Komunia 2018: terminy, prezenty, życzenia, menu komunijne

Komunia 2018 to hasło, które interesuje cię szczególnie? Sezon komunijny tuż-tuż, to najwyższy czas zastanowić się, jakie menu komunijne przygotować, w co się ubrać i ile włożyć do koperty. Kiedy Pierwsza Komunia Święta? Postaramy się odpowiedzieć na twoje pytania, a Komunia 2018 nie będzie spędzać ci snu z powiek.

Komunia 2018: terminy

Jednym maj kojarzy się z maturami, innym - z Pierwszą Komunią Świętą. Komunie zaczynają się w maju i trwają przez cały miesiąc, odbywają się w każdą niedzielę. Chociaż mogą być wyjątki od tej reguły, jeśli np. parafii podlega dużo szkół to terminy komunii mogą zostać przełożone już na kwiecień albo sakrament może odbywać się w inny dzień tygodnia, nie tylko w niedzielę.

Jeśli w parafii jest jedynie jedna szkoła, sakrament Pierwszej Komunii Świętej odbywa się w wyznaczoną niedzielę w maju.

Kiedy zaczynają się komunie? Jeśli bierzmy pod uwagę jedynie sytuacje, gdy w roczniku nie ma więcej niż zwykle dzieci przystępujących do komunii, do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej dzieci będą przystępować od niedzieli 6 maja.

Dlaczego Pierwsza Komunia Święta jest w maju? Na pewno ma to związek z faktem, że maj jest miesiącem maryjnym - przypada w nim wiele świąt związanych z Maryją, m.in. uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski czy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.

Kiedy Pierwsza Komunia Święta?

Jeszcze jakiś czas temu do Pierwszej Komunii przystępowali uczniowie drugiej klasy szkoły podstawowej, a trzecioklasiści obchodzili rocznicy komunii (tzw. powtórka Pierwszej Komunii). Gdy obowiązek szkolny objął dzieci sześcioletnie, termin Pierwszej Komunii Świętej przesunął się - do komunii przystępuje się w trzeciej klasie podstawówki. Obowiązuje to obecnie, jednak nie wiadomo, czy w związku ze zmianą w obowiązku szkolnym (znów obejmuje on dzieci siedmioletnie) moment przystąpienia do Pierwszej Komunii Świętej nie zmieni się ponownie.

Przygotowania do Pierwszej Komunii

Dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej muszą odbyć cykl przygotowań. Przygotowanie do sakramentu trwa trzy lata, ale najwięcej dzieje się w roku szkolnym, w którym komunia będzie miała miejsce. Wtedy organizowane są regularne spotkania, dzieci muszą znać treść modlitw, przykazań itp. - ich umiejętności są sprawdzane.

Oprócz tego dzieci powinny regularnie uczestniczyć we mszy świętej i nabożeństwach - prowadzone są specjalne dzienniczki, które potwierdzają obecność.

Organizowane są również spotkania dla rodziców oraz próby przed uroczystością. Wybierane są osoby, które będą aktywnie uczestniczyły we mszy (zarówno spośród dzieci, jak i ich rodziców) - tzw. funkcyjni (śpiewający psalmy, przynoszący dary itp.).

  • Podczas jednego ze spotkań odbywa się odnowienie przyrzeczeń Chrztu Świętego.

Miesiąc przed Pierwszą Komunią Świętą jest najintensywniejszy - odbywają się wtedy próby, ustalane jest usadzenie dzieci, ustala się drogę dojścia do ołtarza itp. Kilka dni przed komunią ma miejsce próba generalna. W części spotkań uczestniczą tylko tzw. funkcyjni, którzy będą ćwiczyć swoje wystąpienia, dowiedzą się skąd wziąć mikrofon czy jak się ustawić.

Przed samą komunią trzeba także zadbać o sprzątanie i udekorowanie kościoła - zajmują się tym rodzice.

Spowiedź przed Pierwszą Komunią

Dzieci najpierw uczą się formuły spowiedzi i tego, jak powinien wyglądać rachunek sumienia, wiedzę wykorzystają w praktyce tuż przed Pierwszą Komunią Świętą. Spowiedź przed komunią często odbywa się dwa razy - pewien czas przed sakramentem oraz dzień przed. Jeśli uroczysta spowiedź planowana jest jeden raz ma to miejsce w sobotę przed komunią. Do spowiedzi powinny do niej przystąpić nie tylko dzieci, ale także ich rodzice i bliscy.

Nie zapomnij o święceniu

Parafie najczęściej wyznaczają termin święcenia książeczek, medalików, świec, różańców - trzeba o tym pamiętać. Niekiedy pierwsze święcenia odbywają się już w październiku. To, czy te przedmioty będą identyczne dla wszystkich czy będzie je trzeba kupić samemu zależy od parafii i/lub od ustaleń rodziców.

Różaniec musimy poświęcić wcześniej.Różaniec musimy poświęcić wcześniej. fot. Shutterstock

Dokumenty do Pierwszej Komunii

Pierwszym dokumentem, jaki trzeba złożyć, to deklaracja rodziców - zgłoszenie dziecka do przystąpienia do Pierwszej Komunii Świętej. Do parafii, w której dziecko będzie przystępować do Pierwszej Komunii należy także w wyznaczonym terminie dostarczyć świadectwo Chrztu Świętego. Nie muszą robić ci, którzy byli chrzczeni w tej samej parafii, w której będą przystępować do Pierwszej Komunii. Dzieci spoza parafii muszą także dostarczyć zgodę od proboszcza swojej parafii.

Ile trwa komunia?

Struktura mszy podczas której ma miejsce Pierwsza Komunia Święta jest taka sama, jak podczas normalnej mszy, jednak trwa ona dłużej. Ma to związek nie tylko z tym, że do komunii przystępuje więcej osób (dzieci oraz ich bliscy), wydłuża się także czas poszczególnych elementów - więcej osób czyta czytania, dłuższe są śpiewane pieśni itp.

Pierwsza Komunia Święta trwa zazwyczaj około półtorej godziny.

Pamiątki komunijne

Pamiątki komunijne to najczęściej wspomniane już wcześniej dewocjonalia - medaliki, różańce itp. Często dzieci otrzymują je także jako prezent komunijny. Pamiątką Pierwszej Komunii Świętej jest także obrazek (najczęściej reprodukcja Ostatniej Wieczerzy autorstwa Leonardo da Vinci), na którym znajduje się także informacja o terminie komunii, podpisy osób, które przygotowywały do sakramentu czy pieczęć parafii.

W niektórych parafiach dzieci przychodzą do kościoła po południu w dniu Pierwszej Komunii Świętej - odbierają wtedy pamiątkowe bochenki chleba. W innych parafiach wręczane są one podczas mszy, w jeszcze innych dzieci otrzymują jedynie obrazki albo jeszcze inne pamiątki.

Pierwsza Komunia 2018: zdjęcia

Podczas mszy obecni są najczęściej profesjonalni fotografowie (ich obecność trzeba wcześniej ustalić), którzy dokumentują poszczególne części mszy. Zdjęcia grupowe czy portrety najczęściej wykonywane są podczas tzw. Białego Tygodnia.

Bliscy często nie mają głowy do robienia zdjęć dzieciom, poza tym nie mogą oni się przemieszczać, środek kościoła zarezerwowany jest dla dzieci, gdyby każdy chciał przedostać się do głównej nawy, uroczystość zostałaby zaburzona.

Fotograf wykona profesjonalne zdjęcia podczas komunii.Fotograf wykona profesjonalne zdjęcia podczas komunii. fot. Shutterstock

Zaproszenia na komunię

Forma zaproszenia zależy od nas, chociaż najlepszym rozwiązaniem są tradycyjne papierowe zaproszenia. Telefonicznie lub mailowo możemy przypomnieć o tym, że zbliża się termin Pierwszej Komunii, jednak samo zaproszenie na tę uroczystość powinno różnić się np. od zaproszenia na coniedzielny obiad.

