Krwawienie z dróg rodnych: przyczyny, diagnostyka i leczenie

Krwawienie z dróg rodnych może pojawić się z różnych przyczyn, nie tylko z powodu miesiączki. Może dotyczyć kobiet w każdym wieku: tak nastolatki, jak i seniorki, kobiety w ciąży i po menopauzie.

Krwawienie z dróg rodnych może być zarówno prawidłowe (to fizjologiczne następstwo cyklu miesięcznego), jak nieprawidłowe. Wówczas jest objawem nieprawidłowości bądź chorób. Prawidłowe krwawienie z dróg rodnych, czyli menstruacja, pojawia się cyklicznie. Pierwsza miesiączka kobiety, zwana menarche pojawia się zwykle między 12. a 13. rokiem życia. Koniec okresu płodności kobiety, zwany menopauzą, występuje zwykle pomiędzy 45. a 55. rokiem życia.

Nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych mogą pojawić się u kobiety w każdym wieku, tak w okresie dojrzewania czy po menopauzie, jak i w wieku rozrodczym. Zdarzają się również ciężarnym. Krwawienia i plamienia to jedne z najczęstszych objawów zgłaszanych przez kobiety ginekologom.

Cykl miesiączkowy to coś, co warto znać. Kiedy wypadają dni płodne i niepłodne? Zobaczcie:

Zobacz wideo

Krwawienie z dróg rodnych: przyczyny

Najczęstszymi przyczynami nieprawidłowego krwawienia z dróg rodnych są nieprawidłowości hormonalne, zwłaszcza zaburzenia równowagi pomiędzy estrogenem i progesteronem, dwoma ważnymi hormonami płciowymi. Wówczas pojawiają się obfite miesiączki lub krwawienia między miesiączkami.

Inne przyczyny krwawienia z dróg rodnych to:

  • mięśniaki macicy, polipy, torbiele,
  • endometrioza, zespół policystycznych jajników,
  • zapalenia błony śluzowej macicy, zapalenie szyjki macicy, zapalenie endometrium,
  • różne nieprawidłowości anatomiczne, które mogą występować w pochwie, szyjce macicy, jajowodach czy jajnikach,
  • cykle bezowulacyjne, czyli takie, kiedy nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej z jajnika. To najczęstsza przyczyna krwawienia w okresie dojrzewania,
  • nowotwory narządów rodnych, zwłaszcza endometrium i szyjki macicy (np. rak szyjki macicy, rak trzonu macicy),
  • antykoncepcja hormonalna (np. wkładka domaciczna wydłuża miesiączkę, a doustne środki antykoncepcyjne zmniejszają krwawienie miesiączkowe),
  • stres, anoreksja: miesiączki pojawiają się rzadziej lub w ogóle zanikają,
  • przedwczesne pokwitanie u dzieci,
  • bardzo obfite miesiączki mogą być wynikiem zaburzeń krzepnięcia, niedoczynność tarczycy lub tocznia układowego.

Krwawienie z dróg rodnych w ciąży i po porodzie

To niepokojący objaw i wymaga konsultacji z lekarzem. Przyczyny mogą być różne. Na początku ciąży za pojawienie się plamienia czy krwawienia może odpowiadać zarówno burza hormonalna, jak i ciąża pozamaciczna, czyli ektopowa, która najczęściej lokalizuje się w obrębie jajowodu. Oprócz krwawienia pojawia się ból brzucha.

Krwawienie z dróg rodnych może również świadczyć o poronieniu, a także zwiastować takie patologie jak łożysko przodujące czy przedwczesne oddzielanie się łożyska (odklejania) łożyska. Stany te mogą być zagrożeniem życia i zdrowia zarówno ciężarnej, jak i dziecka.

Krwawienie z dróg rodnych może również pojawić się po porodzie. Choć nieduże krwawienie jest zjawiskiem fizjologicznym, czasem dochodzi do krwotoku. Jeżeli krwawienie pojawi się w ciągu doby po porodzie, mówi się o krwotoku wczesnym, a jeśli pojawi się w czasie połogu, jako późny.

Najczęstszą przyczyną wczesnego krwotoku poporodowego jest:

  • atonia macicy, czyli niedostateczne obkurczenie się mięśnia macicy po porodzie,
  • urazy w obrębie dróg rodnych (np. pęknięcie szyjki macicy),
  • pozostałości łożyska w jamie macicy.

Krwawienie z dróg rodnych: diagnostyka i leczenie

Nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych powinno skłonić do wizyty u ginekologa. W diagnostyce bardzo ważny jest wywiad lekarski, badanie przeprowadzone przez specjalistę, jak również wykonanie badań krwi, badań bakteriologicznych wymazu z kanału szyjki macicy, badania cytologicznego oraz innych badań zleconych przez lekarza w kierunku różnych chorób ogólnoustrojowych. Bardzo ważne jest badanie USG, które pozwala potwierdzić bądź mięśniaki czy polipy.

Leczenie nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych zależy od przyczyny. Jeżeli podłożem problemu są choroby układowe czy przewlekłe, należy wdrożyć stosowne leczenie, prowadzone najczęściej przez specjalistę. W wielu przypadkach niezbędne jest włączenie terapii hormonalnej. W okresie dojrzewania bardzo często wystarczy obserwacja. Czasem konieczny jest zabieg chirurgiczny, a u starszych kobiet często rozważane jest usunięcie macicy. Krwawienia wynikające ze skrócenia fazy folikularnej (pierwsza faza cyklu) normują się samoistnie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA