Nie zmieniasz nawyków, a tyjesz. Dlaczego i czy da się to powstrzymać?

"Czy po 40-tce zaczęłyście tyć od powietrza?" Taki wątek pojawił się na forum edziecka. Czy rzeczywiście po 40-tce przybywa na wadze? Jakie są wasze sposoby na to, aby talia się nie zgubiła i aby, mimo 40 lat, nadal mieścić się z spódnicę z czasów, kiedy miało się trójkę z przodu?

 - Panie drogie mające za sobą ten wiek, co zmieniłyście, co przebadałyście, na co zwróciłyście uwagę, co robiłyście żeby się nie zmienić tak, nie wiadomo kiedy, w płetwala błękitnego? - pyta internautka na forum w wątku "Czy po 40-tce zaczęłyście tyć od powietrza?". Co jej odpowiadacie?

Dieta po 40-tceDieta po 40-tce fot: pixels.com

ZOBACZ WSZYSTKIE PORADY FORUMOWICZEK

Skłonność do tycia po 40 często jest uwarunkowana hormonalnie. Stopniowy zanik żeńskich hormonów sprzyja zwolnieniu przemiany materii. Bądźcie zatem gotowe na to, że może pojawić się typowa dla mężczyzn otyłość brzuszna (u kobiet zdolnych do rozrodu, tkanka tłuszczowa chętniej gromadzi się na biodrach i udach niż brzuchu).

Dieta po 40-tceDieta po 40-tce fot: pexels.com

Na szczęście to nie reguła, że każda kobieta, po przekroczeniu 40 roku życia, zaczyna tyć. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że mając "cztery dychy" na karku metabolizm pomału będzie zwalniał. Wraz z wiekiem przemiana materii jest coraz gorsza, układ pokarmowy rozleniwia się i pracuje wolniej. Niestety.

Dieta po 40-tceDieta po 40-tce fot: pexels.com

W pewnym wieku zaczynamy też coraz częściej cierpieć na niestrawność i wzdęcia. Minęły też czasy kiedy dostarczane kalorie trafiały przede wszystkim do mięśni i tam  były rozkładane, teraz już coraz częściej będą magazynowane w tkance tłuszczowej.

Za kłopoty z utrzymaniem odpowiedniej wagi odpowiadają nie tylko hormony, ale i zaburzenia nastroju związane z brakiem akceptacji dla upływu czasu i mniejsza aktywność fizyczna, spowodowana zmniejszeniem ilości obowiązków: dzieci dorosły lub dorastają, w pracy awansowałaś i przysiadłaś za biurkiem, nawet nie pamiętasz, kiedy ostatnio byłaś na tańcach. 

 Jedna z forumowiczek namawia do aktywności.

 - Chorujesz po prostu na starzejący się organizm i weź się do pracy. Musisz się ruszać i jak chcesz długo wyglądać jak 35-latka to nawet więcej niż kiedyś.

ZOBACZ WSZYSTKIE PORADY FORUMOWICZEK

Może cię również zainteresować: "Mówimy córkom: nie jedz, odłóż to, gruba będziesz, jak będziesz tyle jadła..." [WYWIAD]

Czy po 40-tce przybyło ci kilka dodatkowych kilogramów?