Próbne matury już w marcu. Dyrektor CKE: Uczniowie będą odpowiadali normalnie, w szkole

Dyrektor CKE Marcin Smolik zapowiedział przybliżone terminy próbnych matur. Odbędą się one w szkołach. - Podobnie jak w 2020 roku obowiązywać będzie pełny reżim sanitarny. Uczniowie zdejmą maseczki dopiero po zajęciu miejsc - zaznaczył.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z polsatnews.pl poinformował, że trwają ostateczne ustalenia dotyczące reżimu sanitarnego na maturach. Zasady są konsultowane w Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Chociaż matura zostanie przeprowadzona stacjonarnie, uczniowie, podobnie jak w ubiegłym roku, będą musieli przestrzegać określonych zaleceń.

Próbne matury już w marcu - na jakich zasadach?

Marcin Smolik poinformował, że w 2021 roku podczas próbnych matur uczniowie będą mogli zdjąć maseczki dopiero po zajęciu wyznaczonych miejsc. W wytycznych sanitarnych znajdą się także informacje dotyczące obowiązku zachowania dystansu społecznego.

Zapewne zdarzą się sytuacje, gdzie możliwość przeprowadzenia egzaminu będzie ograniczona ze względu na kwarantannę czy trudności lokalowe. Na to również jesteśmy przygotowani. W tych przypadkach dostępna będzie możliwość pobrania arkuszy ze strony internetowej

- wyjaśnił dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Akcja walentynkowa przed Ambasadą RP w OsloNorwegia. Na budynku Ambasady RP pojawił się gest solidarności z Polkami

Marcin Smolik w rozmowie z TVP Info sprecyzował, że matury odbędą się w pierwszym tygodniu marca i marcowy egzamin próbny ma być "maksymalnie zbliżony do tego, który będzie w maju".

Plan jest taki, że uczniowie będą odpowiadali normalnie w szkole, w warunkach egzaminacyjnych. Możliwość przeprowadzania egzaminów próbnych została wprowadzona w jednym z rozporządzeń

- zapowiedział.

Matury 2021 - co się zmieni?

Przypominamy, że 16 listopada Minister Edukacji i Nauki ogłosił, iż zakres wiedzy na maturze i egzaminie ósmoklasisty będzie zmniejszony o 20-30 proc. Na maturze nie będzie też obowiązku zapisywania się na jeden z dodatkowych egzaminów na poziomie rozszerzonym, co w ubiegłych latach było koniecznością. W kwestii egzaminu pisemnego z matematyki na poziomie podstawowym MEN zadecydowało o ograniczeniu wymagań dotyczących funkcji oraz graniastosłupów. Całkowicie zredukowano też zagadnienia dotyczące brył obrotowych. Pod znakiem zapytania stoi także matura ustna, której - w związku z wprowadzeniem edukacji zdalnej - uniknęli absolwenci z 2020 roku. Przemysław Czarnek tłumaczył, że jeżeli uczniowie szybko wrócą do szkół, egzamin ustny będzie zachowany, jednak jeżeli z powodu zagrożenia epidemicznego nauka zdalna się przedłuży, MEN odstąpi od takiej formy sprawdzania wiedzy maturzystów.

Maturzyści i ósmoklasiści mogą na razie wybrać się do szkoły na egzaminy próbne. Dwa tygodnie temu MEiN zezwolił dyrektorom na organizowanie takich testów stacjonarnie.Kiedy maturzyści wrócą do szkół? Przemysław Czarnek: "To zależy od tego, jakie są okoliczności pandemiczne"

Zobacz wideo Położna – od kiedy jak długo można liczyć na jej pomoc? Jak znaleźć najlepszą dla siebie?
Więcej o: