Ból głowy w ciąży - przyczyny i sposoby

Ból głowy w ciąży to uciążliwa dolegliwość, której doświadcza wiele ciężarnych. Gdy towarzyszą jej inne niepokojące objawy, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Ból głowy w ciąży – co to oznacza?

Co oznacza taki ból głowy? Czy zawsze musimy się nim niepokoić? Okazuje się, że w okresie ciąży to bardzo powszechna dolegliwość. Z tej przyczyny często się ją ignoruje, a ciężarne panie słyszą, że trzeba się do tego po prostu przyzwyczaić. Czasami ból jest jednak na tyle intensywny, że utrudnia normalne funkcjonowanie.

Główne przyczyny tej dolegliwości to przede wszystkim stres, zmęczenie, hałas, zła dieta oraz zbyt mała ilość snu. W większości przypadków taki ból nie sygnalizuje nic groźnego. Jest jednak dla nas wyraźnym sygnałem, że powinniśmy zmienić styl życia.

  • Ból głowy w ciąży to najczęściej nic groźnego, jeśli jednak coś cię niepokoi, skonsultuj się z lekarzem
  • Często wystarczy zmiana przyzwyczajeń, trybu życia
  • Za ból głowy odpowiedzialne są także hormony, gdy ustabilizują się, dolegliwość mija

Warto także wspomnieć, że przyszłym mamom często zaleca się rezygnację z picia kawy w okresie ciąży. Każdy, kto próbował kiedykolwiek zerwać z kofeinowym nałogiem, wie, że takie próby często kończą się dosyć intensywnym bólem głowy.

Zobacz także: Kawa w ciąży - czy szkodzi?

Istotną przyczyną, która wywołuje tę dolegliwość, są także zmiany hormonalne zachodzące w organizmie przyszłej mamy. Bywają one szczególnie intensywne w pierwszym trymestrze ciąży. Wówczas takie bóle mogą być częste i intensywne. Później, gdy sytuacja hormonalna się stabilizuje, bóle przestają być aż tak uciążliwe.

Co na ból głowy w ciąży? Poznaj bezpieczne sposoby

Często najlepszym i zarazem najprostszym lekarstwem w tego typu przypadkach okazuje się zmiana stylu życia. Przestrzeganie kilku zasad pomoże ci wyeliminować uciążliwy ból głowy w ciąży. O czym powinna pamiętać każda ciężarna?

  • W ciąży (w szczególności w pierwszym trymestrze) musisz więcej spać. Zaleca się nawet 8-10 godzin snu w ciągu doby.
  • Dobrym sposobem jest także dotlenienie organizmu. To osiągniesz dzięki dłuższym, relaksującym spacerom.
  • Pij sporo wody. Mało kto wie, że odwodnienie także może objawiać się przez dokuczliwy ból głowy.
  • Zwolnij tempo: zadbaj o jak największe dawki relaksu w ciągu dnia i wyeliminuj stres z życia. Pamiętaj, że teraz priorytetem jest twoje zdrowie.

Inne popularne metody to np. chłodne okłady na czoło oraz delikatny masaż twarzy wykonywany kolistymi ruchami.

Silny ból głowy w ciąży i inne niepokojące objawy

Kiedy ból głowy powinien cię zaniepokoić? Takie sygnały od organizmu to znak, że potrzebna jest szybka wizyta u lekarza.

  • Gdy ból jest znacznie silniejszy niż ten, którego zazwyczaj doświadczałaś przed ciążą.
  • Jeśli bólowi towarzyszą problemy ze wzrokiem, drgawki, gorączka, nudności oraz obrzęki kończyn i twarzy .
  • Niepokojące jest także znacznie podwyższone ciśnienie.

Wiele kobiet przyznaje się do przyjmowania w takich sytuacjach paracetamolu. Jednak zdania wśród specjalistów w tej kwestii są podzielone. Przyjmowanie tego typu leków zawsze należy więc konsultować z lekarzem.

Ból głowy w ciąży to w większości przypadków nic groźnego. Często najlepszym lekarstwem okazuje się po prostu zmiana niektórych nawyków. Jednak nie powinniśmy lekceważyć niektórych niepokojących sygnałów, które mogą być sygnałem jakiejś poważniejszej dolegliwości.

Zobacz także:

Bóle brzucha w ciąży, czyli jakie dolegliwości w II trymestrze?

Cukrzyca ciążowa? Nie martw się!

Różyczka w ciąży: co musisz wiedzieć?

Więcej o:
Copyright © Agora SA