Duphaston - co to za lek i jaki ma wpływ na ciążę?

 Duphaston jest lekiem, którego głównym składnikiem, substancją czynną, jest syntetyczny progesteron. Lekarze zapisują go kobietom mającym problem z poziomem tego żeńskiego hormonu. Co to za lek? Jaki ma wpływ na ciążę?

Co to za lek i kiedy się go stosuje?

Duphaston to lek stosowany, gdy poziom progesteronu u kobiety jest za niski - jego głównym składnikiem jest dydrogesteron, czyli syntetyczny żeński hormon płciowy. Lekarze przepisują duphaston na wywołanie okresu, przy dolegliwym zespole napięcia przedmiesiączkowego, endometriozie, po operacji usunięcia jajnika, przy krwawieniach z dróg rodnych, przy menopauzie. Coraz częściej zalecany jest również kobietom w ciąży, jeśli wystąpiły u nich plamienia lub krwawienie z dróg rodnych i grozi im poronienie. Profilaktycznie jest zapisywany również paniom mającym za sobą ciąże, które zakończyły się poronieniami i nie udało się ustalić ich przyczyny. 

Zobacz wideo

Duphaston a ciąża

Progesteron jest hormonem, który odgrywa najważniejszą rolę podczas ciąży. Pomaga utrzymać ciążę w pierwszym jej trymestrze - zanim wytworzy się łożysko. Później, w drugim i trzecim trymestrze, hamuje skurcze macicy, które mogą wywołać przedwczesny poród. Jeśli zatem ilość progesteronu u przyszłej mamy - przede wszystkim do około 18 tygodnia ciąży - jest niewystarczająca, lekarze muszą podnieść poziom tego hormonu i często przepisują duphaston, aby zmniejszyć ryzyko poronienia. I właśnie potwierdzony badaniami niedobór tego hormonu powinien być przesłanką do przepisania leku - lekarz, który go zaleca, powinien mieć pewność, że np. plamienie jest tym spowodowane. 

Duphaston - skutki uboczne? 

Skutki uboczne przyjmowania duphastonu to m.in. zmiana objętości krwi miesięcznej, wtórny brak okresu, a także nudności, wymioty, reakcje alergiczne, zmiany libido, stany depresyjne, bóle głowy i wzdęcia. Jeżeli lek przyjmuje ciężarna, dolegliwości związane ze złym samopoczuciem mogą być odczuwane zdecydowanie intensywniej, dlatego wiele kobiet narzeka na reakcje organizmu po przyjęciu duphastonu. Popularne jest również przekonanie o tym, że po tym leku się tyje. Lekarze jednak uważają, że duphaston i tycie nie mają zbyt wiele wspólnego - przyczyn nadmiernego przybierania na wadze należy szukać gdzie indziej. Niektórzy za to zwracają uwagę, że nadmiar progesteronu, mogący się zdarzyć, gdy lek stosowany jest bez uprzednich badań poziomu hormonu, może mieć zły wpływ na układ moczowy dziecka, a u chłopców może powodować wnętrostwo. Na te przypuszczenia nie ma jednak naukowych dowodów. 

Duphaston a luteina

W niektórych przypadkach alternatywą do stosowania duphastonu może być luteina. Podczas gdy ten jest syntetycznym środkiem, luteina to naturalny, czysty progesteron, ma zarówno podobne działanie, jak i skutki uboczne, które mogą nastąpić po jej przyjęciu. Jest również tańsza i wiele kobiet lepiej ją toleruje, jednak, jeśli jest przyjmowana dopochwowo, może sprzyjać infekcjom intymnym. Kobiety często zastanawiają się, czy lepiej przyjmować luteinę, czy duphaston, zwłaszcza gdy koleżanki opowiadają o zaletach jednego lub drugiego z leków. Niezależnie od tym opinii pamiętaj jednak, że każdy przypadek jest indywidualny - twój organizm może na przykład inaczej reagować na substancje poboczne zawarte w tabletkach - i każdą decyzję o ewentualnej zmianie leku należy skonsultować z lekarzem prowadzącym! 

To także może cię zainteresować:

Więcej o: