owsicę, musisz poinformować o tym panie w przedszkolu lub szkole, by można było przeprowadzić kurację u wszystkich. Zasada ta dotyczy także domowników i osób na co dzień stykających się z dzieckiem. Leki trzeba podać wszystkim i co ważne, rozpocząć leczenie tego samego dnia.

Posprzątaj dokładnie

Jaja owsików bardzo łatwo się roznoszą - zostają na pościeli, a stamtąd wraz z kurzem wędrują po całym mieszkaniu. A ponieważ poza organizmem człowieka zachowują zdolność do zakażania aż przez 3 tygodnie, bardzo łatwo zarazić się powtórnie. Dlatego prócz leczenia trzeba bardzo dokładnie wysprzątać cały dom. Pościel, ręczniki, piżamę i bieliznę osobistą trzeba wyprać w temperaturze 90 stopni i albo oddać do magla, albo przeprasować gorącym żelazkiem. Uprać trzeba także zasłony, kapy na łóżko, pluszaki.

Rzeczy, których nie da się wyprać, trzeba odkurzyć i wytrzeć na mokro. Po sprzątaniu torebkę z odkurzacza należy wyjąć, włożyć do torebki plastikowej, zawiązać ją i dopiero wtedy wyrzucić do śmietnika. Warto również przetrzeć odkurzacz. Zabawki dziecka, np. klocki, lalki, samochody należy dokładnie wymyć pod bieżącą gorącą wodą, a nawet sparzyć wrzątkiem, jeśli to tylko możliwe. 

Ważne!

Jaja robaków są odporne na ujemną temperaturę, dlatego wywieszanie pościeli na balkon nie przyniesie efektów. Takie dokładne sprzątanie warto powtórzyć wraz z powtórnym leczeniem, tak by mieć pewność, że usunięcie pasożyta z organizmu, zbiega się z usunięciem jego jaj z otoczenia.

Higiena przede wszystkim

Niestety, ani leki ani dokładne sprzątanie nie pomogą, jeśli dziecko nie nauczy się dbać o higienę. Najważniejsze jest dokładne mycie rąk gorącą wodą z mydłem po każdej wizycie w toalecie i przed posiłkiem. Warto dbać o to, żeby maluch miał krótko obcięte paznokcie i co wieczór szorować je szczoteczką, ponieważ to właśnie pod paznokciami bardzo łatwo przenieść jaja pasożytów. Zasady tej powinni przestrzegać wszyscy domownicy. Trzeba też pilnować, żeby dziecko nie wsadzało rąk do buzi, szczególnie poza domem, nie jadło brudnymi rękami i nigdy nie spożywało niemytych owoców (nawet z babcinej działki).

Jeśli dziecko choruje, warto unikać słodyczy Jeśli dziecko choruje, warto unikać słodyczy fot: istockphoto

Lamblioza: utrapienie przedszkolaków

Chorobę wywołuje pierwotniak. Zarażonych jest nim prawdopodobnie 70 procent przedszkolaków, jednak dolegliwości - bóle brzucha po jedzeniu, brak apetytu, okresowo biegunka - pojawiają się tylko u nielicznych.

Malec "łapie" je, wkładając do buzi ubrudzone ziemią ręce, jedząc niedokładnie umyte warzywa. Setki otorbionych pasożytów wydala się w kale osoby zakażonej. Kiedy dziecko skorzysta z tej samej toalety, nie umyje po wyjściu z niej dokładnie rąk - ryzyko infekcji jest spore. Pasożyt przyczepia się do śluzówek przewodu pokarmowego.

Jak rozpoznać?

Najczęstsze objawy to bóle brzucha po jedzeniu, wzdęcia, cuchnące gazy, nawracające biegunki, stolce pełne niestrawionych resztek (papkowate, gąbczaste, trudne do spłukania) stany podgorączkowe, zmęczenie, bezsenność, brak apetytu. Lambliozę można poznać też po tym, że dziecko z ogromną ochotą zjada wszystko co słodkie, mogłoby się żywić tylko cukierkami i czekoladą, lamblie kochają bowiem węglowodany.

