Pakiet wolności akademickiej. Nowy projekt edukacyjny ministra Czarnka nie spotkał się z uznaniem

Pakiet wolności akademickiej budzi wiele kontrowersji. Przedstawiony przez ministra Czarnka projekt edukacyjny nie spodobał się m.in. Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Minister edukacji i nauki zaprezentował w środę pakiet wolności akademickiej, czyli projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Według ministra Czarnka ma on zapewnić wolność nauki 

Rozwój nauki polskiej jest warunkiem sine qua non rozwoju państwa polskiego, jego znakomitej przyszłości. Ten rozwój chcemy wzmacniać, chcemy wspomagać rektor, naukowców, uczelnie w tym, żeby nauka rozwijała się z pożytkiem dla Rzeczypospolitej, dla narodu polskiego

- podkreślał szef MEN. Zaznaczał też, że warunkiem rozwoju nauki jest pełna wolność akademicka, wolność nauczania, jak również wolność debaty akademickiej i według niego ma ją zapewnić pakiet wolności akademickiej. 

Zobacz wideo

Czym jest pakiet wolności akademickiej ministra Czarnka?

Założeniem pakietu wolności akademickiej jest wprowadzenie zmian prawnych, które mają gwarantować nauczycielom wolność nauczania, wypowiadania się i wolność w prowadzeniu badań naukowych. Według resortu nauki pakiet urzeczywistnia konstytucyjne prawo do wyrażania przekonań światopoglądowych, religijnych i filozoficznych. Nauczyciele nie będą mogli być podciągnięci do odpowiedzialności za wyrażanie swoich przekonań. 

Jest w nim zawarty również m.in. obowiązek poinformowania nauczyciela akademickiego o poleceniu rozpoczęcia prowadzenia postępowania wyjaśniającego dotyczącego jego osoby. Nauczyciele mają uzyskać możliwość skierowania zażalenia do komisji dyscyplinarnej przy ministrze, jeśli postępowanie dotyczy wyrażania przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych. Ponadto nauczyciel akademicki nie może zostać zawieszony na etapie postępowania wyjaśniającego.

Pakiet wolności edukacyjnej zakłada też, że rektor zobowiązany będzie do zapewniania poszanowania wolności nauczania, badań naukowych i ogłaszania ich wyników.

W dokumencie znajduje się również zapis o umorzeniu  wszystkich wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowych przepisów postępowań wyjaśniających i postępowań dyscyplinarnych, które dotyczą wyrażania przez nauczycieli akademickich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych. 

Obecnie projekt jest konsultowany ze środowiskiem akademickim, a na kolejnym etapie ma przejść do procesu legislacyjnego. Wiadomo, że projekt spotkał się już z krytyką m.in Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Podkreślają, że nie ma konieczności dodatkowej obrony wolności akademickich, a nowy edukacyjny projekt ingeruje w autonomie uczelni wyższych. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA