Skrzynia na zabawki - plastikowa, drewniana, z siedziskiem czy na kółkach? Jaką wybrać?
Skrzynia na zabawki - po co, komu i dlaczego?
Przychodzi taki moment w życiu każdego rodzica, kiedy zaczyna się potykać o zabawki swoich dzieci; przestają się mieścić w szafkach i regałach. Zamiast kupować kolejną komodę, czy wieszać półki, można zastosować ładne i wygodne rozwiązanie. Z pomocą przychodzi skrzynia na zabawki. Taki mebel będzie idealnym wyposażeniem pokoju dziecka. W bardzo praktyczny sposób uporządkuje różnorodne gabarytowo zabawki, zbierze je w jednym miejscu i ukryje. W dodatku nawet małe dziecko poradzi sobie z wrzuceniem zabawek do dużego kosza, gdy ustawianie ich w równym rządku na półce jeszcze może sprawiać trudność.
Skrzynie, kosze i wszelkie pojemniki na dziecięce zabawki pomagają utrzymać porządek, dzięki nim jest możliwe skuteczne segregowanie rzeczy. Maluch też szybko się nauczy, że zabawki mają swoje miejsce, że można odkładać je tam po zakończonej zabawie, aby następnego dnia łatwo je znaleźć. Poza tym, dzieci uczą się odpowiedzialności za własne rzeczy, nabierają szacunku do swoich przedmiotów. Pojemniki można opisać tak, by informowały o tym, jaka grupa przedmiotów jest w środku.
Oprócz tego, że skrzynie na zabawki są bardzo praktyczne, są także świetnym dodatkiem do pokoju dziecka. Starannie wykonane, z ciekawym wzorem i kolorem, są ozdobione postaciami z bajek, w stylu retro, w stylu nowoczesnym czy też tradycyjnym. Mogą mieć różne kształty - prostokątne, kwadratowe, okrągłe, bywają w formie samochodu, misia, serca czy kwiatka.
Jakie są modele skrzyń na zabawki i czym się od siebie różnią?
- Skrzynie na zabawki i do siedzenia
Obecnie rynek oferuje wiele modeli skrzyń, różniących się od siebie stylem, kolorem, wykonaniem i zróżnicowanych pod względem wykonania oraz materiałów. Niektóre skrzynie zostały zaprojektowane tak, by miały dodatkowe funkcje, np. siedzisko z oparciem. Może ono służyć także jako fotel czy stolik, przy którym dziecko może usiąść i się bawić, rysować, układać czy jeść posiłek.
Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonane są skrzynie z siedziskiem i oparciem, to producenci proponują modele z lakierowanych płyt MDF. Mogą mieć otwierane wieko i oparcie. Są także modele z drewna, o wiele ładniejsze, nadające unikalnego charakteru wnętrzu. Zarówno wykonane z MDFu, jak i z drewna, mogą mieć miękkie siedzisko z materiału - wygodne do siedzenia. W taki oto sposób mamy dwa meble w jednym.
- Skrzynie - kosze
Jeśli skrzynie wykonane z drewna czy z MDFu nie przypadną komuś do gustu, alternatywnym rozwiązaniem są kosze na zabawki. Wykonane są z tekstyliów są lekkie, łatwo je przenieść i wyczyścić. Skrzynie na kółkach również są dobrym pomysłem, ponieważ można je przesuwać w różne części pokoju - nawet jeśli są załadowane zabawkami.
- Plastikowe pojemniki
Inną alternatywą dla skrzyni są plastikowe pojemniki, które można wsunąć pod łóżko. Idealne na mało używane zabawki, z którymi dziecko nie chce się rozstać, ale nie bawi się nimi na tyle często, żeby musiały być pod ręką. Są także łatwe do czyszczenia. Takie pojemniki można chować w szafie. Niekoniecznie musi być to jeden duży pojemnik - można wybrać kilka małych różnej wielkości, o różnych kształtach. W ten sposób można założyć, że klocki trzymane będą w pudełku w formie klocka, puzzle w innym, jeszcze w innym samochodziki, a jeszcze w kolejnym gry, czy instrumenty muzyczne.
W przypadku zakupu plastikowej skrzyni należy przyjrzeć się temu, w jaki sposób się ona zamyka. Zamknięcie musi być bezpieczne dla malucha, ale też na tyle nieskomplikowane, by mógł je samodzielnie otworzyć. Pojemniki zawierające zabawki, które wymagają nadzoru rodziców, dobrze jest trzymać w miejscu niedostępnym dla dziecka lub właśnie w trudnym do otwarcia pojemniku.
Dobrze, aby pudełka na zabawki były też odpowiednio skonstruowane - najważniejsze, by nie miały ostrych, niebezpiecznych krawędzi.
- Skrzynie na zabawki - zrób ją samodzielnie
Skrzynie nie są może tanie, ale jeśli nie chcemy zbytnio obciążać swojego budżetu, możemy je zrobić samodzielnie. Do stworzenia skrzyni własnymi rękami wystarczą listewki, skrzynka do składania, wkrętarka i odpowiednie wkręty do drewna. Aby nadać skrzyni kolor, potrzebna będzie specjalna farba. Skonstruowanie takiej skrzyni nie należy wcale do trudnych zadań.
-
Nauka w klasach 1-3 wraca do trybu zdalnego. Niedzielski: "mały kroczek w tył"
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Agata Młynarska świętuje urodziny syna. Nie widzieli się ponad rok. "Wiem, że jest szczęśliwy ze swoją fantastyczną żoną"
-
Rok temu urodziło się dziecko ze wściekłym wyrazem twarzy. "Nie dajcie się zwieść fotografii, dziewczynka jest słodka"
-
Powrót dzieci do szkół pod koniec marca bądź w kwietniu. Adam Niedzielski: "Sytuacja potoczyła się w innym kierunku"
- Polska mama z Austrii: Do porodu potrzebowałam jedynie własnej szczoteczki do zębów
- Nowe obostrzenia w Polsce. Konferencja ministra zdrowia. "Trzecia fala się rozpędza"
- "Lalka" Bolesława Prusa - streszczenie lektur, plan wydarzeń, problematyka. Pewniak maturalny
- Zmiany w procesach z udziałem dzieci. Koniec "biało-czarnych kartek"
- Kiedy jest dzień kobiet? Pomysły na wyjątkowe prezenty dla pań