Jak leczyć?

Należy wybrać się z dzieckiem do lekarza. Trzeba kilkakrotnie zbadać kał, a następnie objąć kilkudniową kuracją całą rodzinę. Warto też zrobić badania krwi, aby wykluczyć niedokrwistość gdyż lamblioza może ją powodować. Leczenie trwa, zależnie od metody, od 1 do 10 dni. Pomocna w walce z lambliozą może być także dieta pozbawiona węglowodanów, a przede wszystkim słodyczy. Lamblie na nich się tuczą i szybko rozmnażają.

Dr Piotr Albracht na naszym forum "Pediatra radzi" napisał:

W zwalczaniu lambliozy podstawową zasadą jest leczenie całej rodziny jednocześnie, bez względu na to, u kogo wykryto lamblie.

Więcej czytaj we wpisie "Lamblie: pediatra radzi"

Higiena przede wszystkim

Aby skutecznie pozbyć się lamblii z domu należy zadbać o to, aby domownicy dokładnie myli ręce przed jedzeniem, po wyjściu z toalety, po zabawie ze zwierzętami. Należy tez dokładnie myć owoce i warzywa, nie pić wody z nieznanego źródła, dbać o czystość w toaletach, często zmieniać pościel i ręczniki. Warto też zadbać, by dzieci nie spały w jednym łóżku i nie kąpały się razem, szczególnie jeśli jedno z nich choruje lub chorowało na lambliozę.

Powinno cię również zainteresować: "Przyczyny bólu brzucha u dzieci"

Kiedy dziecko narzeka na powtarzające się bóle brzucha warto zrobić badania w kierunku pasożytów Kiedy dziecko narzeka na powtarzające się bóle brzucha warto zrobić badania w kierunku pasożytów fot: istockphoto

Glistnica: choroba brudnych rąk

Glistnica w Polsce zdarza się rzadko. Jeśli się już pojawia, to do domu najczęściej przynoszą ją dzieci z przedszkola, z placu zabaw. Dzieci przebywają w towarzystwie innych dzieci, które mogą być zarażone, bawią się w ziemi, w piaskownicy, a tam mogą znajdować się jaja glisty. Dziecko zaraża się zjadając jaja glisty, które zostały wydalone przez zakażonego człowieka, psa lub kota. Połknięte przez malca jaja glisty przechodzą z jelit do krwi. Wylęgają się z nich larwy, które osiadają w narządach i dojrzewają. Gdy wracają do jelit, dojrzewają i produkują tam miliony wydalanych z kałem jaj.

Objawy u dziecka

Wysypki alergiczne, kaszel, bóle brzucha, nudności, rozdrażnienie, niespokojny sen, brak apetytu.

Co robić?

Trzeba zbadać kał. Czasem, można w nim znaleźć dorosłego osobnika przypominającego białą dżdżownicę. Glistnicę leczy się farmakologicznie przy pomocy leków: mebendazolu, albendazolu lub pyrantelu. Glisty niestety trudno się pozbyć. Samica glisty potrafi wyprodukować do 200 tysięcy jajeczek dziennie. Cykl życia glisty w organizmie człowieka trwa kilka dni, stąd leczenie musi trwać nie mniej niż dwa tygodnie. Całkowite wyleczenie stwierdza się po badaniach kału wykonywanych z częstotliwością co 3-5 dni.

Profilaktyka przede wszystkim

Aby uchronić dziecko i innych domowników przed zakażeniem:

- pilnuj, by na spacerze malec nie wkładał do buzi kamyków, patyków, rąk umorusanych ziemią czy piaskiem;

- naucz go myć ręce przed posiłkiem, po każdym powrocie do domu, skorzystaniu z toalety i zabawach ze zwierzętami;

- dokładnie myj warzywa i owoce (nawet, gdy są z własnej działki);

- regularnie odrobaczaj psa i kota;

- w czasie zagranicznych wojaży przestrzegaj tych zasad bardzo pilnie, a tajniki regionalnej kuchni poznawajcie tylko w miejscach godnych zaufania.

Czytaj również: Choroby brudnych rąk

Więcej o: