Religia przeniesiona ze szkoły do sali katechetycznej. "Decyzję w tej sprawie przyjęto jednogłośnie"

Uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu, którzy chodzą na lekcje religii, będą się musieli na nie przespacerować do sali katechetycznej należącej do tamtejszej parafii.

Więcej tematów związanych ze szkołami i edukacją na stronie Gazeta.pl. 

Wyniki niedawnych wyborów parlamentarnych sprawiły, że wiele osób (w tym oczywiście nauczycieli) liczy na zmiany w polskim szkolnictwie. Niektórzy uważają, że gdy na stanowisku ministra edukacji i nauki (które aktualnie obejmuje jeszcze Przemysław Czarnek) pojawi się ktoś inny, pozycja religii w publicznych szkołach może się osłabić. Tym bardziej że frekwencja na katechezie wciąż spada. Jedna ze szkół zdecydowała się na przeprowadzenie lekcji religii poza swoją placówką. W tym przypadku decyzja była podyktowana problemami z pomieszczeniem wszystkich klas w budynku, a załatwienie formalności było bardzo pracochłonne.

Zobacz wideo Jakie są problemy polskiej edukacji? "Każdy musi iść na korki" [SONDA]

Religia przeniesiona do sali katechetycznej

Sprawa dotyczy zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu (województwo małopolskie). Placówka cieszy się wielkim zainteresowaniem absolwentów szkół podstawowych z regionu (w tym roku szkolnym przyjęła 150 pierwszoklasistów, a naukę w szkole rozpoczęło w sumie 580 uczniów). Dyrekcja robi, co może, żeby wszystkich pomieścić i żeby zajęcia nie musiały się odbywać do późnych godzin. W związku z tym pojawił się pomysł, żeby lekcje religii przenieść do znajdującej się nieopodal sali katechetycznej.

To nie było takie łatwe

Żeby katecheza mogła się odbywać w sali katechetycznej, dyrekcja szkoły najpierw musiała skonsultować swój pomysł z parafią św. Wawrzyńca w Wojniczu, do której należy sala. Potem trzeba było wystąpić o zgodę do tarnowskiego starostwa, które prowadzi zespół szkół, a decyzja musiała być podjęta przez Radę Powiatu Tarnowskiego. "Decyzję w tej sprawie przyjęto jednogłośnie, bo to jest potrzeba bardzo pilna. Nie możemy dopuścić do takich sytuacji, że uczniowie uczą się w szkole do późnych godzin popołudniowych czy wieczornych" - czytamy słowa Romana Łucarza, starosty tarnowskiego na portalu tarnow.naszemiasto.pl. Nie obeszło się też bez pytania o zgodę Małopolskiego Kuratorium Oświaty. Uchwałę dotyczącą dodatkowej lokalizacji do prowadzenia katechezy przyjęto 24 października. 

Jest niedaleko, droga jest bezpieczna

Sala katechetyczna, do której na lekcje religii będą chodzić uczniowie tarnowskiej szkoły, znajduje się 250 metrów od gmachu placówki. Dyrekcja szkoły zapewnia, że trasa jest bezpieczna, uczniowie będą chodzić chodnikiem i oznakowanym przejściem dla pieszych.

Więcej o:
Copyright © Agora SA