Zaproszenia komunijne kupisz właściwie wszędzie - zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. W tych drugich może być jednak trochę taniej, często w sieci jest też większy wybór. Jeśli radzisz sobie z obsługą programów graficznych, możesz sam zaprojektować zaproszenia, a następnie wydrukować je na grubszym papierze. Możesz też skorzystać z przygotowanych przez nas wzorów, znajdziesz je tutaj: zaproszenia komunijne do pobrania i wydruku.

Jakie wybrać kartki na komunię? Wszystko to kwestia gustu, ale dobrze, aby zaproszenia były skromne, pasowały do wydarzenia. W sklepach znajdziemy zarówno kartki w formacie pocztówkowym, jak i takie składane na pół (lub na więcej części). To, na które zaproszenia się zdecydujemy zależy też od tego, ile chcemy na nie wydać.

Pamiętaj, aby nie zapraszać gości w ostatniej chwili, dobrze to zrobić z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Najczęściej zaproszenia na komunie wręczane są w marcu.

Prezent na komunię

Co kupić na komunię? Wiele zależy od tego, ile chcemy (i możemy) wydać - prezenty mogą być bardzo różne. Marzyliście o rowerze i zegarku? Dziś to wciąż popularne podarunki, ale modele zdecydowanie różnią się od popularnych przed laty składaków i zegarków z kalkulatorem. Co kupić na komunię 2018? Np.:

  • dewocjonalia
  • przenośne odtwarzacze muzyki
  • książki
  • zegarki
  • gry
  • sprzęt sportowy

Propozycje prezentów znajdziecie też w naszych tekstach:

  1. 10 najlepszych prezentów na komunię dla chłopca
  2. 10 najlepszych prezentów na komunię dla dziewczynki

Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze wypytanie dziecka lub jego rodziców, co będzie najsensowniejszym prezentem. Może dziecko zbiera na jakąś rzecz i można do niej dołożyć albo złożyć się z innymi gośćmi i zamiast kilku mniejszych prezentów kupić jeden duży?

Ile dać do koperty na komunię? Tutaj znów odpowiedź zależy od tego, na ile możemy sobie pozwolić. Może to być i 50 zł, i 200 zł, i 1000 zł. Niektórzy przyjmują zasadę podobną do tej obowiązującej na weselach - aby włożyć do koperty tyle, aby zwróciło się za tzw. talerzyk.

Życzenia komunijne

Czego możemy życzyć dziecku przystępującemu do Pierwszej Komunii Świętej? Nasze słowa powinny skupiać się wokół wiary, tego wyjątkowego dnia w którym dziecko po raz pierwszy przyjmuje komunię. Możemy życzyć, aby Bóg towarzyszył mu przez całe życie, wspierał w trudnych chwilach.

Życzenia na komunię często nie różnią się zbytnio od tych składanych przy innych okazjach - do słów o zdrowiu i szczęściu dodajemy te związane z wiarą.

W co się ubrać na komunię?

O tym, w co będą ubrane dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej decyduje się podczas jednego z pierwszych spotkań przed komunią. Można zdecydować się na jednakowe alby lub komże i ustalić, jakie będą pozostałe dodatki (garnitury jedynie ciemnie, nie szare, bez rękawiczek i torebek itp.). Druga opcja to dowolność, czyli każdy wybiera strój sam. Warto jednak i tutaj pamiętać o pewnych zasadach. Przede wszystkim o tym, że stój na komunię powinien by skromny, mnóstwo tiulu i falban można zostawić na ślub.

A w co ubrać się na komunię jeśli jesteśmy rodzicem lub gościem? Tu również znaczenie ma skromność i to, aby strój był odpowiedni do sytuacji. Chociaż najważniejsze, abyśmy czuli się wygodnie, tego dnia lepiej zrezygnować z dżinsów i T-shirtów. Mężczyźni, którzy nie czują się dobrze w garniturach mogą wybrać czarne lub granatowe chinosy i mniej oficjalną (ale nie sportową) koszule. Kobiety zdecydowanie mają większy wybór kreacji. Podstawowe zasady? Zrezygnuj z dekoltu, długości mini i jaskrawych kolorów. Pamiętaj, że tego dnia najważniejsze jest dziecko, które przystępuje do komunii.

Na twój strój inni zwrócą uwagę szczególnie wtedy, jeśli będziesz pełnić jakieś funkcje podczas mszy (śpiewać psalm, przynosić dary do ołtarza) - zdecyduj się na stonowane barwy, zakryj ramiona.

Sukienki na komunię

W sklepach znajdziecie olbrzymi wybór sukienek - zarówno tych dla dziewczynki przystępującej do komunii, jak i jej bliskich.

Jeśli wybieracie sukienkę dla dziewczynki, pamiętajcie, aby nie była zbyt zdobna. Najważniejsze, aby dobrze czuć się w kreacji, aby nie krępowała ruchów. Wiele film ma w swojej ofercie sukienki tuż za kolano - mogą się okazać strzałem w dziesiątkę, są odświętne i inne niż te noszone na co dzień, a zarazem dziewczynki nie wyglądają w nich zbyt dorośle. Warto też podpytać rodziców, co oni wybrali. Jeśli większość decyduje się na proste sukienki, lepiej nie wybierać tej bardzo ozdobnej. I odwrotnie - jeśli inne dziewczynki będą miały "bufiaste" kreacje, skromna sukienka będzie się bardzo wyróżniać na ich tle.

Fryzury na komunię

Fryzura najczęściej dopasowana jest do wybranego wianka. Są takie, które idealnie pasują do koczka, inne mogą współgrać z dobieranym warkoczem. Chociaż wiele z nas po latach ze śmiechem spotyka spanie w wałkach, lepiej nie fundować podobnych wspomnień - postawcie na naturalność.

Również fryzury gości nie powinny być przesadne, zapomnijcie o brokacie i kolorowych pasemkach. Powinniśmy wyglądać schludnie, a tona lakieru do włosów nie jest najlepszym pomysłem.

Kluczem do wybierania stroju na komunię czy też fryzury na komunię jest skromność.Kluczem do wybierania stroju na komunię czy też fryzury na komunię jest skromność. fot. Shutterstock

Gdzie wyprawić przyjęcie komunijne?

Dawniej po kościele zapraszaliśmy gości do domu, dziś coraz częściej decydujemy się na zorganizowanie przyjęcia w lokalu. Jeśli chcemy zaprosić gości do restauracji, musimy pamiętać, aby zarezerwować miejsce jak najszybciej, najlepiej od razu, gdy poznany termin Pierwszej Komunii Świętej. Wolne miejsca szybko się kurczą, jeśli zbyt późno zdecydujemy, że komunia ma się odbyć w lokalu, może się okazać, że wszystkie terminy są już zajęte.

Komunia w domu

Przyjęcie komunijne w domu daje więcej swobody. I chociaż - zapewne - więcej się przy nim napracujemy, efekt może być lepszy od tego restauracyjnego. Dzieci nie wysiedzą długo przy stole i chociaż w coraz częściej pojawiają się różnego rodzaju kąciki dla najmłodszych, to w domu mamy jednak więcej możliwości. Komunia w domu to doskonałe rozwiązanie, jeśli wśród gości będą naprawdę małe dzieci. W domowym zaciszu będą mogły spokojnie bawić się na podłodze, raczkować czy... po prostu zasnąć.

Menu komunijne

Jak powinno wyglądać menu komunijne? Przede wszystkim musi zawierać dania, które wszyscy (lub prawie wszyscy) zjedzą. Tego dnia zapomnij o smacznych, ale oryginalnych daniach, postaw raczej na sprawdzonego schabowego i rosół lub pomidorową. Jeśli nie chcesz podawać ziemniaczanego purée przygotuj opiekane ziemniaki albo ugotuj kasze lub ryż.

Goście przy stole spędzą większość dnia, dobrze więc pomyśleć nie tylko o głównych daniach, ale i o przekąskach. Deska serów, półmisek z wędlinami, kilka sałatek. Cechą wspólną powinna być uniwersalność i... lekkostrawność.

Podobne zasady obowiązują zarówno w domu, jak i w restauracji. Chociaż w tej drugiej zazwyczaj masz jedynie dwie-trzy opcje do wyboru i często trzeba zdecydować się na tzw. mniejsze zło, aby dogodzić większości.

Tort na komunię

Tort to nieodłączny element przyjęcia komunijnego. Możesz zrobić go samemu, w internecie znajdziecie mnóstwo dodatków, które sprawią, że będzie to tort komunijny, a nie ciasto na inną okazję. Zdobione opłatki, figurki z masy cukrowej i inne elementy sprawią, że będzie prawdziwą ozdobą komunijnego stołu.

Torty komunijne zamówisz także w cukierni, pamiętaj jednak, aby zrobić to z wyprzedzeniem. Jeśli będziesz czekać do ostatniej chwili może się okazać, że cukiernia ma już mnóstwo zleceń i nie może przyjąć kolejnego, od ciebie.

Jaki tort wybrać? Tu - po raz kolejny - kluczem ma być uniwersalność, deser powinien smakować zaproszonym gościom. Zdecyduj się na lekkie torty, bez ciężkiej masy. Również smak powinien być klasyczny, najczęstszym wyborem jest... tort śmietankowy.

W tym sezonie popularne są desery i torty o nazwie łabędzi puch (kliknij, aby poznać przepis). Proste przepisy na torty znajdziecie tutaj:

Tort na komunię możemy zamówić w cukierni lub zrobić samemu / zdjęcie ilustracyjneTort na komunię możemy zamówić w cukierni lub zrobić samemu / zdjęcie ilustracyjne fot. wideonet / Shutterstock / zdjęcie ilustracyjne

Dekoracja stołu komunia

Podstawą powinna być biel, w końcu to ona jest najbardziej kojarzona z Pierwszą Komunią Świętą. To, czy specjalnie udekorujesz stół komunijny zależy tylko od ciebie. Ozdobą mogą być jedynie serwetki na komunię - możesz kupić gotowe papierowe z tematycznym nadrukiem albo sięgnąć po materiałowe serwetki i ładnie złożyć je na talerzach. Serwetki komunijne mogą grać główne skrzypce, nie musisz ustawiać np. figurek aniołków, złóż serwetki, połóż na nich kilka gałązek gipsówki czy paproci - biel i zieleń doskonale ze sobą współgrają.

Ile kosztuje komunia?

Nie ma tu jednej odpowiedzi, na to, ile zapłacimy, mają wpływ różne czynniki. Inną cenę ma alba, inną zdobna sukienka, inną kwotę zapłacimy za "talerzyk" w restauracji, inną za przyjęcie zorganizowane w domu. Na niektóre wydatki nie mamy wpływu (są ustalane odgórnie), inne - jak np. zaproszenia na komunię - są zależne od nas.

Biały Tydzień

Tzw. Biały Tydzień to tydzień po Pierwszej Komunii podczas którego dzieci codziennie uczestniczą we mszy świętej. Do kościoła przychodzą ubrani tak, jak w dniu Pierwszej Komunii (oczywiście chodzi tu głównie o strój, nie trzeba codziennie upinać koka).

Termin Białego Tygodnia zależny jest od daty Pierwszej Komunii - jest on jej bezpośrednim następstwem. Gdy na ulicach pojawiają się dziewczynki w białych sukienkach i chłopcy w garniturach od razu wiadomo, że w pobliskiej parafii trwa Biały Tydzień.

W wielu parafiach dzieci, które w danym roku po raz pierwszy przystępowały do komunii, obowiązkowo biorą także udział w procesji z okazji Bożego Ciała - wtedy również są ubrani w stroje do Pierwszej Komunii.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: