Włochy znoszą kary za unikanie obowiązkowych szczepień. Wicepremier Salvini: Są bezużyteczne i groźne

Zgodnie z raportem WHO wśród krajów, w których zanotowano największą liczbę chorych na odrę w Europie, są m.in. Włochy. Po najnowszych zmianach problem może jeszcze przybrać na sile.

We Włoszech w ostatnich latach odnotowywany jest wzrost zachorowań na odrę. Mimo to ruchy antyszczepionkowe nadal cieszą się tam dużą popularnością. Mówi się, że najnowsza regulacja dotycząca zniesienia kar za unikanie szczepień, jest właśnie ukłonem w ich kierunku ze strony rządzących Ligi Północnej i Ruchu Pięciu Gwiazd.

Zmiany dotyczące szczepień

We Włoszech od 2017 roku obowiązywała zasada, zgodnie z którą dzieci idące do żłobków, przedszkoli i szkół musiały mieć wykonanych 10 podstawowych szczepień. Takie prawo wprowadziła rządząca w tamtym okresie Partia Demokratyczna w związku z gwałtownym wzrostem zachorowań na odrę we Włoszech. Rodzice musieli przedstawiać przed rozpoczęciem nauki specjalne zaświadczenia. Za ich brak groziła kara pieniężna w wysokości 500 euro.

W sierpniu 2018 roku włoski senat przyjął kontrowersyjne zmiany, które znoszą obowiązek pokazywania takich zaświadczeń. 148 senatorów zagłosowało za zmianami, z kolei 110 opowiedziało się przeciwko nim. Teraz musi je zatwierdzić jeszcze izba niższa włoskiego parlamentu

"Szczepienia są bezużyteczne"

Komentatorzy przewidują, że prawo wejdzie w życie, gdyż rządząca koalicja nie ukrywa swoich sympatii z ruchami antyszczepionkowymi. Niedawno głośno było o wypowiedziach wicepremiera i szefa włoskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Mattego Salviniego, na ten temat. W rozmowie z agencją ANSA polityk stwierdził, że szczepienia są bezużyteczne, często groźne, a nawet szkodliwe.

Po doniesieniach na temat zmian wielu rodziców i organizacji nie kryło oburzenia. Boją się o swoje zaszczepione dzieci. Do włoskich polityków apel wystosował m.in. UNICEF. Petycję o nazwie "Chroń dziecko, chroń je wszystkie. Szczepienia ratują życie" rodzice mogą podpisywać on-line.

10-miesięczne niemowlę zmarło na odrę, zanim zdążyli je zaszczepić. Powód? Było za małe na szczepionkę >>

W 2017 roku we Włoszech odnotowano aż 5004 zachorowania na odrę. To w tym okresie zdecydowano się na wprowadzenie zaświadczeń, które potwierdzałyby to, że dziecko przyjęło 10 podstawowych szczepionek. Decyzja ta wywołała liczne protesty osób sprzeciwiających się obowiązkowym szczepieniom. 

Jeśli chcesz podzielić się swoim doświadczeniem lub skomentować ten tekst, pisz na adres: edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy i nagrodzimy książkami.

Zobacz także:

Więcej o:
Copyright © Agora SA