Dziecko nie ma szczepień? Nie dostanie się do żłobka. Tak może być w Częstochowie

Radni Częstochowy chcą uzależnić przyjęcie maluchów do żłobków oraz przedszkoli od przebytych szczepień. To odpowiedź na rosnącą liczbę niezaszczepionych dzieci i coraz większą zachorowalność na odrę. W tym celu podjęto już dwie uchwały.

Rada Miasta Częstochowy podjęła dwie uchwały, które dotyczą rekrutacji dzieci do publicznych żłobków i przedszkoli. Jednak zanim wejdą one w życie, muszą być jeszcze zatwierdzone przez organ nadzoru prawnego wojewody.

Jedna z uchwał nakłada obowiązek złożenia przez rodziców, którzy ubiegają się o przyjęcie dziecka do publicznego żłobka, oświadczenia o odbyciu przez malucha obowiązkowych szczepień. Bez tego dzieci nie będą przyjmowane.

Czy szczepionki wywołują autyzm? [NaZdrowie]

Druga zaś uchwała za pełną książeczkę szczepień przyznaje dodatkowe punkty podczas rekrutacji do miejskich przedszkoli. Obie regulacje nie obejmują dzieci, które nie mogą być szczepione z powodów medycznych np. przez obniżoną odporność.

Miasto ma w obowiązku chronić zdrowie swoich obywateli. Jeżeli rodzice mają fanaberię, że nie szczepią swoich dzieci, to do ich dyspozycji są niepubliczne placówki

- mówiła w rozmowie z TVN Jolanta Urbańska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Częstochowy (PO).

Państwowa Inspekcja Sanitarna alarmuje

Jak informuje lokalny portal Życie Częstochowy, projekt uchwały powstał po analizie danych Państwowej Inspekcji Sanitarnej z ostatnich lat. Sprawdzono liczbę odmów zaszczepienia dzieci przez ich rodziców/opiekunów z Częstochowy, która z roku na rok wzrasta. W 2015 roku wynosiła 188, podczas gdy w 2018 doszła już do 366. Decyzja radnych Częstochowy to odpowiedź na rosnącą liczbę rodziców, którzy nie szczepią swoich dzieci oraz na zwiększoną zachorowalność na odrę.

Już w 2015 roku w mieście przegłosowana została podobna uchwała (o obowiązku przedstawiania lekarskich zaświadczeń), ale wtedy nie weszła w życie. Najpierw odrzucił ją organ nadzoru prawnego wojewody. Gdy władze miasta odwołały się od tej decyzji, Wojewódzki Sąd Administracyjny również odrzucił uchwałę.

"Szczepimy, bo myślimy"

Jakiś czas temu informowaliśmy o Obywatelskiej Inicjatywie Ustawodawczej „Szczepimy, bo myślimy". Jej celem jest wprowadzenie takich zmian w regulacjach prawnych, które pozwolą samorządom bez żadnych problemów wprowadzać kryteria dotyczące szczepień podczas rekrutacji do publicznych żłobków i przedszkoli.

Więcej o: