Dni wolne od szkoły to temat, który z pewnością ciekawi wszystkich uczniów. Okazuje się, że w tym roku szkolnym kalendarz jest dla nich szczególnie łaskawy. "Grudniówka", czyli rekordowo długie wolne potrwa dla nich aż do początków stycznia. Oto szczegóły.
Zimowa przerwa świąteczna jest częścią kalendarza szkolnego. Ten na rok szkolny 2024/2025 ogłoszony już został przez Ministra Edukacji Narodowej 17 kwietnia 2024 roku, zatem uczniowie mieli sporo czasu, by z nim się zapoznać. Uczniowie po raz ostatni w tym roku kalendarzowym poszli do szkół 20 grudnia, a od dziś cieszą się już wolnym. Ich ferie zimowe potrwają oficjalnie do wtorku 31 grudnia. Jednak w związku z tym, że 1 stycznia – Nowy Rok jest świętem ustawowo wolnym, dzieci i młodzież powinni wrócić do szkół już 2 stycznia. To czwartek. Jednak z uwagi na fakt, że czeka ich pierwszy w nowym roku długi weekend, niektórzy te wolne będą mieć przedłużone.
W poniedziałek 6 stycznia wypada święto Trzech Króli, które w połączeniu z poprzedzającą je sobotą i niedzielą daje kolejne dni wolne. Z tego powodu niektórzy dyrektorzy szkół zdecydowali się na przedłużenie wolnego dla uczniów. Mowa o wolnym na 2 i 3 stycznia, kiedy zaplanowano tzw. dni dyrektorskie (dni do dyspozycji dyrektora), by przedłużyć świąteczno-noworoczną przerwę.
Biorąc pod uwagę układ kalendarza i zbliżające się święto, wielu dyrektorów zdecydowało się na wyznaczenie w czwartek i piątek 2 i 3 stycznia tzw. wolnych dni dyrektorskich. Dzięki tym dodatkowym dniom, uczniowie wielu placówek będą jeszcze przed feriami mieć dwutygodniową przerwę od nauki. Uczniowie wrócą do szkół dopiero we wtorek, 7 stycznia.
Pamiętajmy jednak, że dyrektor szkoły, który postanowił, że dni dyrektorskie będą miały miejsce 2 i 3 stycznia, to w tych dniach szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci, które będą takiej opieki wymagały. "Jeżeli więc w danej placówce istnieje duże zapotrzebowanie na zorganizowanie zajęć opiekuńczych, rodzice mogą zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do dyrektora placówki, który mimo braku ustawowego obowiązku, dysponuje możliwościami, by takie zajęcia zorganizować. Ma bowiem prawo np. ustalić dyżury nauczycieli w określonych dniach i godzinach, przy uwzględnieniu zasady równego traktowania pracowników" - podaje portal infor.pl.