Rodzinie albo znajomym urodziło się dziecko i idziesz je zobaczyć? Ten poradnik mówi, co robić, a czego nie [INFOGRAFIKI]

Matka Polka nie prosi o pomoc, Matka Polka daje radę. Bzdura! Jeśli jesteś rodziną lub przyjacielem młodych rodziców zrób im obiad i wynieś śmieci. Jak jeszcze możesz pomoc, a czego lepiej nie robić?
Wspieramy młodych rodziców Wspieramy młodych rodziców Grafika: Arkadiusz Gadaliński

Jak możesz pomóc?

Młodzi rodzice nie zawsze przyznają się do tego, że są zmęczeni, niewyspani, nie jedli od kilku dni ciepłego obiadu i potrzebują chwili wytchnienia. Możesz im nieco ułatwić oswojenie nowej rodzinnej sytuacji.  I nie chodzi tu wcale o wielkie rzeczy, ale o drobne przysługi. Wyprasowanie śpioszków maluszka, nastawienie/rozwieszenie prania, przyniesienie wody -  tak mało, a tak dużo. Zanim rodzice złapią rytm życia z nowym człowiekiem na pokładzie, po prostu zapytaj czego najbardziej potrzebują.

Ważne!

Podczas wizyty w domu noworodka nie zapominajcie, aby umyć ręce.

Wspieramy młodych rodziców Wspieramy młodych rodziców Grafika: Arkadiusz Gadaliński

Tego nie rób

Rozmawiając z młodymi rodzicami nic chyba nie denerwuje ich tak bardzo jak porady w stylu: ''śpijcie wtedy, kiedy dziecko śpi'' czy ''wyśpijcie się na zapas''.  Każdy kto ma dziecko wie, że to mało realne.  Obiad, pranie, sprzątanie, prasowanie, zakupy nie zrobią się same. Wyświechtane porady niemożliwe do zastosowania lepiej odstawić na bok.

Podczas odwiedzin u młodych rodziców pamiętajcie, że maluszki nie lubią nadmiaru bodźców. Głośny śmiech, intensywne zapachy, nadmierne ściskanie, dotykanie, przytulanie - tego po prostu nie róbcie i już.

I jeszcze jedno: nie całuj dziecka w usta. W ten sposób możesz zarazić je groźnym dla niego wirusem opryszczki, bakterią Helicobacter pylori, odpowiedzialną za wrzody żołądka, bakteriami wywołującymi próchnicę. Nie wspominając o infekcjach wirusowych.

Przeczytaj: Całowanie dzieci w usta jest niebezpieczne!

Wspieramy młodych rodziców Wspieramy młodych rodziców Grafika: Arkadiusz Gadaliński

Chory? Nie odwiedzaj

Układ odpornościowy noworodka czy niemowlęcia jest niedojrzały i musi dopiero nauczyć się bronić przed szkodliwymi drobnoustrojami. Zwykłe przeziębienie niegroźne dla dorosłego czy starszego dziecka dla noworodka może stać się poważną chorobą. Dlatego w pierwszych miesiącach życia malca należy chronić przed kontaktem z zarazkami. Jeśli czujesz, że coś cię rozkłada, kaszlesz i kichasz, przełóż odwiedziny. Nikt się nie obrazi.

Wspieramy młodych rodziców Wspieramy młodych rodziców Grafika: Arkadiusz Gadaliński

To podaruj

Drogi prezent nie zawsze jest tym na co czekają młodzi rodzice. Słodkie śpioszki, piękna zabawka nie ucieszy tak jak dwudaniowy, domowy obiad, paczka pieluch albo podarowanie trochę swojego czasu. Jeśli przez kilkanaście minut zajmiesz się dzieckiem, rodzice będą mieli chwile dla siebie. Zjedzenie w spokoju i nie w pośpiechu obiadu - nie gorącego i nie za zimnego - w pierwszych tygodniach rodzicielstwa graniczy z cudem.

Wspieramy młodych rodziców Wspieramy młodych rodziców Grafika: Arkadiusz Gadaliński

Wykaż się zrozumieniem

Mama po porodzie jest osłabiona i zmęczona. Ciało, które usiłuje powrócić do stanu sprzed ciąży, podlega ogromnym zmianom hormonalnym. Coś w rodzaju chandry pojawia się zwykle w trzecim, czwartym dniu po porodzie. U około 10 procent kobiet zwykła chandra przekształca się w poważny stan, zwany depresją poporodową. Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości połogu. Wsparcie ze strony bliskich, serdeczna rozmowa, zrozumienie - to czasami wystarczy, aby pokonać depresję poporodową.