Położna to jeden ze starszych zawodów świata. W okresie średniowiecza to akuszerki towarzyszyły przy porodzie, dziś tę rolę pełnią położne środowiskowe. Pomagają one kobietom w sprawach związanych z porodem, stanem po porodzie i z zajmowaniem się noworodkiem. By położna mogła stać się środowiskową, musi udać się na specjalny kurs, poszerzający wiedzę z zakresu ginekologii, położnictwa i neonatologii. Dodatkowo położna środowiskowa powinna dobrze poruszać się w tematach: pediatrii, seksuologii, psychologii, pedagogiki, socjologii i etyki.
Zgodnie z nowymi standardami opieki okołoporodowej, przyszła mama może wybrać, kto będzie prowadził jej ciążę - osobami uprawnionymi do tego rodzaju opieki w Polsce są bowiem ginekolodzy i położne. Warto wiedzieć, że od 2017 roku prowadzenie ciąży przez położne jest refundowane przez NFZ, a ich opieka jest pełnoprawną usługą dedykowaną dla kobiet.
Jeśli wybierzesz położną środowiskową, aby prowadziła twoja ciążę, według nowych standardów opieki okołoporodowej, pierwsza wizyta u niej powinna nastąpić do 10. tygodnia ciąży. W sumie takich wizyt do momentu porodu - jeśli wszystko z tobą i dzieckiem będzie dobrze - powinno być 10. Bez względu jednak na to, czy ciąża będzie prowadzona przez położną czy też przez lekarza lekarza, między 21. a 26. tygodniem ciąży warto, aby przyszła mama wybrała położną środowiskową, która przygotuje ją do porodu, a także będzie czuwała nią i dzieckiem w okresie połogu.
Co do zasady, od 21. tygodnia ciąży, przysługuje kobiecie bezpłatna opieka położnej środowiskowej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, a polega ona na spotkaniach edukacyjnych. Na tego rodzaju spotkaniach, położna ma za zadanie przygotować przyszłe mamy na zmiany zachodzące od pierwszych chwil ciąży, zarówno te fizjologiczne, jak i emocjonalne. Aby jednak skorzystać z tego rodzaju poradnictwa, do 21. tygodnia ciąży należy złożyć deklarację wyboru położnej w placówce POZ, która ma podpisaną umowę z NFZ.
Świeżo upieczona mama tuż po urodzeniu dziecka wymaga opieki. Nie chodzi tylko o wsparcie bliskich, a szczególnie męża, ale również o fachową pomoc medyczną. Połóg jest trudnym czasem dla każdej kobiety; w tym okresie w organizmie zachodzą naprawdę poważne zmiany. Po pierwsze, ciało musi po porodzie wrócić na swoje poprzednie "obroty", co polega na wyrównaniu gospodarki hormonalnej i wzmocnieniu możliwości fizycznych kobiety. Należy pamiętać, że w stanie błogosławionym zachodzą ogromne zmiany i dzieje się to przez 9 miesięcy, zatem na powrót do poprzedniego stanu również potrzeba czasu. W czasie połogu może pojawić się kilka bolesnych dolegliwości - np. ból podczas oddawania moczu czy stolca, bóle brzucha, krwawienie z dróg rodnych, a do tego często dochodzą trudne do zniesienia huśtawki nastrojów. Zadaniem położnej środowiskowej jest wsparcie młodej mamy w tym czasie, a tłumaczenie i udzielanie porad dotyczy tego, jak młoda mama ma sobie poradzić. Położna pełni rolę pielęgniarki/opiekunki medycznej i może zareagować na ewentualne nieprawidłowości.
Ile wizyt położnej przysługuje każdej mamie? Czy warto z nich skorzystać?
Wiele kobiet zastanawia się, ile spotkań z położną przysługuje jej w ramach bezpłatnej opieki. Niektóre są wręcz przekonane, że taka wizyta możliwa jest tylko raz. W rzeczywistości prawnej położna ma obowiązek odwiedzenia młodej mamy 4-6 razy podczas połogu (6 tygodni od czasu porodu). Taką możliwość oferuje polskie państwo, ale nie każda mama musi się na tyle wizyt zdecydować. Odmowa drugiej czy też trzeciej wizyty jest całkowicie dopuszczalna. Należy jednak zaznaczyć, że pierwsza wizyta odbyć się powinna w ciągu pierwszych 48 godzin po wyjściu ze szpitala świeżo upieczonej mamy.
Korzystanie z wizyt położnej środowiskowej nie jest obligatoryjne. Można z nich skorzystać lub nie - wszystko zależy od tego, czego potrzebuje kobieta. Obecnie prawo daje możliwość zaproszenia położnej do domu, ale równie dobrze można odmówić przyjęcia wizyty. Położne zachęcają jednak do kontaktu podkreślając, że taka wizyta może przynieść same korzyści. Bardzo często okazuje się, że po pierwszym spotkaniu z położną środowiskową, mamy nie chcą umawiać się na kolejną wizytę, a potem zaczynają borykać się z rozmaitymi problemami. To rodzi kolejne problemy, które mogą przerastać kobietę świeżo po porodzie. Dzięki opiece położnej, jej fachowej pomocy i wsparciu łatwiej jest odnaleźć się w nowej sytuacji i zdobyć pewność, że właściwie dba się o noworodka. Ponieważ ciało kobiety bardzo zmienia się po urodzeniu dziecka, nie wszystko może być dla kobiet zrozumiałe. Zatem zamiast zamykać się w domu ze swoimi wątpliwościami czy skrępowaniem, lepiej poradzić się osoby doświadczonej, jaką jest położna środowiskowa.
Kobiety często zastanawiają się, jak należy przygotować się do pierwszej wizyty położnej środowiskowej - czy trzeba specjalnie przygotować dom i dziecko. W rzeczywistości nie warto sobie zawracać tym głowy, gdyż wizyta położnej nie wymaga żadnych przygotowań. Doświadczona położna nie będzie patrzyła na nie do końca idealnie posprzątane mieszkanie, nie będzie oceniała stroju albo makijażu mamy. Całkowicie naturalne jest, że priorytetem jest w tym czasie dziecko. To, co jednak możesz zrobić i z pewnością warto, to sporządzić listę pytań i wątpliwości, które chce się poruszyć z położną. Podczas wizyty można zapomnieć o części z nich, a kolejne spotkanie może się nie odbyć w bliskim czasie.