Po dwóch miesiącach wakacji uczniowie wrócili do szkół w środę 1 września. Temu wydarzeniu towarzyszyły szczególne emocje w związku z doniesieniami o zbliżającej się czwartej fali epidemii koronawirusa. W ubiegłym roku szkolnym dzieci i młodzież również rozpoczęli naukę w trybie stacjonarnym, ale z powodu zagrożenia epidemicznego, podjęto decyzję o wprowadzeniu edukacji zdalnej. Przeniesienie się ze szkolnych ławek przed ekrany monitorów nie odbiło się zbyt dobrze ani na ich wiedzy, ani na samopoczuciu. Wielu z nich obawia się, że tym razem sytuacje może się powtórzyć.
Do sprawy odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski, który w środę 1 września został zaproszony do "Gościa Wydarzeń". Zapewnił wówczas, że daje gwarancję nauki stacjonarnej na określony czas.
Daję gwarancję co najmniej na miesiąc, dwa. Warto spojrzeć na pewne poziomy zaszczepień wśród dzieci, które wbrew pozorom są całkiem niezłe, jak na ten okres powakacyjny. Blisko 30 proc. dzieci w wieku 12-15 lat mamy już teraz zaszczepionych
- mówił.
Zarówno uczniów, jak i nauczycieli co roku szczególnie interesuje kalendarz roku szkolnego. Informacje o dniach wolnych pozwalają im lepiej zaplanować pracę oraz naukę. Wiadomo, że tym razem na jesieni uczniów będą czekały trzy ważne terminy. Pierwszym jest Dzień Edukacji Narodowej, który wypada w czwartek 14 października. Wówczas w wielu szkołach organizowane są różnego rodzaju uroczystości i apele. Kolejnym ważnym terminem jest poniedziałek 1 listopada, kiedy obchodzimy Wszystkich Świętych oraz czwartek 11 listopada, kiedy wypada Dzień Niepodległości.
W odróżnieniu od roku szkolnego 2020/2021 tym razem ferie zimowe nie będą przebiegały w jednym terminie dla wszystkich województw. Zimowe wolne zaplanowano na cztery tury, tak, jak miało to miejsce przed pandemią. Poniżej opublikowaliśmy dokładny kalendarz roku szkolnego 2021/2022.