Książki o koniach. Najbardziej wzruszające i najciekawsze historie

Książki o koniach to ciekawe lektury, które wywołują emocje i uczą młodych ludzi empatii do zwierząt. Wiele spośród nich opowiada o dzieciach lub nastolatkach nawiązujących niezwykłą więź z końmi.

Młodzi odbiorcy lubią opowieści o zwierzętach. Często interesują się ich światem, zwyczajami, sposobami, w jaki komunikują się i współegzystują z człowiekiem. Oprócz kotów i psów, jednymi z ulubionych gatunków zwierząt wśród dzieci i młodzieży okazują się konie. Te piękne, szybkie, a zarazem delikatne stworzenia, które szybko zyskują sympatię czytelników. Nie każde dziecko może nawiązać przyjaźń z prawdziwym koniem, dlatego też chętnie śledzą losy fikcyjnych bohaterów przeżywających niesamowite przygody ze swoimi zwierzęcymi towarzyszami.

Zobacz też: Książki fantasy - doskonała lektura dla nastolatków

Książka o koniach dla młodzieży

Książki o koniach bardzo często są skierowane do nastolatków. To przede wszystkim powieści, które skupiają się na życiu ich rówieśników. Zwykle są to opowieści o relacjach ze zwierzętami opartych na zaufaniu, wsparciu, a także bezinteresownej przyjaźni. Wśród chętnie wybieranych pozycji o koniach dla młodzieży znajdują się chociażby:

  • Seria ''Heartland'', Lauren Brooke

Nastolatki na pewno chętnie sięgną po powieściową serię ''Heartland''. W pierwszym tomie zatytułowanym ''Powroty'', czytelnicy poznają Amy, dziewczynę, która wychowywała się wśród koni. Jej matka założyła dla nich schronisko, tytułowe Heartland w Wirginii. Trafiają tam głównie zwierzęta, które doznały jakiejś krzywdy. Amy angażuje się w pomoc na miejscu i bardzo przejmuje się losem podopiecznych schroniska. Któregoś dnia, gdy jest na przejażdżce konnej, dostrzega opuszczone gospodarstwo, a tam samotnego konia. Zwierzę jest zamknięte i skazane tylko na siebie. Dziewczyna natychmiast jedzie do matki, by wspólnie mogły powrócić do konia i mu pomóc. Niestety, w międzyczasie rozpętuje się burza, która mocno krzyżuje im plany.

W cyklu ''Heartland'' ukazało się w sumie dwadzieścia pięć tomów, na przykład: ''Po burzy'', ''Własna droga'', ''Trudne decyzje'', ''Co ma być, to będzie'' czy ''Kiedyś zrozumiesz''. Powieści z pewnością przypadną do gustu zwłaszcza nastoletnim miłośniczkom konnych wypraw.

  • ''Na ratunek Shanti'' Patricia Leitch

Powieść skupia się na losach zbuntowanej nastolatki, Jinny Manders, która wraz z bliskimi przenosi się z miasta do niewielkiej, górskiej wioski, Finmory. Jak łatwo się domyślić, dziewczyna ma słabość do zwierząt. Od dawna marzy o własnym kucu. Niespodziewanie jednak pojawia się piękna klacz Shanti, która potrzebuje jej pomocy. Jinny oczywiście postanawia zaoferować ją zwierzęciu.

''Na ratunek Shanti'' to pierwszy tom większej serii powieściowej ''Jinny z Finmory''. Wśród kolejnych części młodzi czytelnicy natrafią na przykład na tytuły, takie jak: ''Nieujarzmiona'', ''Letnia przygoda'' czy ''Czerwony Koń''.   

  • ''Elena. Wygrać z losem'', Nele Neuhaus

''Elena. Wygrać z losem'' rozpoczyna cykl powieściowy o dziewczynie, która jest zakochana w koniach. Jej rodzina zajmuje się prowadzeniem szkoły nauki jazdy konnej. Konkurencję robi im inna rodzina – Jungblutów. Jedni i drudzy wyraźnie się nie znoszą, choć Elena nie ma pojęcia, dlaczego tak jest. Najbardziej interesuje ją jej ulubiony wierzchowiec, Fritzi oraz Tim Jungblut, który naprawdę jej się podoba. Tymczasem jej dziadek walczy z długami. Aby spłacić wszystkie zaległości, rodzice Eleny będą musieli się zdecydować na zmiany, które dotkną także dziewczynę.

Dalsze historie o Elenie, Timie i koniach czytelnicy mogą śledzić w kolejnych odsłonach cyklu, na przykład w książkach: ''Burzliwe lato'', ''Zawody i rozterki'' czy ''Tajemnica stadniny''.

Zobacz też: Książki dla 10-latki: najciekawsze propozycje dla dziewczynek w wieku dziesięciu lat

Książki dla dzieci o koniach – co spodoba się najmłodszym?

Książki dla dzieci o koniach to szereg rozmaitych pozycji, które skupiają się na tych dostojnych zwierzętach. Najmłodsi najlepiej odnajdą się wśród takich tytułów, jak:

  • ''Koń na receptę'', Agata Widzowska-Pasiak

Powieść skupia się na Jagodzie, nieco zadufanej w sobie i kapryśnej dwunastolatce. Dziewczyna jest rozczarowana, ponieważ nie spędzi wakacji zagranicą, ale będzie musiała wyjechać do rodziny, na Kaszuby. Na miejscu nic jej nie pasuje – ani niezbyt przyjemny zapach zwierząt, ani domowe jedzenie, a zwłaszcza to, że nikt nie docenia jej markowych strojów. Jagoda jednak, trochę wbrew sobie, poznaje zupełnie innych rówieśników niż tych, których zna z miasta, a także niepełnosprawne dzieci, które uczęszczają tam na hipoterapię. Bliski staje się jej też jeden z koni, Szogun. Czy to możliwe, że obojętna i zdystansowana Jagoda znajdzie prawdziwe ciepło i dobro w swoim sercu?

  • ''Konie'', Iris Volant, ilustracje: Jarom Vogel

''Konie'' to piękna, bogato ilustrowana książka, w której autorzy przedstawili relacje między końmi a ludźmi, które rozwijały się od lat. Mały czytelnik dowie się, jakie są najpopularniejsze i najbardziej rozpoznawalne rasy tych zwierząt, a także jak wygląda ich szkielet i ogólna budowa. Nie zabraknie też szczegółowych informacji na temat końskiego charakteru.

  • ''Zbój. Opowiadania o koniach i konikach'', Renata Piątkowska

Zbiór końskich historii, z których każda ma zupełnie innego bohatera. Dzieci poznają między innymi Zbója, ogiera, który słynął z gryzienia i kopania, ale jego nastawienie do świata zmieniła chęć opieki nad źrebaczkiem-sierotą. Miłośnikom kotów z pewnością przypadnie do gustu koń Pędziwiatr, który zawarł przyjaźń właśnie z jednym z nich. W środku znalazło się też miejsce dla Raptusa, Olszynki, Huzara, niezależnej wyścigowej Klaczy Maciejki czy Bucefała, wiernego towarzysza Aleksandra Wielkiego.

Zobacz wideo Co dzieci sądzą o kasetach VHS?
Więcej o: