30 kleszczy wbiło się w skórę trzylatka. Sprawdzajcie dzieci po powrocie ze spaceru

Kleszcze zamieszkują nie tylko gęste lasy. Można je też spotkać w miastach. Kiedy mały Finn został zaatakowany przez 30 kleszczy podczas zabawy w parku, australijskie media ostrzegały rodziców, aby za każdym razem, po powrocie ze spaceru, sprawdzali skórę dzieci. To także nasz problem.
Kleszcze w natarciu Kleszcze w natarciu fot: screen z News Local/ "Boy picks up 30 ticks after trip to park"

30 kleszczy wbiło się w skórę trzylatka. Sprawdzajcie dzieci po powrocie ze spaceru

Mały Finn wybrał się z mamą i młodszym bratem na spacer do podmiejskiego parku. Podczas zabawy w oddalonym o 30 kilometrów od centrum Sydney parku, w skórę chłopca wbiło się  30 malutkich kleszczy. Jego mama, Lisa Evans początkowo myślała, że synka pogryzły komary. Jednak pod wieczór, kiedy dokładnie sprawdziła skórę syna, nie miała wątpliwości, że chłopca ukąsiły wyczuwalne pod skórą kleszcze.

Zaczerwienienia z charakterystycznym rumieniem pojawiły się na klatce piersiowej, ramionach, nogach i głowie dziecka. Brat Finna również został ukąszony przez pajęczaki. Jego mama znalazła cztery kleszcze wbite w jego ciało. Ze względu na tak liczne ukąszenia Lisa Evans zgłosiła się z dziećmi do szpitala.

Mamę chłopców zaniepokoił charakterystyczny rumień po ukąszeniu, jednak nie występuje on u każdego dziecka. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukłucia. W takiej sytuacji należy zdiagnozować, czy jest to reakcja alergiczna na ukąszenie kleszcza czy tzw. rumień wędrujący, który jest jednym z objawów zakażenia boreliozą.

Przypadek australijskich chłopców został pokazany i opisany w mediach ku przestrodze. Australijscy eksperci ostrzegli rodziców, aby sprawdzali skórę dzieci po powrocie ze spacerów, nawet jeśli były tylko w miejskim parku.

Życie kleszczagrafika: archiwum/gazeta.pl

Do tej pory - również w Polsce - kleszcze kojarzyliśmy przede wszystkim z gęstymi lasami. Jednak od kilku lat te pajęczaki znacznie rozszerzyły zasięg swojego występowania. Spotkać je już można nawet na terenie miast, w parkach, na skwerach, na terenach działkowych.

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami i jak się zachować, kiedy intruz wbije się w skórę dziecka?

Kleszcz fot. CC BY-NC 2.0 psychmike/Flickr.com Kleszcz fot. CC BY-NC 2.0 psychmike/Flickr.com Kleszcz fot. CC BY-NC 2.0 psychmike/Flickr.com

Zabezpiecz dzieci przed kleszczami. Jak to zrobić?

Wybierając się do lasu, na piknik, na łąkę, ubierzcie się odpowiednio. Nie zaszkodzi, zarówno dziecku, jak i sobie założyć ubranie z długimi rękawami i nogawkami, zakryte buty i czapkę z daszkiem.

Przed wyjściem z domu spryskajcie się środkiem odstraszającym kleszcze. Jeśli wyruszacie na całodzienną wycieczkę, pamiętaj, by po kilku godzinach ponowić aplikację.

Po powrocie do domu obejrzy dokładnie dziecko (i siebie). Najpóźniej zrób to w czasie wieczornej kąpieli. Kleszcze wbijają się najczęściej w te miejsca na ciele, gdzie jest ciepło i wilgotno, a także tam, gdzie skóra jest cienka i delikatna (pachy, pachwiny, zgięcia nóg i rąk, kark, uszy, skóra głowy). Kleszcze nie pogardzą też bardziej widocznym miejscem na rękach i nogach.

W trakcie spaceru, szczególnie jeśli przechodziliście przez zarośla lub wysoką trawę, oglądaj "strategiczne" miejsca na ciele.

Wyrób w sobie i w dziecku nawyk, że po długim, krajoznawczym spacerze czy wycieczce rowerowej od razu bierzecie prysznic. Dzięki temu spłuczesz ze skóry jeszcze "niewbitego" kleszcza.

Wybierając się na długi spacer do parku, lasu, na łąkę, na wszelki wypadek, zabierz ze sobą  przyrząd do usuwania kleszczy - im szybciej pozbędziesz się intruza, tym lepiej.

Kleszcze spadają z drzew? Wcale nie >>

Czytaj również: "Złap kleszcza w kleszcze"

Kleszcz Kleszcz FRANCISZEK MAZUR

Kleszcze nie spadają z drzew. Gdzie żyją najczęściej?

Wbrew wielu obiegowym opiniom, kleszcze nie żyją na drzewach i nie skaczą na przechodzących żywicieli. Przesiadują na spodniej stronie liści, głównie na ich końcach lub na gałęziach. Najbardziej lubią obszary przejściowe między dwoma różnymi typami roślinności, jak np: brzegi lasów z graniczącymi łąkami, polany, błonia nad rzekami i stawami, zagajniki z zaroślami, obszary, gdzie las liściasty przechodzi w iglasty lub odwrotnie albo wysoki w niski, obszary zarośnięte paprociami, jeżynami, czarnym bzem i leszczyną. Rejonami największego zagrożenia zarażenia się zarazkami przenoszonymi przez kleszcze są tereny dawnego województwa olsztyńskiego, białostockiego, suwalskiego i opolskiego.

Gdzie w Polsce jest najwięcej kleszczy?www.pzh.gov.pl

Które miejsca na skórze kleszcze lubią najbardziej? >>

Które miejsca na skórze kleszcze lubią najbardziej? / fot. CC BY 2.0 John Tann/Flickr.com Które miejsca na skórze kleszcze lubią najbardziej? / fot. CC BY 2.0 John Tann/Flickr.com Które miejsca na skórze kleszcze lubią najbardziej? / fot. CC BY 2.0 John Tann/Flickr.com

Które miejsca na skórze kleszcze lubią najbardziej?

Typowymi miejscami ukąszenia u człowieka są głowa i uszy (zwłaszcza u dzieci), miejsca zgięcia dużych stawów, ręce i nogi, pępek. Niektóre kleszcze są zakażone bakteriami i wirusami wywołującymi choroby, do zakażenia człowieka dochodzi w trakcie ssania krwi przez kleszcza.

Najczęściej występujące w Polsce choroby przenoszone przez kleszcze to borelioza (choroba z Lyme) i wirusowe odkleszczowe zapalenie mózgu. Obie choroby nieleczone zagrażają niebezpiecznymi dla zdrowia powikłaniami.

Nie wszystkie kleszcze są nosicielami boreliozy. Szacuje się, że w Polsce  30% kleszczy może przenosić tę groźną chorobę. Zatem nie każde ugryzienie oznacza od razu boreliozę.

Co zrobić jeśli widzisz, że w skórę dziecka wbił się kleszcz? >>

Borelioza Borelioza Gazeta.pl

Co zrobić jeśli widzisz, że w skórę dziecka wbił się kleszcz?

Jeśli zauważysz kleszcza wczepionego w skórę, usuń go wcześniej zdezynfekowaną pęsetą z cienkimi końcami. Chwyć owada tuż przy skórze i wyciągnij go wraz z głową. Potem przemyj miejsce ukąszenia środkiem odkażającym. Usunięcie kleszcza do 24 godzin od zagnieżdżenia zdecydowanie zmniejsza ryzyko zachorowania na boreliozę (choć nie chroni przed kleszczowym zapaleniem mózgu). Z usuniętym ze skóry dziecka kleszczem możesz zgłosić się do laboratorium na test, którego wynik potwierdzi lub wykluczy czy kleszcz przenosił boreliozę.

Tego nie rób: Wykręcanie, zgniatanie i smarowanie tłuszczem kleszcza to złe metody!

Kleszcz oddycha za pomocą odwłoku, a zarazki znajdują się w jego przewodzie pokarmowym. Jeśli zabierzesz mu dostęp powietrza, zacznie wymiotować, a to oznacza, że w szybki sposób możesz zarazić się boreliozą.

KleszczJak usunąć kleszcza? - kadr z filmu instruktażowego zamieszczonego na stronie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (Szpital Uniwersytecki)

Kleszcze w mieście Kleszcze w mieście ADRIANNA BOCHENEK

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Kleszcze mogą przenosić zarazki dwóch poważnych chorób: odkleszczowego zapalenia mózgu i boreliozy. Przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu możesz siebie i dziecko zaszczepić.

Szczepionka jest podawana w trzech dawkach, dzieci mogą być szczepione po ukończeniu 3. roku życia. Niestety, nie ma równie skutecznej ochrony przed boreliozą. To bakteryjna choroba, która początkowo objawia się rumieniem wędrującym. Czerwona plamka najpierw pojawia się w miejscu ukłucia, w ciągu kilku dni powiększa się i tworzy plamę o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów. To miejsce zazwyczaj nie boli.

Bywa, że dziecko ma gorączkę, boli je głowa, mięśnie i stawy, ma powiększone węzły chłonne. Gdy dostrzeżemy powiększający się rumień, trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza i wykonać zalecone badania krwi. Obecność przeciwciał przeciwko boreliozie wskaże na zakażenie i będzie oznaczać konieczność podania antybiotyku. Nieleczona (często lekceważona w pierwszej fazie) borelioza grozi licznymi powikłaniami.

boreliozamat. Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę (borelioza.org) na podst danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny

Uniknąć boreliozy możemy tylko w jeden sposób - szybko usuwając kleszcza. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie po każdym spacerze, zabawie na trawie, czy dziecko nie ma na sobie groźnego pajęczaka.

Może cię również zainteresować: Czy można utonąć wiele godzin po wyjściu z wody? Tak. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o wtórnym utonięciu

Więcej o:
Copyright © Agora SA