5 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o połogu. Niektóre mogą cię zaskoczyć

Połóg jest okresem, w którym ciało młodej mamy regeneruje się i stopniowo wraca do stanu sprzed ciąży. Na jego temat można usłyszeć wiele mitów, które nie zawsze są zgodne z prawdą. W artykule wskazujemy 5 rzeczy na temat połogu, o których powinny wiedzieć młode mamy.

Bez względu na to, czy poród odbywał się siłami natury, czy też przeprowadzono cesarskie cięcie, stanowił on duży wysiłek dla organizmu. Po urodzeniu dziecka kobiety odczuwają silne zmęczenie i potrzebują czasu na regenerację. Połóg zazwyczaj trwa około dwóch miesięcy. W tym okresie macica zaczyna się kurczyć, co może być bolesne. Zwykle dyskomfort jest najbardziej odczuwalny w czasie karmienia piersią, gdyż dziecko podczas ssania pobudza wydzielanie hormonów, nasilających obkurczanie macicy po porodzie. Młode mamy często konsultują swoje doświadczenia z koleżankami, które mają dzieci. Te, chociaż chcą udzielić dobrych rad, mogą przekazać im mity, które nie do końca pokrywają się z prawdą. W końcu każda kobieta przechodzi ten czas nieco inaczej i doświadczenia mam mogą się od siebie różnić. Poniżej wskazujemy 5 faktów na temat połogu. Niektóre mogą was zaskoczyć.

Umiarkowana aktywność fizyczna

Wiele młodych mam obawia się, że w okresie połogu podczas  schylania się, podnoszenia różnych przedmiotów, a nawet napinania mięśni, szwy mogą pęknąć, ale to nie prawda. Faktycznie, w ciągu sześciu tygodni po urodzeniu dziecka kobieta nie powinna się przemęczać, ale umiarkowana aktywność fizyczna jest wręcz wskazana. Już kilka dni po porodzie zaleca się krótkie spacery. Warto również wykonywać proste ćwiczenia macicy i napinać brzuch kilka razy dziennie.

Problem z hemoroidami

Nie każda mama wie, że hemoroidy po porodzie są bardzo częstym problemem, z którym zmagają się kobiety. Wśród czynników, które wywołuje żylaki odbytu są zaparcia, ale do ich powstania mogą przyczynić się także nieprawidłowa dieta oraz dźwiganie. Hemoroidy objawiają się pieczeniem i swędzeniem okolic odbytu oraz bólem występującym podczas oddawania stolca. Hemoroidy występujące po porodzie można leczyć domowymi sposobami. Pomocne będą ziołowe kompresy, a dodatkowo można zaopatrzyć się w dostępne w aptekach czopki i maści łagodzące ich objawy.

Zobacz wideo Friz skarży się na małą ilość snu. Trwa kolejny etap jego projektu

Rezygnacja z kąpieli

Prawdą jest, że kąpiele utrudnią gojenie się krocza oraz rany po ewentualnym cesarskim cięciu. Przez rozszerzoną po porodzie szyjkę macicy bakterie mogą z łatwością przeniknąć do jej wnętrza i doprowadzić do infekcji. Młode mamy powinny więc zastąpić kąpiele prysznicami, mając na względzie, że po ciąży należy położyć nacisk na pielęgnację krocza. Warto również podmywać się po każdej wizycie w toalecie, stosując płyny do higieny intymnej, które nawilżają i złagodzą podrażniania. 

Problemy z wypróżnianiem

Jako że często porody fizjologiczne rozpoczynają się biegunką, w ciągu pierwszych trzech dób po urodzeniu dziecka kobieta może nie odczuwać potrzeby wypróżnienia się. U wielu mam występują także zaparcia. Dlatego w połogu warto dbać o zdrową dietę i spożywać produkty bogate w błonnik, takie jak chleb pełnoziarnisty czy otręby. Po urodzeniu dziecka kobiety mogą również obawiać się oddawania moczu, sądząc, że może to grozić pęknięciem szwów. W praktyce zdarza się to jednak bardzo rzadko, chociaż poczucie dyskomfortu spowodowane gojeniem się miejsc intymnych jest już dość powszechne. Aby zminimalizować ból, można na początku spróbować oddawać mocz w pozycji stojącej.

Wydalanie odchodów popołogowych

Po urodzeniu dziecka macica oczyszcza się czego efektem jest wydzielina z pochwy w postaci śluzu, krwi oraz resztek błon płodowych. W ciągu pierwszego tygodnia po urodzeniu dziecka są krwiste, ale z czasem ich kolor zmienia się na różowawy, brązowy, a w końcowej fazie połogu, czyli około 5-6 tygodnia, bezbarwny lub żółty. Karmienie piersią i aktywność ruchowa w naturalny sposób przyspieszają proces oczyszczania się macicy. Kobiety w okresie połogu nie powinny stosować tamponów, a zamiast nich używać bawełniane podpaski, które należy regularnie  wymieniać.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.