Dni wolne od szkoły 2020. Kiedy wziąć urlop, aby jak najlepiej go wykorzystać?

Rodzice dostosowują swój urlop nie tylko do wakacji, lecz także do innych dni wolnych od szkoły. Jak wypadają w 2020 roku? Zobaczcie i zaplanujcie odpoczynek z kalendarzem w ręku.

Dni wolne od szkoły. Kiedy planować urlop w 2020 roku?

Gdy już zorganizujemy dzieciom zajęcia na czas zimowej przerwy świątecznej, musimy pomyśleć o kolejnym wolnym od szkoły. Ferie zimowe, bo o nich mowa, to pierwsza okazja do zaplanowania urlopu w 2020 roku. Kiedy wypadają w poszczególnych województwach?

 • 13-26 stycznia 2020 r. - ferie w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim, śląskim,
 • 20 stycznia - 2 lutego 2020 r. - wypoczywają uczniowie z województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego,
 • 27 stycznia - 9 lutego 2020 r. - to ferie w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim, wielkopolskim,
 • 10-23 lutego 2020 r. - jako ostatni wypoczywać będą uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego.

Kolejny dłuższy oddech od lekcji (a dla rodziców czas na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego) to wiosenna przerwa świąteczna. W tym roku szkolnym wypada między 9 a 14 kwietnia 2020 r. Zakończenie roku szkolnego zaplanowano na 26 czerwca 2020 r., wakacje 2020 trwają od 27 czerwca do 31 sierpnia.

Musimy pamiętać jeszcze o egzaminach - to także czas, kiedy w wielu szkołach w ogóle nie ma zajęć dydaktyczno-wychowawczych lub lekcje są skrócone.

 1. Egzamin ósmoklasisty w terminie głównym odbędzie się 21 kwietnia (język polski), 22 kwietnia (matematyka), 23 kwietnia (język obcy nowożytny),
 2. Matury standardowo odbędą się w maju. Ustne potrwają od 4 do 22 maja, a pisemne od 4 do 21 maja.

Ważne daty w kalendarzu szkolnym. O których warto pamiętać?

Zobacz wideo

Rok szkolny 2020/2021

A co po wakacjach? Póki co, niewiele wiadomo na temat kalendarza na przyszły rok szkolny. Uczniowie wrócą do szkół we wtorek, 1 września. Nie znamy też dat zimowej przerwy świątecznej. Wiele zależy od tego, kiedy lekcje odbędą się po raz ostatni. Jeśli będzie to środa, 23 grudnia, uczniowie będą mieli dwa tygodnie przerwy (zakładając, że do szkoły wrócą 7 stycznia 2021).

Nie tylko kalendarz roku szkolnego

Planując urlop na 2020, patrzeć musimy nie tylko na szkolny harmonogram. Pamiętajmy także o dniach ustawowo wolnych od pracy. To:

 • 1 stycznia (środa) - Nowy Rok,
 • 6 stycznia (poniedziałek) - Trzech Króli,
 • 12 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc,
 • 13 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny,
 • 1 maja (piątek) - Święto Pracy,
 • 3 maja (niedziela)-  Święto Konstytucji 3 Maja,
 • 31 maja (niedziela) - Zielone Świątki,
 • 11 czerwca (czwartek) - Boże Ciało,
 • 15 sierpnia (sobota) - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
 • 1 listopada (niedziela) - Wszystkich Świętych,
 • 11 listopada (środa) - Święto Niepodległości,
 • 25 grudnia (piątek) - Boże Narodzenie,
 • 26 grudnia (sobota) - drugi dzień Świąt.

Kiedy zaplanować urlop, aby najlepiej go wykorzystać?

Kiedy wziąć urlop, aby mieć dużo wolnego, a wykorzystać mało dni? Niestety 2020 rok nie będzie nas rozpieszczał. W poprzednich latach mieliśmy szansę na to, aby odpocząć długo, biorąc niewiele urlopu. Dobrze zapowiada się jedynie początek roku, gdzie wystarczy wypełnić wniosek na dwa dni (2 i 3 stycznia), aby wrócić do pracy dopiero 7 stycznia. Jeśli korzystamy z wolnego także w okolicy Świąt i Nowego Roku, czeka nas naprawdę długi wypoczynek.

Co roku z utęsknieniem wypatrujemy początku maja. Niestety, majówka w tym roku nie daje szans na sprytne przedłużenie weekendu. Jakie mamy możliwości? Jeśli weźmiemy wolne 4 maja (poniedziałek), będziemy mieć cztery dni wolnego. Warto z dnia urlopu skorzystać także 12 czerwca. Wtedy również zyskamy cztery dni przerwy. Dodatkowy dzień wolny otrzymamy za 15 sierpnia - w 2020 roku Święto Wojska Polskiego wypada w sobotę. Co dalej? Niestety, kolejna szansa na dłuższy weekend pojawi się dopiero w listopadzie. Wolne możemy zaplanować 12 i 13 listopada, zyskamy wtedy pięć dni przerwy od pracy. Końcówka roku - pod względem wolnego - nie zapowiada się tak dobrze, jak jej początek. Pocieszać może fakt, że za 26 grudnia, który wypada w sobotę, otrzymamy wolne w innym terminie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA