Książki przygodowe dla młodzieży. Propozycje na prezent i do kolekcji dla nastoletniego odkrywcy

Powieści przygodowe mają rzeszę wiernych fanów także wśród młodych czytelników. To dzięki nim łatwiej im odkrywać świat, a także docierać do miejsc, w których nigdy dotąd nie byli. Oprócz klasycznych historii przygodowych, pojawia się też coraz więcej pozycji z elementami fantastycznymi, króre rozwijają wyobraźnię nastolatków.

Niejedna książka przygodowa dla młodzieży potrafi pochłonąć zainteresowanie młodego czytelnika. Obietnica rozwiązania zagadki, dotarcia do skarbu (niekoniecznie tego materialnego) czy poznania największych tajemnic nakłania odbiorcę do pogrążania się w lekturze, a niebezpieczeństwa czyhające na bohaterów dostarczają niezapomnianych emocji.

Książka przygodowa i fantastyka dla młodzieży - jaką książkę podarować w prezencie dla nastolatka?

Skąd bierze się powodzenie powieści przygodowych dla młodzieży? Otóż większość z nich od pierwszej do ostatniej strony trzyma w napięciu, piętrząc przed bohaterami przeszkody, które mają im utrudniać dotarcie do upragnionego celu. W wielu wypadkach nastolatek może wyobrażać sobie nowe miejsca, obce kultury, a jednocześnie "uczestniczyć" w misji, która zwykle bywa ryzykowna, niebezpieczna i… właśnie, pełna przygód.

Niektórzy uważają, że po książki przygodowe częściej sięgają chłopcy. Obecnie jednak w literaturze nie brakuje pozycji, które zainteresowałyby także dziewczynki. Młode kobiety też nierzadko chciałyby zostać podróżniczkami lub po prostu poczuć dreszczyk adrenaliny w trakcie śledzenia zdarzeń opisanych na kartkach książki przygodowej.

Powieści przygodowe dla młodzieży. Które wybrać?

  • "Biały Kieł" - Jack London

Nie jest to może klasyczny przykład powieści przygodowej, jednak na pewno spodoba się ona tym, którzy lubią zwierzęta. Tytułowy Biały Kieł to wilk, który rodzi się w niewoli i szybko staje się zwierzęciem udomowionym. Odnalezienie się wśród ludzi nie jest dla niego łatwe. Swojego miejsca nie może sobie znaleźć też wśród psów, które wyczuwają w nim dzikie zwierzę. W swoim życiu trafia na różnych ludzi i nie wszyscy są dla niego dobrzy. Czy jednak uda mu się znaleźć bratnią duszę wśród dwunożnych towarzyszy? O tym czytelnik będzie musiał przekonać się sam.

  • "Renomowany katalog Walker & Dawn" - Davide Morosinotto

W tej książce na młodego odbiorcę czeka wszystko: niesamowita podróż, tajemnice do odkrycia i cała masa przygód. Jest rok 1904, a rzecz dzieje się w Luizjanie. Grupa przyjaciół znajduje trzy dolary. Nie mają jednak żadnego pomysłu, jak wykorzystać tę kwotę. W końcu, po przejrzeniu jednego z katalogów sprzedaży wysyłkowej, decydują się na zakup rewolweru. Są przekonani o tym, że tak zyskają szacunek wśród kolegów. Zamiast upragnionej broni przyjaciele otrzymują tylko zepsuty zegarek. Tylko i aż, bo jak się szybko okazuje, przedmiot ten skrywa ogromną tajemnicę. Aby ją odkryć, zdecydują się wyruszyć w daleką podróż po Stanach Zjednoczonych. Tylko czy to, do czego dotrą, na pewno im się spodoba?

  • "Payback" - M.A. Griffin

To z pewnością powieść przygodowa dla młodzieży, która lubi szybkie zwroty akcji i piętrzące się zagrożenia. Tym razem czytelnik pozna grupę nastolatków, która zabiera bogatym i oddaje biednym - zupełnie jak słynny Robin Hood. Tyle że oni swoje akcje nagrywają i publikują na Youtube. W ten sposób szybko zyskują popularność w sieci. Kiedy jednak do ich grona dołącza jeden z wiernych fanów, Tom, przypadkiem ściąga na grupę uwagę policji i jednego z nieuczciwych biznesmenów, którego okradli. Kto jeszcze stanie na ich drodze?

Książki fantastyczno-przygodowe dla młodzieży - co warto znać?

Aktualnie coraz częściej w powieściach przygodowych uwzględnia się też wątki niezwykłe, typowe dla literatury fantasy. Więcej pojawia się więc książek fantastyczno-przygodowych dla młodzieży, które wprowadzają w czytelników w nieznany świat magii i niesamowitych stworzeń.

  • "Hobbit, czyli tam i z powrotem" - J.R.R. Tolkien

To jedno z bardziej popularnych dzieł autorstwa mistrza epickiego fantasy, J.R.R. Tolkiena. Młody odbiorca szybko rzuca się w wir zdarzeń wraz z tytułowym hobbitem Bilbem Bagginsem - choć ten na początku wzbrania się jak może przed przygodami. Gdy jednak któregoś dnia do jego domu przybywają krasnoludy i czarodziej Gandalf, musi zmienić swoje ostrożne plany. 

  • "Harry Potter i kamień filozoficzny" - J.K. Rowling

Trudno nie wspomnieć o pewnym słynnym czarodzieju. W pierwszej części cyklu "Harry Potter" czytelnik poznaje tytułowego bohatera i wraz z nimi wkracza do świata magii. Jedenastoletni Harry rozpoczyna naukę w szkole magii i czarodziejstwa Hogwart. Szybko znajduje sobie przyjaciół, jednak wśród nowych znajomych są też osoby, które nie życzą mu najlepiej. Co więcej jego główny przeciwnik, przerażający czarnoksiężnik Voldemort, jest bliżej niż chłopiec mógłby podejrzewać.

  • "Złodziej pioruna" - Rick Riordan

Powieść przygodowo-fantastyczna dla młodzieży "Złodziej pioruna" to pierwszy tom cyklu "Percy Jackson i bogowie olimpijscy". Percy’emu wydaje się, że jest zwykłym dwunastolatkiem. Tymczasem okazuje się jednak, że jest jednym z herosów. Aby uratować świat przed pewną zagładą, musi udać się w niebezpieczną misję u boku córki Ateny i pewnego satyra. Razem chcą odnaleźć bezczelnego złodzieja, który ukradł Zeusowi piorun. Czy mu się powiedzie i co go spotka?

Zobacz wideo "Nie w moim stylu ta piosenka jest" - dzieci o kultowej piosence lat 80-tych
Więcej o: