Ile dni do matury? Na egzaminie maturalnym 2021 będą wprowadzone duże zmiany

Matura 2021 zbliża się wielkimi krokami. Zobacz, ile dni zostało do egzaminu maturalnego i jakich zmian należy się na nim spodziewać. Wiele wskazuje na to, że test będzie łatwiejszy niż kiedykolwiek.

Przypominamy, że 16 listopada minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ogłosił, że zakres wiedzy na maturze i egzaminie ósmoklasisty będzie zmniejszony o 20-30 proc. Ponadto na maturze nie będzie obowiązku zapisywania się na jeden z egzaminów dodatkowych na poziomie rozszerzonym, co w ubiegłych latach było obowiązkiem maturzystów.

Matura 2021 - zmiany na maturze

Odpowiadając na szereg próśb przesłanych do resortu, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podjął decyzję, że w 2021 r. część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa. Będą mogli przystąpić do niej – podobnie jak w 2020 r. – absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną

- brzmi oficjalny komunikat MEN.

Jeżeli chodzi o egzamin pisemny z matematyki na poziomie podstawowym, ministerstwo zadecydowało o ograniczeniu wymagań dotyczących graniastosłupów i funkcji. W całości zredukowano także wymagania dotyczące brył obrotowych.

Jest zwiastun nowego kanału TVP Kobieta. 'Czyli jak być perfekcyjną kurą domową i niewolnicą męża'Jest zwiastun nowego kanału TVP Kobieta. "Czyli jak być perfekcyjną kurą domową i niewolnicą męża"

Pod znakiem zapytania stoi matura ustna. Warto zwrócić uwagę na fakt, że absolwenci z 2020 roku uniknęli jej w związki z edukacją zdalną, która została wprowadzona od połowy marca i trwała do minionego roku szkolnego. W tej sytuacji dla licealistów i uczniów techników szkoły są jednak zamknięte już od końca października. Na pytanie o matury ustne, minister Czarnek tłumaczył, że jeśli uczniowie szybko wrócą do szkół, egzamin ustny będzie zachowany w systemie matur 2021, jednak w sytuacji, gdy nauka zdalna będzie przedłużona, nie wyklucza odejścia od tej formy egzaminu

Ile dni do matury? - Harmonogram matur

Matury w 2021 roku rozpoczną się 4 maja, co oznacza, że do egzaminów pozostało 76 dni (liczone od wtorku 16 lutego). Pierwszego dnia uczniowie będą pisać test z języka polskiego, drugiego z matematyki, a trzeciego z języków. Poniżej opublikowaliśmy dokładny harmonogram matur:

 • Język Polski podstawowy: 4 maja godz. 09:00
 • Język Polski rozszerzenie: 4 maja godz. 14:00
 • Matematyka podstawowa: 5 maja godz. 09:00
 • Język Angielski podstawowy: 6 maja godz. 09:00
 • Język Angielski rozszerzony: 7 maja godz. 9:00
 • Matematyka rozszerzenie: 11 maja godz. 09:00
 • Wiedza o społeczeństwie: 11 maja godz. 14:00
 • Biologia: 12 maja godz. 09:00
 • Geografia: 13 maja godz. 09:00
 • Chemia: 14 maja godz. 09:00
 • Historia: 17 maja godz. 09:00
 • Fizyka: 18 maja godz. 09:00
 • Informatyka: 19 maja godz. 09:00

Matura z religii. Rodzice o pomyśle CzarnkaMatura z religii wkrótce w szkołach? "Niech najpierw pozwolą dzieciom przygotować się do najbliższej matury"

Zobacz wideo Położna – od kiedy jak długo można liczyć na jej pomoc? Jak znaleźć najlepszą dla siebie?
Więcej o: