Pokój dla chłopca - jak urządzić kącik dla chłopca?

Pokój dla chłopca, tak samo jak pokój dla dziewczynki, rządzi się swoimi prawami. Jego aranżacja powinna brać pod uwagę hobby, zamiłowania, ulubione kolory, ilości rzeczy do przechowywania oraz - co kluczowe - wiek i formę spędzania czasu. Na jakie elementy należy zwrócić uwagę przy projektowaniu pokoju dla chłopca?

Pokój dla chłopca - co zbędne, co niezbędne?

Pokój dla chłopca powinien być zaprojektowany tak, by spełniać swoje funkcje przez co najmniej kilka lat. Pokój dziecięcy musi spełniać jednocześnie wiele funkcji. Dlatego powinien pomieścić wszystko, co niezbędne młodemu mężczyźnie. Oprócz mebli typu łózko czy biurko, potrzebne są regały do chowania różnych rzeczy oraz półki na książki. Pokój ma być nie tylko funkcjonalny, dostosowany do wieku dziecka, jego potrzeb i możliwości, ale powinien być bezpieczny. Jeśli mamy małe dziecko, nie wstawimy mu piętrowego łóżka, z którego może spaść. Dobrze, aby pokój był ładny, modny i wygodny. 

A jak już umeblujemy dziecku pokój, warto przygotować ekologiczne i bezpieczne ściereczki do czyszczenia mebli - zobaczcie, jakie to proste!

Zobacz wideo

Na jakie elementy należy zwrócić uwagę, planując aranżację pokoju dla chłopca? 

  • Po pierwsze: funkcjonalność

Pod pojęciem funkcjonalność kryje się wiele rzeczy. Po pierwsze chodzi o umieszczenie w pokoju wszystkich niezbędnych mebli, które potrzebne są do codziennego działania, jak łóżko, stolik lub biurko, krzesło, szafki na zabawki, półki na książki i komoda lub szafa na ubrania. Oprócz szafek, które rzadko kiedy są w stanie pomieścić wszystkie skarby i zabawki dziecka, dobrym rozwiązaniem są skrzynie na zabawki wykonane z drewna lub rozmaite pudełka.

  • Po drugie: przechowywanie

To właściwa odrębna kwestia, której należy poświęcić nieco więcej czasu. Sposobów na trzymanie różnych rzeczy w pokoju jest naprawdę wiele. Obecnie projektanci oferują tak wiele możliwości w tym zakresie, że rodzice mają w czym wybierać. Tym, co na pewno świetnie sprawdza się do przechowywania rzeczy, są wysokie regały, wyposażone w zamykane szafki lub pakowne pojemniki (można także łączyć obie opcje). Słodkie, kolorowe półeczki o uroczych kształtach są pięknym elementem dekoracyjnym, natomiast nie pomieszczą zbyt wielu rzeczy.

Wiele możliwości stwarza łóżko dla dziecka - wybierając model łóżka z szufladą pod materacem, zyskujemy sporo miejsca do przechowywania klamotów. W tym przypadku im wyższe łózko, tym więcej miejsca pod nim. Należy jednak pamiętać, że wysokiego łóżka nie zaleca się dzieciom poniżej 6.roku życia.

Ciekawym i bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zakup łóżka piętrowego, pod którym można umieścić biurko z krzesłem, półki czy po prostu zagospodarować przestrzeń do zabawy. Takie rozwiązanie daje oszczędność przestrzeni.

  • Po trzecie: kolory

Jak każdy dorosły człowiek, tak samo i dzieci w jednym wnętrzu czują się lepiej, w innym gorzej. Jedne będą wolały kolorowe pokoje, w których będzie się dużo działo. Inne zaś w takim pomieszczeniu mogą się czuć przytłoczone i lepiej odnajdą się w stonowanych, spokojnych barwach i harmonijnym umeblowaniu, bez zbędnego przepychu.

Dla chłopców zazwyczaj wybierany jest kolor niebieski, odcienie zielonego oraz jasne brązy, beże czy piaskowy. Dobrym pomysłem jest szary kolor - modny i bardzo uniwersalny. Jeśli chcemy postawić na cieplejsze barwy, można połączyć jakiś stonowany kolor z bardziej wyraźnym - np. szary można zestawić z żółtym. Dobrze w dziecięcym pokoju wyglądają wzory, oczywiście w umiarkowanej ilości np. na jednej ścianie.

  • Po czwarte: styl

Abstrahując o kolorów, ważny jest również wybór odpowiedniego stylu, w jakim urządza się pokój dla dziecka. Jeśli chcemy urządzić chłopcu pokój z charakterem, to powinien być on utrzymamy w klimacie najlepiej dopasowanym do jego zainteresowań. Jeśli mamy do czynienia z fanem piłki nożnej, to warto uwzględnić elementy nawiązujące do futbolu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku innej, ulubionej dyscypliny sportu. Dobrym pomysłem na wzbogacenie wnętrza preferowanym motywem jest ściana z fototapetą.

  • Po piąte: dekoracje

Jeśli nie chcemy malować ścian, ani kupować kolorowych mebli, możemy ozdobić pokój dla chłopca różnymi dekoracjami. Ciekawym pomysłem są naklejki naścienne, które mają różne wzory - motywy zwierzęce, bajkowe, nawiązujące do sportów, podróży kosmicznych czy samochodów. Ich dużą zaletą jest cena - możne je nabyć już za 25 zł. Jako dekoracja sprawdzą się także wszystkie tekstylia, typu zasłonki, firanki, dywany czy narzuty na łóżko, a także poduszki - kolorowe mogą ożywić pokój w stonowanych barwach. Niestandardowe oświetlenie także w fajny sposób udekoruje pokój dziecka.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.