Zaburzenia wypróżniania w ciąży i po porodzie - jakie są najczęstsze i jak sobie z nimi radzić?

Zaburzenia wypróżniania w ciąży i po porodzie są problemem wielu kobiet. Dzieje się tak, ponieważ ciąża oraz poród mają bardzo duży wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego, a i pojawianie się nieprawidłowości w jego obrębie.

Zaburzenia wypróżniania w ciąży i po porodzie są związane ze zmianami w fizjologii i anatomii ciężarnej kobiety, które wpływają na funkcjonowanie przewodu pokarmowego i dna miednicy. Nie bez znaczenia są trudy porodu. Kobiety w ciąży oraz świeżo upieczone mamy najczęściej skarżą się na zaparcia, wypróżnienia przy dużym parciu, wolne stolce, bolesne wypróżnianie z uwagi na obecność hemoroidów, jak również niekontrolowaną ucieczkę gazów lub brudzenie bielizny.

Najczęstsze zaburzenia wypróżniania w ciąży i po porodzie

Zaparcie to dominująca dolegliwość ze strony przewodu pokarmowego, którą zgłaszają ciężarne i kobiety w połogu. Szacuje się, że problem dotyczy niemal połowy pań. Choroba hemoroidalna z kolei dotyczy nawet 85 proc. kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Hemoroidy w ciąży pojawiają się wskutek zalegania krwi żylnej, są również związane z przewlekłymi stanami zapalnymi kanału odbytu. W ciąży lub w czasie porodu bardzo często dochodzi do wypadania hemoroidów powiększonych przed ciążą. Częstą przypadłością są trudności związane z samym aktem wypróżniania.

Nie wszystkie zaburzenia wypróżniania w ciąży i po porodzie są przez kobiety zgłaszane lekarzom. Dlaczego? Po pierwsze to dla wielu kobiet to kwestia wstydliwa. Po drugie dolegliwości te są często traktowane przez ginekologów marginalnie. Po trzecie, kobiety często zakładają, że w ciąży zaburzenia ze strony układu pokarmowego są czymś normalnym i okresowym - miną po porodzie bądź połogu, kiedy organizm wróci do formy sprzed ciąży.

Swędzenie odbytu, brzydki zapach z ust, niekontrolowane gazy - trudno o tym rozmawiać? Sam objaw to większy problem niż twój wstyd. W skrajnych wypadkach może zagrażać życiu. Kiedy?

Zobacz wideo

Zaburzenia wypróżniania w ciąży

Przyczynami zaburzenia wypróżniania w ciąży są zmiany, jakie zachodzą w organizmie ciężarnej. Największe znaczenie mają:

  • zmiany hormonalne,
  • powiększenie macicy,
  • zwiększenie objętości krwi krążącej,
  • zwiększenie masy ciała ciężarnej,
  • nagła zmiana nawyków żywieniowych,
  • resorpcja zwrotna wody, co powoduje zagęszczenie stolca,
  • brak aktywności fizycznej.

Zaburzenia wypróżniania w ciąży zwykle prowokuje macica. Jej powiększanie się wywołuje znaczne zmiany narządów jamy brzusznej i miednicy. Dochodzi do obniżenia pęcherza moczowego, szyjki macicy oraz odbytu, zwłaszcza w trzecim trymestrze. Jej ucisk zaburza prawidłowe funkcjonowanie jelit. Zmiany w konfiguracji narządów miednicy, uciśniętych przez powiększającą się macicę są także przyczyną trudności związanych z samym aktem wypróżniania.

Nie bez znaczenia są hormony, na przykład progesteron: zarówno jego relaksacyjne działanie na mięśnie gładkie cewy pokarmowej (co wydłuża pasaż jelitowy), jak i hamowanie wydzielania motyliny odpowiadającej za stymulację skurczu błony mięśniowej jelit. Można więc powiedzieć, że zaburzenia wypróżniania w ciąży pojawiają się w następstwie zmian hormonalnych oraz mechanicznego ucisku, jaki wywiera powiększająca się macica.

Nie bez znaczenia jednak jest zwiększenie objętości krwi krążącej, co wiąże się z niedokrwistością ciężarnych. W takiej sytuacji często konieczne staje się stosowanie preparatów żelaza, których działaniem niepożądanym są zaparcia lub ich nasilenie. Zaburzenia wypróżniania spowodowane są również zwiększeniem masy ciała ciężarnej, radykalną zmianą diety oraz brakiem aktywności fizycznej.

Zaburzenia wypróżniania po porodzie

Po porodzie świeżo upieczone mamy często cierpią na różne zaburzenia wypróżniania. Zdarza się, że boją się pójść do toalety, ponieważ mają poczucie, że może dojść do uszkodzenia gojącego się krocza. Paraliżuje je również wizja towarzyszącego defekacji bólu. Zaburzenia wypróżniania po porodzie wywołuje również zmieniona, spowolniona perystaltyka jelit oraz obecność hemoroidów, które krwawią podczas defekacji. W rezultacie wstrzymywanie się przed wypróżnieniem może prowadzić do utwardzenia mas kałowych i zaparcia stolca, a także do powstania hemoroidów.

Zaburzenia wypróżniania po porodzie są również związane z osłabieniem mięśni dna miednicy oraz nacięciem krocza podczas porodu naturalnego. Po cesarskim cięciu zaburzenia wypróżniania wynikają także z zastosowanego znieczulenia.

Zaburzenia wypróżniania w ciąży i po porodzie - co robić?

Zaburzenia wypróżniania w ciąży i po porodzie są dokuczliwe, ale rzeczywiście często mijają z czasem. Dolegliwości z nimi związane można łagodzić domowymi sposobami. Pomóc może włączenie do diety błonnika, zarówno w postaci owoców i warzyw, jak i np. otrębów. Należy unikać wzdymających potraw, a także wypijać dużo płynów - około dwóch litrów dziennie. Cięższe przypadki wymagają konsultacji z lekarzem. Pomóc może zarówno lekarz rodzinny, jak i ginekolog, najlepiej jednak zwrócić się o pomoc do gastrologa.

Więcej o: