Blizna po cesarce - jak o nią dbać?

Blizna po cesarce jest pamiątką po porodzie, który nie odbył się siłami natury. Cesarskie cięcie, bo o nim mowa, jest poważną operacją, na szczęście po zagojeniu się rany ślad po niej jest niemal niewidoczny. Pielęgnacja blizny po cesarce wymaga specjalnej uwagi. Jak to robić? Jak łagodzić dolegliwości?
Zobacz wideo

Blizna po cesarce, czyli po cesarskim cięciu, najczęściej jest linią w dole brzucha, poniżej linii bikini. Cięcie wykonuje się metodą poprzecznego cięcia nadłonowego - przecina się skórę, powięź, mięśnie brzucha i mięsień macicy. Blizna po cesarce nie jest duża, ma długość około 10 centymetrów i szerokość do 3 mm. Jej położenie sprawia, że można ją ukryć tak pod bielizną, jak i bikini. Dawniej cięcie wykonywano pionowo, a sama blizna nie była zbyt subtelna.

Blizna po cesarce - pielęgnacja świeżej rany

Zarówno rana, jak i blizna po cesarce, wymagają przestrzegania zasad higieny i szczególnej pielęgnacji. To ważne tak dla zdrowia, jak i ze względów estetycznych.

Po cesarskim cięciu, które jest operacyjnym sposobem na zakończenie ciąży i ukończenie porodu, po zszyciu poszczególnych powłok na bliznę zakłada się jałowy opatrunek. Zmienia się go po upływie pierwszej doby. Na tym etapie należy go obserwować. Jak o niego dbać? Kontrolować, czy nie doszło do krwawienia, utrzymywać w czystości, nie moczyć. Kiedy opatrunek nasiąknie krwią bądź dostanie się do niego woda podczas brania prysznica, należy go zmienić.

Kiedy po kilku dniach z rany po cesarce zostanie zdjęty opatrunek, należy ją myć wodą, najlepiej z szarym mydłem, żelem do higieny intymnej lub hipoalergicznym przeznaczonym dla dzieci. Zaleca się częste przemywanie blizny, nawet 4 razy dziennie. Ważne jest, by codziennie przetrzeć ją spirytusem, roztworem soli fizjologicznej lub środkiem do odkażania ran, błony śluzowej i skóry. Trzeba pamiętać, by do zabiegów w okolicy blizny po cesarce używać jałowych gazików. Warto również w tym czasie zakładać jednorazowe majtki poporodowe, ponieważ tradycyjna bielizna może podrażniać ranę bądź ją uciskać. Na gojącą się ranę nie wolno stosować maści przeciwbólowych. Warto jej za to zapewnić dostęp do powietrza.

W tym okresie lepiej zrezygnować z kąpieli na rzecz prysznica. Po umyciu się ranę należy dokładnie osuszyć za pomocą jednorazowego, papierowego ręcznika. Nie poleca się używania zwykłego ręcznika. Należy unikać sytuacji, które nasilają ból blizny po cesarce (jak choćby dźwiganie, podnoszenie ciężkich przedmiotów, wykonywanie gwałtownych ruchów).

Po kilku dobach zdejmowane są szwy pooperacyjne. Szwy zewnętrzne są zazwyczaj nierozpuszczalne. Jeśli zastosowano szwy rozpuszczalne śródskórne, nie trzeba nic z nimi robić. Do czasu zdjęcia szwów mówi się o ranie pooperacyjnej.

Blizna po cesarce - jak łagodzić dolegliwości?

Po zdjęciu szwów, kiedy rana się zagoi, na bliznę po cesarce można stosować różne preparaty, zarówno maści, jak i plastry zawierające silikon. Używanie ich łagodzi dolegliwości związane z gojeniem się rany, zapobiega powstawaniu blizny przerosłej i bliznowcom. Silikon można stosować około 10 dni od operacji, po wygojeniu rany. Inną substancją, po którą warto sięgnąć, myśląc o bliźnie po cesarce jest kwas hialuronowy, który wspiera procesy regeneracji skóry i zapobiega przerostom.

Kiedy dojdzie do całkowitego zagojenia się blizny, czyli mniej więcej po okresie połogu, można stosować preparaty zawierające ekstrakt z cebuli, heparynę i alantoinę.

Gdy rana trudno się goi, nie chce się zrosnąć, z pomocą przychodzą preparaty i plastry ze srebrem. Mają działanie osuszające i przeciwbakteryjne.

Smarując bliznę po cesarce maścią, można robić masaże, wykonując ruchy okrężne wzdłuż i poprzeczne wokół niej. Samej blizny nie wolno jeszcze dotykać, nie wolno też równocześnie rozciągać jej w przeciwnych kierunkach. Masaże zapobiegają przerastaniu tkanek, uelastyczniają je, przyspieszają krążenie w okolicy blizny, wspierają proces regeneracji.

Innym zabiegiem, już specjalistycznym, który zmniejsza widoczność blizny po cesarce, jest laser. Jego światło przyspiesza gojenie blizny, ponieważ wspomaga naturalne procesy regeneracyjne.

Blizna po cesarce - kiedy do lekarza?

Blizna po cesarce może być dokuczliwa nawet przez dwa miesiące, a jej ból może trwać aż do sześciu miesięcy po porodzie, choć z dnia na dzień powinno być coraz lepiej. Są jednak sytuacje, które powinny skłonić do wizyty u lekarza. Co jest niepokojące?

  • Rana jest czerwona, zaogniona, pojawia się obrzęk i bardzo silny ból - być może doszło do zakażenia.
  • Znaczny ból nie mija po upływie sześciu tygodni, czyli po połogu.
  • Kiedy po powrocie menstruacji na bliźnie pojawi się zgrubienie.
Więcej o: