Karnawałowe konkursy dla dzieci - w co się bawić?

Karnawał to czas zabaw, balów... Najmłodsi uwielbiają się przebierać, brać udział w różnego rodzaju konkurencjach. Karnawałowe konkursy dla dzieci to coś, co zawsze się sprawdza - maluchów nie trzeba dwa razy zachęcać, aby wzięły udział w zabawie.

Karnawałowe konkursy dla dzieci nie różnią się znacząco od tych, które są organizowane z innych okazji - różna jest tylko cała otoczka. Te same konkurencje mogą być wykorzystywane przy okazji zabaw andrzejkowych czy urodzin, jednak nie zawsze wykonujemy je w przebraniach.

Karnawałowe konkursy dla dzieci: najprostsze jest najfajniejsze

Często myślimy nad skomplikowanymi, rozbudowanymi konkurencjami, a dzieciom często najbardziej podobają się te najprostsze opcje. Warto skorzystać z własnych doświadczeń, na pewno pamiętacie karnawałowe konkursy, w których wy braliście udział. Dlaczego nie zaproponować tych zabaw własnym dzieciom?

Muzyka jest dobra na wszystko

Wiele karnawałowych konkursów dla dzieci związanych jest z muzyką. Opcji jest wiele: możemy wyłączać muzykę, a w tym czasie wszyscy tańczący muszą zastygnąć bez ruchu. Możemy tańczyć na coraz mniejszym kawałku papieru (zaczynamy od rozłożonej gazety, w każdej rundzie zmniejszamy jej powierzchnię o połowę) - utrudnieniem jest tańczenie w parach, wtedy miejsca do pląsów jest jeszcze mniej. Wiele osób na pewno pamięta także taniec z balonem, należy ruszać się tak, aby balon nie wypadł spomiędzy tańczących osób.

Konkursy dla dzieci? A może coś ze sportu?

Doskonałym pomysłem są wszelkiego rodzaju aktywności ruchowe. Może to być klasyczny slalom z piłeczką pingpongową (wersja trudniejsza: z jajkiem) położoną na łyżce, rzut piłką do celu, czy też różnego rodzaju skoki przez gumę w określonej sekwencji. Dawniej dużą popularnością cieszyło się także jedzenie jabłka zawieszonego na sznureczku, oczywiście nie można było sobie pomagać rękami.

Zobaczcie, jak zrobić fluorescencyjne farbki:

Zobacz wideo

W co jeszcze się bawić?

Wśród karnawałowych konkursów dla dzieci mogą się znaleźć także inne popularne zabawy, np. doczepianie ogonka namalowanemu na kartce zwierzakowi (oczywiście z zasłoniętymi oczami) albo szukanie ukrytych przedmiotów (ścieżka do nich może być wcześniej specjalnie oznaczona, możecie też bawić się na zasadzie ciepło/zimno).

Konkursy wiedzy

Chociaż nie wszystkim kojarzą się z zabawą, podczas balów karnawałowych można organizować także konkursy wiedzy. Możecie zrobić własną wersję popularnego teleturnieju albo pobawić się w kalambury. Każdy może zbierać punkty dla siebie, można połączyć się w grupy.

Karnawałowe konkursy dla dzieci - coś oczywistego

Jednymi z popularniejszych konkursów są te związane z przebraniami. Wybierane są najfajniejsze maski z papieru, najoryginalniejsze przebrania... Często odbywają się wybory Miss i Mistera Karnawału, kategorii może być naprawdę dużo (najfajniejsze przebrane inspirowane postacią z bajki albo i dokładniej: najpiękniejsza księżniczka urodzona tego i tego dnia).

Udanej zabawy!

Więcej o: